Projekt uchwały Sejmiku Województwa dokonuje modyfikacji dotychczasowego zakazu używania łodzi motorowych na otwartych zbiornikach wodnych poprzez wprowadzenie odstępstw od jego stosowania. Został on przygotowany w związku z licznymi wnioskami o dopuszczenie możliwości pływania po Zbiorniku Sulejowskim łodziami napędzanymi silnikami spalinowymi.
W pierwotnym stanie prawnym na Zbiorniku Sulejowskim obowiązywał całkowity zakaz używania łodzi motorowych. Po wprowadzeniu zmian uchwałą z 2014 r., która została zaskarżona do sądu administracyjnego i w efekcie uchylona, wprowadzono odstępstwo od jego stosowania dla łodzi napędzanych silnikami motorowymi o mocy do 4 kW i do 15 kW.
Uznano, że umożliwienie użytkowania Zbiornika Sulejowskiego przez posiadaczy łodzi napędzanych silnikami o małej mocy gwarantuje jednoczesne zachowanie celów, które przyświecały utworzeniu Sulejowskiego Parku Krajobrazowego, którymi są: ochrona najcenniejszych fragmentów przyrody, wybitnych walorów krajobrazowych oraz dziedzictwa kulturowego, zachowanie wysokiej jakości środowiska przyrodniczego, różnorodności biologicznej oraz trwałości i równowagi procesów przyrodniczych, oraz harmonizowanie dotychczasowych form użytkowania terenu i działalności gospodarczej z uwarunkowaniami przyrodniczymi, krajobrazowymi i kulturowymi.
Obecny projekt uchwały po przeprowadzeniu konsultacji społecznych zakłada podział zbiornika sulejowskiego na trzy. Północna część zbiornika objęta największym zainteresowaniem turystów jako mającą największe perspektywy rekreacyjne, została zaproponowana jako strefa umożliwiająca używanie łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego bez ograniczeń mocy silników.
W środkowej części wyznaczono strefę umożliwiającą używanie łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego z ograniczeniem do 4 kW mocy silnika.
Południowa część zbiornika z uwagi na gniazdowanie stosunkowo największej liczby gatunków ptaków wodno błotnych, w tym najrzadszych i najbardziej narażonych na negatywne skutki ruchu motorowego, zaproponowano strefę całkowitego zakazu używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego.
Dopuszczenie do ruchu łodzi motorowych i innego sprzętu ma być też jednym z czynników umożliwiających walkę ze szkodliwym oddziaływaniem sinic na zdrowie a nawet życie ludzi.
Napisz komentarz
Komentarze