Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:15
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

NIK skontrolował prywatyzację szpitala

Tuż przed świętami NIK opublikował wyniki kontroli, jakie zostały przeprowadzone na terenie całego kraju w sprywatyzowanych (przekształconych w spółki) szpitalach. Jedną z placówek, które poddano weryfikacji był Szpital Rejonowy w Tomaszowie Mazowieckim, przeistoczony w 2009 roku w spółkę prawa handlowego o nazwie Tomaszowskie Centrum Zdrowia. Najwyższa Izba Kontroli wytknęła organom założycielskim szereg nieprawidłowości. Zdaniem inspektorów Izby komercjalizacja nie spełniła pokładanych w niej nadziei. W większości szpitali nie udało się powstrzymać generowania strat. Nie poprawiła się także dostępność do usług medycznych. Na tle wszystkich piętnastu skontrolowanych jednostek, tomaszowska spółka wypadła w sposób więcej niż zadowalający.

- Okazuje się, że te szpitale, które wcześniej, przed komercjalizacją, dobrze sobie radziły, potrafiły dobrze zarządzać, nie miały długów, także po komercjalizacji radzą sobie dobrze -  mówi rzecznik prasowy Najwyższej Izby Kontroli, Paweł Biedziak. - Natomiast zadłużone przed komercjalizacją, źle zarządzane,  nadal generują długi i nadal są źle zarządzane. - Rzecznik podkreśla jednak, że w dłuższej perspektywie czasu wprowadzona przez byłą minister zdrowia, Ewę Kopacz reforma, przyniesie oczekiwane skutki.  - Będziemy to badać za rok lub półtora na dużej „próbie” szpitali. Sprawdzimy wówczas, jak wygląda rzeczywiście komercjalizacja. 

 

Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła działania utworzonej przez Powiat Tomaszowski Spółki, zapewniającej kontynuację świadczeń medycznych udzielanych dotychczas przez Szpital Rejonowy Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Mazowieckim.

 

Kontrolerzy NIK wskazują w swoim wystąpieniu pokontrolnym, że skomercjalizowanie przez starostę Piotra Kagankiewicza szpitala nie tylko nie ograniczyło dostępu do świadczeń medycznych mieszkańcom naszego powiatu ale spowodowało rozszerzenie oferty o szereg nowych usług.

 

Pozytywnym przykładem jest utworzenie w zreorganizowanej placówce 18 - łóżkowego oddziału geriatryczno - rehabilitacyjnego. NIK wskazuje też, że rozszerzając zakres udzielanych świadczeń Spółka realizowała priorytetowe cele i zadania Programu Wojewódzkiego – Strategii Polityki Zdrowotnej Województwa Łódzkiego na lata 2006-2013, w zakresie podniesienia poziomu opieki nad osobami starszymi, przewlekle chorymi i niepełnosprawnymi.

 

W ocenie NIK, o efektywnej działalności Spółki w kontrolowanym okresie świadczyły m.in.: poprawa płynności bieżącej, której wskaźnik z 1,4 na koniec 2009 r. wzrósł do 1,8 na koniec czerwca 2010 r., dodatni wynik finansowy (odpowiednio: 1.997 tys. zł i 633 tys. zł). Ponadto, z wypracowanego na koniec 2009 r. zysku, o 1.250 tys. zł (tj. do kwoty 1.500 tys. zł) podwyższony został kapitał zakładowy Spółki.

 
 

- Wyniki oceny dokonanej przez Najwyższą Izbę Kontroli cieszą tym bardziej, że byliśmy tak naprawdę pierwsi i przecieraliśmy dopiero szlaki dla innych samorządów, będących organami prowadzącymi zadłużone szpitale - nie kryje zadowolenia starosta Piotr Kagankiewicz, główny inicjator i „inżynier” przekształceń w tomaszowskim szpitalu.  - Po ogłoszeniu programu minister Kopacz wiedzieliśmy, że nie będzie łatwo ale oczywistym było, że jest to niepowtarzalna okazja, by właściwie całkowicie pozbyć się długów szpitala, które narastały przecież latami. Przekształcenie było też okazją do racjonalizacji struktury zatrudnienia i kosztów funkcjonowania.

 

Czy Tomaszów na przekształceniach wygrał czy może przegrał, tak jak straszyli przeciwnicy komercjalizacji publicznych szpitali.  Na dzień dzisiejszy wydaje się, że zredukowanie o 50 milionów złotych obciążeń, które generowały przecież dodatkowe koszty w postaci chociażby odsetek czy kosztów egzekucji komorniczej.  

 

Co ciekawe, ministerialny program wspierania przekształceń szpitali przygotowany przez poprzednią minister zdrowia spotkał się z niewielkim zainteresowaniem samorządów. W ciągu pierwszych dwóch lat (jak wskazuje też NIK) wykorzystano zaledwie 15 proc. z zapisanych na trzy lata środków (212 mln z niemal półtora miliarda złotych).

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Stały Pacjent 29.12.2011 21:05
Szpital ,tzw Centrum Medyczne w Tomaszowie powinno być na wielkim plusie,bo znaczna część mieszkańców leczy się u specjalistów poza Tomaszowem.Może i to Centrum jest na plusie ,ale kosztem pacjentów,którzy najpierw odwiedzają prywatne gabinety i robią płatne badania ,żeby w końcu dostać skierowanie do tegoż Centrum.Rzadko kiedy lekarz pierwszego kontaktu da skierowanie od razu.

ala ma kota 28.12.2011 18:00
ta... a dyrektor ds. medycznych, oprócz tego że co miesiąc kasuje za pożal się boże zarządzanie, to dodatkowo łyka kontrakt ginekologiczny w poradni, na bliżej nieokreślonych i nieznanych nikomu zasadach...

ala 28.12.2011 17:46
każdy oddział odrębna spółka,rada nadzorcza plus sekretariat,ile to kasy,czy tyle też dopłaca się do leczenia chorych

pacj1 27.12.2011 22:26
skoro jest tak dobrze to dlaczego jest tak źle? przeczyatjcie: http://biznes.onet.pl/niepokoj...osci-detal

rwd 27.12.2011 21:48
Ciekawe, czyżbym czytał o innym szpitalu w raporcie.

Pac-- 27.12.2011 20:56
Jedyny plus to oddłużenie bo pacjent tego dobra nie poczuł. Czekamy na bilans za 2011 rok, zobaczymy czy wynik zero czy już ujemny. A za co przestał rządzić Pan Krakowiak, czy nie za to, że już zaczęło być źle i nie chciał brać odpowiedzialności?

Poldek 27.12.2011 20:24
Skontrolował

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama