Przepisy o podatkach dochodowych stwierdzają jednoznacznie, że wykorzystywanie majątku przedsiębiorstwa (w tym również samochodu) do celów prywatnych może spowodować wykreślenie kosztów uzyskania przychodu w postaci naliczenia odpisów amortyzacyjnych z tytułu wykorzystywania samochodu do celów prowadzonej działalności gospodarczej.
- Czy w takim razie podatnik-przedsiębiorca, który zadeklaruje do celów odliczeń podatku VAT (w wysokości 50%) używanie samochodu osobowego lub osobowego z homologacją ciężarową o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5t, zarówno do celów prywatnych jak i służbowych, będzie mógł dokonywać, i w jakiej wysokości, odpisów amortyzacyjnych związanych z wprowadzeniem tegoż pojazdu do ewidencji środków trwałych? – pyta wobec licznych zgłaszanych przez firmy wątpliwości ministra finansów piotrkowski parlamentarzysta.
Ostrowskiego interesuje również czy podatnik, będący przedsiębiorcą, nabywający pojazd osobowy z założenia do celów związanych z działalnością gospodarczą, będący przedmiotem leasingu operacyjnego, musi również składać wymagane dla potrzeb odliczenia podatku VAT oświadczenie.
- Na początek wypada wyrazić głębokie uznanie dla Pana posła, ponieważ podjął temat wpływu zmian w VAT od 1 kwietnia 2014 r. na podatek dochodowy w zakresie przede wszystkim amortyzacji samochodów, który od 1 kwietnia 2014 roku budzi szalone kontrowersje i spory – mówi Arkadiusz Gajewski, księgowy z licencją Ministra Finansów i równocześnie radny Rady Miejskiej w Tomaszowie Mazowiecki. - Pozostaje mieć nadzieję, że minister dość szybko wyda przynajmniej ogólną interpretację i rozwieje powyższe wątpliwości.
Gajewski podkreśla, że Krajowa Informacja Podatkowa aktualnie nie jest w stanie udzielić konkretnej informacji w tej kwestii, sama bowiem od ponad dwóch miesięcy czeka na odpowiedź z Ministerstwa Finansów. Jego zdaniem, nie wydaje się jednak, by sam druk VAT-26 powodował automatycznie, że auto nie może być wprowadzone do ewidencji środków trwałych i amortyzowane.
Świadczy o tym: charakter druku VAT-26 – składanego dla celów podatku VAT, a nie podatku dochodowego (w druku podano podstawę art. 86a ustawy o VAT), niezłożenie VAT-26 nie jest jednoznaczne z korzystaniem z auta dla celów prywatnych – takie wykorzystywanie musi bowiem faktycznie się odbywać; dopiero wówczas odpisy amortyzacyjne nie mogą mieć miejsca; sama deklaracja w tej sprawie nie powoduje, by podatnik faktycznie korzystał z pojazdu prywatnie.
Gajewski dodaje też, że temat jest skomplikowany i wielowątkowy a zarazem bardzo ważny dla podatników.
Napisz komentarz
Komentarze