Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:14
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Bez zakazu ale z opłatą

Od dłuższego czasu piszemy o skargach mieszkańców domów położonych przy ulicy Bartosza Głowackiego. Lokatorzy narzekają w nich najczęściej na duży hałas i zagrożenia wynikające z dużego ruchu samochodów ciężarowych, jaki odbywa się bezpośrednio po oknami ich mieszkań. Hałas szczególnie dotkliwy jest w nocy, kiedy ciężarówki, korzystając z małego ruchu jeżdżą z większą prędkością niż w czasie dnia.

Dodatkowo przeładowane często samochody niszczą nawierzchnię ulicy. Koszty jej napraw i odnowienia pokrywa oczywiście właściciel drogi, czyli Powiat Tomaszowski, którego władze twierdzą, że znalazły się bez wyjścia, ponieważ nie istnieje inna możliwość skomunikowania kopani piasku w Białej Górze z przedsiębiorstwem Euroglass w Niewiadowie.  

 

Z podobnymi problemami borykają się też inne samorządy. Nie wszystkie jednak chcą pogodzić się z sytuacją, kiedy koszty naprawy szkód wyrządzonych przez ciężkie wieloosiowe pojazdy na niektórych obiektach mostowych przekraczają wielkość rocznego budżetu przeznaczanego na inwestycje w danej jednostce samorządowej ogółem. Próbują chociaż częścią kosztów obciążyć niszczycieli. Na ciekawy pomysł wpadł niedawno starosta bocheński, który niedawno wprowadził opłaty za wyrażenie zgody na poruszanie się po drogach zarządzanego przez niego Powiatu dla samochodów, które powodują konieczność ponoszenia kosztów większych niż to wynika ze zwykłego użytkowania drogi. 

 

Kontrowersyjny, zdaniem niektórych osób pomysł wspiera Związek Powiatów Polskich, na którego zlecenie w ubiegłym tygodniu przygotowano opinię prawną zgodnie z którą wprowadzenie opłat jest jak najbardziej legalne. 

 

Propozycja, ujmując w skrócie, polega na tym, że jednostka samorządu, jako zarządca i właściciel drogi ma możliwość swobodnego kształtowania zasad organizacji ruchu.  Oznacza do, że w jego kompetencji leży lokalizowanie systemów sterowania tym ruchem, w tym znaków poziomych określających ograniczenia dotyczące prędkości oraz dopuszczających ruch określonych pojazdów. Zdaniem prawników ZPP nic nie stoi na przeszkodzie, by na dowolnej drodze lub ulicy ustawić znaki B-18 „zakaz wjazdu pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej przekraczającej określoną liczbę ton” oraz B-19 „zakaz wjazdu pojazdów  o nacisku osi większym niż określona liczba ton”. Należy jednak pamiętać, że ustawienie znaków drogowych może nastąpić wyłącznie w ramach zatwierdzenia organizacji ruchu.

 

- Ustawienie znaku drogowego – pomijając dyskusję toczącą się w doktrynie, co do charakteru prawnego tej czynności – jest przejawem władztwa administracyjnego nad użytkownikami dróg - czytamy w opinii przedstawionej na stronie internetowej związku. - Jest to zatem odpowiednik znanej instytucji władztwa zakładowego, możliwej do zastosowania tutaj jedynie odpowiednio, jako że dróg nie można uznać za zakład administracyjny sensu stricto. Przy takiej interpretacji prawnej ustawienia znaku drogowego, oczywista staje się możliwość udzielania zwolnień od stosowania się do ustawionych znaków. Sytuacje takie mieszczą się bowiem w zakresie władztwa administracyjnego.

 

Warto zwrócić uwagę na podstawę prawną pobieranych opłat, czy inaczej możliwości uzyskania rekompensaty finansowej za przejazd pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej lub nacisku osi większych niż rzeczywista nośność drogi.

 

Prawnicy wskazują tu na możliwości uregulowane w Kodeksie Cywilnym. Dokładnie mówiąc, chodzi o wykorzystanie ustanowionej w art. 3531 Kodeksu Cywilnego zasady swobody zawierania umów. Na tej podstawie, jednostka samorządu terytorialnego jako właściciel drogi może wyrazić zgodę  na przejazd pojazdu o parametrach powodujących przyspieszoną destrukcję drogi w zamian za świadczenie pieniężne uiszczone przez podmiot, któremu zależy na wykonaniu przewozu.

 

Odrębnym problemem jest notoryczne łamanie zakazów już ustanowionych na terenie miasta. Kierowcy potrafią parkować w przeróżnych, najczęściej nie dozwolonych miejscach. Jednym z przykładów jest rondo Olimpijczyków przy ulicy Św. Antoniego, gdzie obowiązuje zakaz ruchu pojazdów ciężarowych wjeżdżających od strony ulicy Bartosza Głowackiem. Efektem są ubytki kostki granitowej ułożonej wokół wysepki ronda. 

 

Zachęcamy do szerszej dyskusji na ten temat a także do zapoznania się z prezentacją przygotowaną przez Starostę Bocheńskiego. 

 

Prezentacja

 

Potencjalna kolejność działań przygotowana przez Związek Powiatów Polskich

 

 

  1. Przeprowadzenie przez zarządcę drogi ekspertyzy dotyczącej stanu drogi i ustalenie na tej podstawie zasadności wprowadzenia ograniczeń w ruchu pojazdów przekraczających określoną rzeczywistą masę całkowitą lub określony nacisk na osie
  2. Opracowanie przez zarządcę drogi projektu organizacji ruchu obejmującego ustawienie na określonych odcinkach drogi znaków B-18 lub B-19
  3. Zatwierdzenie organizacji ruchu przez zarządzającego ruchem na drodze (starostę).
  4. Starosta jako organ zarządzający ruchem składa przyrzeczenie administracyjne wydania zezwolenia na przejazd pojazdami przekraczającymi ustalone limity jeśli zostanie zawarta przez zainteresowany podmiot umowa z właściwą jednostką samorządu lokalnego
  5. Zawarcie umowy między zainteresowanym podmiotem a jednostką samorządu terytorialnego będącą właścicielem drogi. Wysokość świadczenia pieniężnego na rzecz jednostki samorządu terytorialnego nie może przekraczać uśrednionej wysokości kosztów. Zaleca się, aby świadczenie pieniężne, jeśli jego spełnienie byłoby odłożone
    w czasie, było zabezpieczone.
  6. Organ zarządzający ruchem na podstawie przedłożonej umowy wydaje pozwolenie
    na przejazd odcinkiem drogi z pominięciem znaków B-18 lub B-19

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ero 30.12.2011 10:05
Zgadzam się z typo - przecierz usytuowanie przy którejś z kopalń miałoby większy sens. Co za Noblista wymyślił takie usytuowanie!!!!

typo 29.12.2011 18:08
Ciekawe co za artysta wymyślił usytuowanie Huty w tym miejscu - bez sensu!!

opo 29.12.2011 18:04
Co za głupota z tą kopalnią. Przecierz mogłaby spokojnie być zbudowana blisko Białej Góry lub Grudzenia. Bezmyślność nie zna granic!!!!!!!!!!!!!!

fan_galerii 29.12.2011 18:04
Skomunikować można bardzo łatwo. Piasek można wozić pociagiem.Wystarczy by huta wybudowała kilkaset metrów bocznicy kolejowej.

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama