Zawody centralne w kategorii szkół gimnazjalnych były rozgrywane w dniach 5 i 6 czerwca w Muzeum Wojska Polskiego i na ulicach Warszawy.
Rafał wraz z 46 koleżankami i kolegami z całej Polski, musiał zmierzyć się w następujących dziedzinach: (obok podano miejsce, które uzyskał z danej konkurencji).
1. Barwa i broń – 1 miejsce
2. Geografia militarna- 11 miejsce
3. Eksponat muzealny – 2 miejsce
4. Film i kronika filmowa – 4 miejsce
5. Literatura i poezja – 12 miejsce
6. Pieśń i piosenka żołnierska i muzyka wojskowa -5 miejsce
7. Oprowadzanie po wybranym obiekcie w Warszawie – Rafałowi przypadło w udziale oprowadzanie po Centralnym Powstańczym Szpitalu Chirurgicznym nr 1 – 1 miejsce.
Jak widać „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” to jeden z najtrudniejszych i najobszerniejszych tematycznie konkursów historycznych. I tym bardziej 8 miejsce, które ostatecznie zajął Rafał Pietruszczak, zasługuje na wielkie uznanie.
Wszyscy uczestnicy konkursu w sobotę tj. 7 czerwca wzięli udział w uroczystej gali na Zamku Królewskim. W Sali Balowej, gdzie ogłaszano wyniki, obecni byli: żołnierze AK, uczestnicy powstania warszawskiego, wiceminister Obrony Narodowej, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, wnuk inicjatora konkursu oraz rodzice uczestników.
Całość uświetnił występ Garnizonowego Chóru Wojskowego, który wykonał kilka pieśni wojskowych z czasów II wojny światowej.
Najważniejszym momentem, na który czekali wszyscy, było ogłoszenie wyników i uhonorowanie uczniów, którzy zajęli miejsca od 1 do 10. Wśród najlepszych znalazł się uczeń Gimnazjum nr 4, który jak się okazało, zajął 8 miejsce. Rafał poza licznymi nagrodami, z rąk weterana II wojny światowej otrzymał pamiątkowy medal i dyplom laureata.
Ucznia do konkursu przygotowywała nauczycielka historii – Agnieszka Sawicka
Napisz komentarz
Komentarze