„Nagórzyckie Groty” to miejsce, do którego wielu mieszkańców Tomaszowa ma stosunek bardzo emocjonalny. Szczególnie ci, którzy wcześniej mieli okazję chodzić po ich wnętrzu, przed zawaleniem się części korytarza i zanim wszystkie wejścia zostały zamurowane darzą to miejsca dużym sentymentem. Teraz będą mogli obejrzeć je „ubrane” w nowe szaty.
„Zabezpieczenie i adaptacja wyrobisk Grot Nagórzyckich na podziemną trasę turystyczną” to zadanie inwestycyjne współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007 – 2013. Realizowane było przez nasze miasto od sierpnia 2010 roku. Jego koszt wyniósł ponad 4 miliony złotych.
Pierwszy etap, to prace o charakterze typowo górniczym. Zabezpieczono stropy, pogłębiono korytarze, zniwelowano również teren przed wejściem do obiektu. Po jego zakończeniu pojawiły się tez pierwsze problemy związane z wilgotnością
Drugim etapem była właśnie aranżacja trasy turystycznej obejmują oświetlenie podkreślające wizualne walory Grot; efekty akustyczne oraz świetlne prezentujące lokalne legendy i obrazujące techniki wydobycia piasku. Ponadto trasa wyposażona została w manekiny przestawiające sceny związane tematycznie z prezentowanymi informacjami.
- W zakresie robót wykonanych w ramach aranżacji trasy turystycznej zawiera się wykonanie oświetlenia przestrzeni wyrobiska, montaż urządzeń generujących efekty multimedialne (dźwięk stanowiący „tło” dla zwiedzania oraz dźwięki towarzyszące prezentowanym scenom, oświetlenie efektowe)- informuje Jakub Pietkiewicz, pełnomocnik prezydenta miasta ds. komunikacji społecznej. - Ponadto zamontowano szklane prezentery. Ustawiono także zgodne ze scenariuszem zwiedzania elementy scenografii: manekiny, narzędzia górnicze. Logotypem trasy jest klepsydra, która w sposób symboliczny łączy upływ czasu odmierzany przesypującym się piaskiem w szkle, do którego produkcji służył między innymi piasek wydobywany w wyrobisku.
Taki właśnie jest cel przygotowanej ekspozycji. Zaprezentowanie Grot Nagórzyckich, nie tylko jako obiektu turystycznego ale również wykorzystania unikalnego piasku pochodzącego z miejscowych złóż, tradycyjnej technologii wyrobu szkła, a także zapoznanie zwiedzającego z legendami regionu tomaszowskiego. Merytoryczne treści są przedstawiane na szklanych prezenterach i uzupełniane będą przez przewodnika.
- Zwiedzanie Grot Nagórzyckich, ze względów bezpieczeństwa i zgodnie z zaplanowanym scenariuszem ma odbywać się wyłącznie z przewodnikiem - wyjaśnia pełnomocnik prezydenta. -
Trzecim etapem przygotowania Grot Nagórzyckich do udostępnienia zwiedzającym będzie wykonanie precyzyjnego cyfrowego pomiaru wyrobisk w celu ich dokładnej inwentaryzacji. Uzyskane w tym procesie informacje posłużą jako dane wyjściowe do monitorowania bezpieczeństwa Grot w przyszłości.
Miasto ma również gotową koncepcję zagospodarowania terenów przylegających bezpośrednio do Grot. Pojawi się tu parking oraz pawilon mieszczący kasy, toalety oraz salkę dydaktyczną.
Trasa jest też częścią projektu o nazwie „Tomaszowska Okrąglica” w skład którego wchodzą dwie inne atrakcje turystyczne naszego miasta: Rezerwat Przyrody „Niebieskie Źródła” oraz Skansen Rzeki Pilicy. Pod koniec ubiegłego roku Urząd Marszałkowski w Łodzi pozytywnie rozpatrzył nasz wniosek o dofinansowanie działań promocyjnych tomaszowskiego „produktu” turystycznego.
Napisz komentarz
Komentarze