Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:15
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Z cyklu Jak to się robi… gdzie indziej… bez barier …

Gminy, miasta, regiony czerpią swą moc z dorobku minionych i kolejnych pokoleń. Samorządowcy ograniczają swą aktywność do administrowania, albo poczuwają się do bycia gospodarzami. Gospodarz dba nie tylko o tu i teraz ale i o przyszłość wszystkich swoich lokatorów.

Ostatnio zauroczył mnie ponownie Dolny Śląsk. Tym razem Dolny Śląsk bez barier. Zacznę od Wrocławia. Płyta wrocławskiego Rynku, prawdopodobnie bardziej dostępna niż ta w Brukseli zyska dodatkowe udogodnienia. Do 2015 roku powstanie trakt dookoła Rynku ułatwiający się poruszanie w-skersom, paniom na obcasie, rodzicom z dziećmi w wózkach, osobom o kulach. Miasto pełne młodych ludzi, (wielu z nich to studiujący tomaszowianie), otwarte dla wszystkich bez ograniczeń.

Przy wejściu do tzw.  Starego Ratusza miło zaskoczyły mnie trzy krasnoludki (W-skers, Ślepak i Tyfokrasnal). Obok nich miniatura wrocławskiego Ratusza z tablicami w alfabecie Braill,’a.

Kampania  „Wrocław bez barier” to również tworzenie, udostępnianie i ciągła aktualizacja informacji o dostępności infrastruktury turystycznej dla osób niepełnosprawnych. Rowery integracyjne i typu handbike, bezpłatnie wypożyczane, zoo posiadające ścieżkę z audiodeskrypcją (tablet z nawigacją wypożyczany jest bezpłatnie), rejs po Odrze dostępny dla osób starszych, niepełnosprawnych i wózkowiczów.

Według ostatniego spisu powszechnego niepełnosprawni to co siódmy mieszkaniec Polski. Dlatego coraz bardziej mnie dziwi nie tylko niedostateczne przygotowanie branży turystycznej, ale i brak informacji o dostępności infrastruktury, które pewnie leżą w gestii samorządów. Aktywność nie tylko turystyczna osób niepełnosprawnych napotyka na szereg barier.

Jednak jak wynika z badań najważniejszą barierą do pokonania są trudności natury organizacyjnej i brak informacji. Zakładka niepełnosprawność na stronie www.tomaszow-maz.eu to tylko kilka informacji dotyczących placówek i organizacji działających na potrzeby osób niepełnosprawnych, cytat ks. J. Twardowskiegoi formularz wniosku o tłumacza języka migowego.

Czy osoba niepełnosprawna np. w-skers ma możliwość zwiedzenia muzeum, skansenu, grot? Czy może w okolicy atrakcji turystycznych skorzystać z wc? Czy w restauracji 10 w-skersów umyje przed posiłkiem ręce? Gdzie mają się tego dowiedzieć?

Wracając jednak do Dolnego Śląska przewodnik „Dolny Śląsk – otwarty dla każdego” to 100 sprawdzonych i opisanych tras turystycznych dla osób niepełnosprawnych.

Zaprezentowane w nim przez Martę i Stanisława Francuz trasy są podzielone na trzy stopnie trudności. Zapoznając się z nimi razem z niewidzącym Patrykiem, Dagmarą na wózku i innymi młodymi niepełnosprawnymi wiele zrozumiałam. Często po plecach przebiegały mi tzw. ciary. Ale dziś jestem pewna, że chcę tak jak moja córka żyć w mieście gdzie gospodarz dba o wszystkich swoich lokatorów, o tego co siódmego także.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
xxxx 05.06.2014 22:42
Czyżby pani Agnieszka startowała z kampanią ? - poza tym spostrzeżenia trafne !

dagix 29.05.2014 14:51
Cieszę się że się tak Wrocław spodobał :) Zapraszam ponownie. Wiem na pewno że w Tomaszowie nie znajdziesz tylu ciekawych miejsc do odwiedzenia co u nas.

Polok. 29.05.2014 14:04
Nie jestem przeciwnikiem ale jedno wiem w Tomaszowie po wojnie został promil normalnej ludzkości reszta to patologia choćby MOPS i jego podopieczni,nikt tak naprawdę nimi się nie zajął dostają co miesiąc na swoje upośledzone dzieci kilka stówek i im wystarcza a jak nie to dokradną stąd ta podniesiona statystyka przestępczości w naszym mieście kierowanym przez Blokera z Św.Antoniego 91m>>> Resztę opiszę później...

Wroclove ;) 29.05.2014 10:47
W pełni się zgadzam. Nie dość że w tej dziurze zwanej Tomaszowem ciężko jest się poruszać ludziom niepełnosprawnym to nawet nie ma gdzie z psem wyjść na spacer. Pani Agnieszko zapraszam na stałe do Wrocławia to miasto jest przyjazne ludziom i zwierzętom!!!

żeglarz 29.05.2014 10:25
Mamy potencjał i wiele atutów tylko od 25 lat nik nie ruszył tyłka. Zobaczcie przykład naszych grot 150 metrów dziury w ziemi odpowiednio przygotowanej cała oprawa do tego i co - tłumy ludzi w wekendy i święta wszystkich to przerosło dopiero teraz sytuacja się poprawia. A ile było wojny o to czy robić czy nie, kiedy okazało się że, wyszło to wszyscy wypinają pierś po medale. Mamy jeszcze wiele takich perełek tylko chęci brak do roboty nie mówiąc właśnie o myśleniu w przyszłość. Być może to tępota umysłowa wraz z ogromną pazernością.

ola 29.05.2014 10:19
A u nas chiński brudzący się granit i gwiazdy Dawida pooplatane jakimiś dziwnymi drzewami... ot tyle w tym temacie.

Derektor skupu złomu 28.05.2014 14:34
Gdyby u nas postawili takie krasnale z brązu na pl. Kościuszki, to już po 2 dniach byłyby przetopione wraz ze złomem w hucie im. Lenina na nocniki.

c 28.05.2014 14:54
Panie "Deketorze" tylko fragment o krasnoludkach udało się Panu z tego tekstu zrozumieć?

Derektor 28.05.2014 21:13
Jestem DEREKTOREM, a nie deketorem. do szkoły po nałki.

Ola 28.05.2014 15:24
w tym Tomaszewie to nawet złomiarze bankrutują, a krasnale byliby przyspawani do stołków żeby ich nikt nie ruszył, to sprawdzony już sposób.

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama