Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 19 listopada 2024 07:32
Reklama
Reklama

Willa Bornsteina w rejestrze zabytków. Także wymaga remontu

Wojewódzki Konserwator Zabytków w Łodzi regularnie prezentuje zabytki w naszym regionie. Tym razem przedstawił willę fabrykancką w Tomaszowie Mazowieckim

Wpisana w ubiegłym roku do rejestru zabytków willa przy ul. Warszawskiej 103a wzniesiony została dla znanej w Tomaszowie fabrykanckiej rodziny Bornsteinów.

🔹 Zussman Bornstein swoją działalność produkcyjną rozpoczął w 1857 roku od zakładu rękodzielniczego – produkcja opierała się wówczas na kilku ręcznych warsztatach.

W 1889 roku nabył on, wyłączone z działania po pożarze, zabudowania dawnej fabryki F. Stumpfa w Starzycach. Fabryka Stumpfa była niegdyś jednym z największych zakładów w kraju produkujących sukno oraz wyroby wełniane. Bornstein mając do dyspozycji w podtomaszowskich Starzycach obszar o powierzchni ponad 60 ha, z czego 17 ha stanowił teren ściśle fabryczny, przeniósł tam całą swoją działalność .

W skład fabryki Bornsteina, działającej pod nazwą "Starzycka Fabryka Wyrobów Sukiennych" wchodziły : przędzalnia, tkalnia ,farbiarnia i wykańczalnia . Na terenie zakupionych wówczas terenów, powstała również willa.

🔹Po śmierci Zussmana Bornsteina przedsiębiorstwo w drodze spadku przeszło na jego spadkobierców, prężnie się rozwijając. W 1905 roku w fabryce pracowało 200 robotników, natomiast już w 1914 roku zatrudnienie wzrosło do 430 pracowników - wtedy to zakład przeszedł gruntowną modernizację, podczas której wprowadzono m. in . napęd elektryczny. W 1915 roku osada Starzyce w której funkcjonowało przedsiębiorstwo Bornsteina zostało włączone do obrębu administracyjnego miasta Tomaszowa - przedsiębiorstwo to należało wówczas do czołówki największych fabryk w Tomaszowie, a Bornsteinowie byli jedną z najbogatszych rodzin fabrykanckich w mieście. Trudny okres dla rodzinnej firmy nastał wraz z wybuchem I wojny światowej. 

Na kryzys miały wpływ zarówno niemieckie rekwizycje, jak i zniszczenia spowodowane działaniami wojennymi. Po zakończeniu I wojny światowej firma wznowiła swoją produkcję w 1919 roku. Od 1922 roku przedsiębiorstwo przekształciło się w spółkę akcyjną, a w zarządzie spółki zasiadali synowie Zussmana Bornsteina - Emanuel i Adam.

 Przedsiębiorstwo na rynku włókienniczym cieszyło się ogromnym powodzeniem, do czego przyczyniła się wysoka jakość produktów, ich wykonanie, wzornictwo oraz gwarancja najlepszego gatunku polskiego sukna, czego dowodem były liczne nagrody przyznane na targach włókienniczych w kraju i za granicą (m. in . złoty medal i nagroda Grand Prix na międzynarodowej wystawie wzorów we Florencji oraz złoty medal na Powszechnej wystawie krajowej). 

W okresie okupacji w latach od 1939 do 1945 roku przedsiębiorstwo Bornsteina przebywało pod zarządem niemieckim, działało wówczas pod nazwą "Starzycer Tuchfabrik Z. Bornstein Aktien Gesselschaft - Tomashow Maz Warschauerstrasse 111", a produkcja głównie opierała się na wytwarzaniu tkanin wojskowych na potrzeby wojska. Po wojnie 30 listopada 1946 roku zakłady Bornsteina oraz pobliska "Starzycka Manufaktura Dywanów B. Szepsa" zostały upaństwowione i połączone z sobą. Budynek willi natomiast został przeznaczony na funkcje edukacyjne - do tej pory pełni on funkcje przedszkola.

🔹Projekt budowy willi na obecnym etapie badań nie został odnaleziony, w związku z czym autor projektu willi rodziny Bornstainów oraz dokładna data budowy willi nie są znane.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

tomaszowianka 18.01.2024 13:36
Na ostatnim zdjęciu widać dzieło komuszych łap, piękną eklektyczną werandę obudowano niczym stróżówkę. Bornstein zobaczywszy tę profanację natychmiast dostałby zawału. Zresztą pięć pozostałych pałacyków, bo dwa z siedmiu są już w prywatnych rękach. Te pięć niebawem zamienią się w ruinę!

Ajdejano 23.01.2024 15:47
Jesteś jedyną w tym temacie, która realnie o tym pisze. Komusze łapy widać w Polsce już od czasów tzw. "wyzwolenia" przez sowietów w 1945 roku. Odebrali czerwoni bandyci wszystko, co było prywatne i co miało wyjątkową wartość. I to bezprawie doprowadziło do tego, że np. taki "Bartek" w swoim wpisie poniżej pisze tak (cytat): "Czy nie warto byłoby zadbać o ten piękny budynek z pożytkiem dla miasta?" Ten człowiek został wychowany właśnie na sowieckiej propagandzie i ten biedny człowiek nie ma pojęcia, że ten prywatny budynek został zapier..... bezprawnie po wojnie przez komunistów. Ten biedny człowiek nie wie, że tym budynkiem, miasto może dysponować jedynie "prawem kaduka".

Ajdejano 23.01.2024 16:17
Mój wredny dopisek: sens wpisu tego "Bartka" poniżej jest taki: nie przejmujmy się tym, że zapier..... cudzą własność. Teraz, to już jest i tak nasze...

Proboszcz parafi tm 18.01.2024 09:02
A nam Antoniego Ostrowskiego podmienili na tego z Padwy, nikt się nie połapał

Bartek 17.01.2024 14:45
Czy nie warto byłoby zadbać o ten piękny budynek z pożytkiem dla miasta? Zamiast przeznaczać grube miliony podatników na dopasanie psów niby bezdomnych, w schronisku dla zwierząt.

Beti 17.01.2024 06:57
Niewiarygodne że są jeszcze w Tomaszowie takie urocze miejsca.

ludwikowianin 23.01.2024 17:31
Beti ---urocze miejsca to jest w Skansenie, na Przystani czy na Żródłach. W Starzycach zdecydowanie nie jest cudownie.

tom 16.01.2024 11:58
Co to za zabytek!? Czuję że stanie się następną ruiną...

Opinie
Reklama
Reklama
„Idź pod prąd” „Idź pod prąd” 21 listopada, widzowie cyklu Kultura Dostępna będą mogli natomiast obejrzeć polski film „Idź pod prąd” przedstawiający historię zespołu KSU, który przez dekady tworzył muzykę wyrażającą bunt i niezależność. Druga połowa lat 70. XX wieku. Kilku nastolatków z Ustrzyk Dolnych, na czele z charyzmatycznym i niezdyscyplinowanym uczniem ustrzyckiej zawodówki, Siczką, postanowiło zostać punkami i grać punk rocka. Druga połowa lat 70. XX wieku. Kilku nastolatków z Ustrzyk Dolnych, na czele z charyzmatycznym i niezdyscyplinowanym uczniem ustrzyckiej zawodówki, Siczką, postanowiło zostać punkami i grać punk rocka. Zainspirowali się usłyszanym w zagranicznej radiostacji zespołem Sex Pistols i nową kulturą „punk”. Na początek wysyłają do Radia Wolna Europa list z prośbą o więcej „muzyki wolnych ludzi” na antenie. Ku ich zdumieniu list zostaje odczytany w audycji na żywo, a stacja zaczyna emitować cotygodniowy program dotyczący muzyki punk. Oczywiście ani Siczka, ani reszta chłopców nie ma pojęcia o tym, jak wielką rzecz zapoczątkuje ta skromna audycja i jak wielkie, mroczne moce wyruszą przeciwko nim! List odczytany w Wolnej Europie został zauważony przez przedstawicieli PRL-owskiego aparatu represji. Oficer SB, Jerzy Majak przesłuchując Siczkę jasno daje do zrozumienia, że Ustrzyki Dolne to nie Londyn i na terenie jego gminy żadnego „punka” nie będzie.Kultura Dostępna w Kinach jest częścią programu realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Projekt dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Szczegółowe informacje i repertuar najnowszej edycji cyklu w kinach Helios w całej Polsce dostępne są pod adresem: www.helios.pl/kultura_dostepna oraz www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/kultura-dostepna.Data rozpoczęcia wydarzenia: 21.11.2024
Repertuar kina Helios Repertuar kina Helios Fantastyczne kontynuacje światowych hitów: „Paddington w Peru” i „Gladiator 2” już w ten piątek zagoszczą na ekranach kin w całej Polsce! Ponadto na widzów Heliosa czekają świąteczne produkcje jak „Listy do M. Pożegnania i powroty” oraz „Czerwona jedynka”, a także popularne seanse specjalne! Jesienne wieczory to idealny moment, by w towarzystwie rodziny i przyjaciół zanurzyć się w filmowych emocjach, które pozostaną w pamięci na długo.Kultowy miś w czerwonej czapce i niebieskim płaszczyku powraca na wielkie ekrany w animacji „Paddington w Peru”! Paddington wraz ze swoją rodziną Brownów postanawia wyruszyć w daleką podróż do Ameryki Południowej, a dokładniej do Peru, aby odwiedzić swoją ukochaną ciocię Lucy. W tym celu wszyscy udają się do umieszczonego nieopodal lasu deszczowego Domu dla Emerytowanych Niedźwiedzi. To jednak dopiero początek niezwykle ekscytującej przygody, w trakcie której odkryją wiele tajemnic. Przed nimi podróż życia, która poprowadzi ich od amazońskiej dżungli aż po górskie szczyty Peru!Poza uroczym Paddingtonem, w repertuarze kin sieci Helios znajdzie się także druga odsłona epickiej sagi o władzy, intrygach i zemście – „Gladiator 2”, w reżyserii Ridley’a Scotta. Lucjusz jako dziecko był świadkiem śmierci Maximusa z rąk swojego wuja Commodusa. Teraz decyduje się walczyć w Koloseum jako gladiator, aby przeciwstawić się dwóm cesarzom, rządzącym Rzymem żelazną pięścią. Z wściekłością w sercu i z nadzieją na lepszą przyszłość Cesarstwa Lucjusz musi spojrzeć w przeszłość, aby znaleźć siłę i honor, by zwrócić chwałę Rzymu jego ludowi.Wielbiciele świątecznego klimatu powinni zarezerwować sobie czas na seans filmu „Listy do M. Pożegnania i powroty”. Mel rozwija własną mikołajową firmę, lecz nie bez kłopotów. Karina i Szczepan pragną spędzić spokojne Święta, jednak dołączają do nich niespodziewani goście. Synek Mikołaja, Ignaś rusza w pościg za utraconym prezentem i duchem Świąt… W obsadzie znalazła się plejada gwiazd, takich jak: Tomasz Karolak, Agnieszka Dygant czy Piotr Adamczyk, jak również powracający po latach do serii Maciej Stuhr oraz Roma Gąsiorowska.Helios poleca także świąteczną komedię „Czerwona jedynka”, w której Święty Mikołaj niespodziewanie znika z Bieguna Północnego. Miejscowy szef ochrony, agent E.L.F. rozpoczyna poszukiwania, jednak musi zaangażować do nich doświadczonego tropiciela. Ten drugi cieszy się jednak złą sławą łowcy nagród, a ich współpraca nie należy do najłatwiejszych… Tradycyjnie, poza regularnym repertuarem sieć zaprasza kinomanów na liczne projekty specjalne. W niedzielę, 17 listopada, o godz. 10:30, w kinach Helios zagoszczą Filmowe Poranki z konkursami, a mali widzowie będą mogli zobaczyć najnowszy zestaw odcinków pozytywnej bajki „Baranek Shaun”. Na dzieci, poza porcją filmowych emocji, czekają konkursy i niespodzianki przed seansem. 18 listopada, w ramach projektu Kino Konesera, w wybranych kinach wyświetlony zostanie norweski dramat „Armand”, w którym drobny szkolny incydent między dwoma chłopcami rozpala konflikt między rodzicami i nauczycielami. Dochodzi do eskalacji problemu, gdzie prawda miesza się z kłamstwem...ss 21 listopada, widzowie cyklu Kultura Dostępna będą mogli natomiast obejrzeć polski film „Idź pod prąd” przedstawiający historię zespołu KSU, który przez dekady tworzył muzykę wyrażającą bunt i niezależność. Druga połowa lat 70. XX wieku. Kilku nastolatków z Ustrzyk Dolnych, na czele z charyzmatycznym i niezdyscyplinowanym uczniem ustrzyckiej zawodówki, Siczką, postanowiło zostać punkami i grać punk rocka.Bilety na jesienne seanse dostępne są w kasach kin Helios, w aplikacji mobilnej oraz na stronie www.helios.pl. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a  także zaoszczędzić w ramach unikalnej oferty „Wcześniej kupujesz, więcej zyskujesz”. Data rozpoczęcia wydarzenia: 15.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: JaaaTreść komentarza: Ciekawe gdzie Pan widzi rozwój z S12 w naszej gminie .Tylko gminę potną na kawałki zniszczą nasze gospodarstwa w których pracujemy a za te marne grosze się nie podniesiemy na nogi.Źródło komentarza: Będą walczyć z S12 jako StowarzyszenieAutor komentarza: LllTreść komentarza: Drwina czy ironia?Źródło komentarza: Będą walczyć z S12 jako StowarzyszenieAutor komentarza: MieszkankaTreść komentarza: Pewnie "za" są ci, którzy będą mieszkać daleko od S12Źródło komentarza: Będą walczyć z S12 jako StowarzyszenieAutor komentarza: MieszkankaTreść komentarza: A jaki to rozwój jeżeli przez środek czyjegoś domu ma przejść ekspresówka ? Gdybyśmy chcieli to budowalibyśmy się w Łodzi lub Warszawie. Wybraliśmy spokój i ciszę, więc trasy szybkiego ruchu nie są Nam potrzebne do szczęścia.Źródło komentarza: Będą walczyć z S12 jako StowarzyszenieAutor komentarza: RafałTreść komentarza: Jak się patrzy na Będków to tam jest przeszłość ...Źródło komentarza: Będą walczyć z S12 jako StowarzyszenieAutor komentarza: Mieszkaniec Gm. Czarnocin przez którą też będzie autostradaTreść komentarza: Drodzy mieszkańcy Bedkowa zazwyczaj pisiory nienawidzace Uni. A1 to nad morze czy w góry przypadkiem nie jedziecie ? A może S8 do Wrocka by się poleciało. Do stolicy pewnie też jedziecie powiatową drogą a nie S8. Tam też kiedyś mieszkali i mieli ziemię ludzie. Ustalcie odpowiedni wariant, bo idąc waszym tokiem rozumowania cofnęli byśmy się o 30 lat. To inwestycja strategiczna i czy Wam się podoba czy nie ta autostrada powstanieŹródło komentarza: W Będkowie nie chcą nowej drogi
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama