Czym jest kredyt konsumencki?
Jest on zdefiniowany w ustawie. To każdy kredyt zaciągnięty na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Istnieje w różnych formach i postaciach. Najpopularniejsza to zakupy ratalne lub z odroczonymi terminami płatności. To także typowe kredyty bankowe, które zaciągamy np. w związku z remontem domu lub mieszkania.
Za pół roku wejdzie w życie nowa ustawa regulująca tematykę kredytu konsumenckiego.
To prawda, nowa ustawa wejdzie w życie 18 grudnia br. Założenia do niej przygotował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
A co z umowami zawartymi przed ta datą?
Będą wobec nich obowiązywały dotychczasowe zasady.
Z jakiego rodzaju zmianami mamy do czynienia?
Najważniejsza jest ta ułatwiająca zaciąganie kredytów konsumenckich w innych krajach Unii Europejskiej oraz ujednolicająca ochronę konsumentów. Dotyczy kredytów o wartości do 255 550 zł (lub równowartości tej kwoty w walucie obcej). Warto pamiętać, że nowe przepisy dotyczą wszystkich instytucji finansowych, w tym m.in. SKOK-ów, banków i para banków.
Jakie inne korzyści dla konsumenta?
Zmienia się termin odstąpienia od umowy. Dotychczas od umowy klient miał prawo odstąpić w ciągu 10 dni od jej podpisania bez podawania przyczyny. Od grudnia termin zostaje wydłużony do 14 dni od momentu jej zawarcia. Co ważne konsument nie będzie ponosił kosztów związanych z odstąpieniem, z wyjątkiem odsetek za okres od dnia wypłaty kredytu do dnia spłaty (o ile do wypłaty dojdzie). W przypadku odstąpienia konsumenta, kredytodawcy nie przysługują żadne inne opłaty z wyjątkiem kosztów poniesionych na rzecz organów administracji publicznej oraz opłat notarialnych.
Zaciągając kredyt zdarza się, że wiele osób nie ma świadomości jego rzeczywistych kosztów. Gubimy się w prowizjach, oprocentowaniu, marżach i innych opłatach np. za rozpatrzenie wniosku kredytowego…
Dlatego ustawa wprowadza obowiązek stosowania formularza informacyjnego, który ma zawierać wszystkie podstawowe informacje o kredycie w tym: koszty pożyczki, całkowita kwota do spłaty, wysokość oprocentowania, wymagane zabezpieczenia, obowiązkowe ubezpieczenia itp. Dużo łatwiej będzie podjąć decyzje poprzez porównanie ofert różnych kredytodawców. Standardowy formularz zostanie wprowadzony we wszystkich państwach członkowskich Unii.
Na ile zmienią się procedury udzielania kredytów hipotecznych?
Niewiele. Zmiany obejmują tak jak w innych przypadkach zakres informacji udzielanych konsumentowi analogicznie do tych, które już wspominaliśmy.
Dużo mówi się ostatnio o kredytach zaciąganych w walucie obcej…
W takich umowach obowiązkowo podawane będą dodatkowo m.in. informacje o sposobie i terminach ustalania kursu wymiany walut, na podstawie którego, w szczególności, wyliczana jest kwota uruchamianego kredytu oraz zasady przeliczania na walutę wypłaty i spłaty kredytu.
Kredyty zaciągamy na określony termin. W przypadku wcześniejszej spłaty banki naliczą nam prowizję?
Bank otrzymuje takie uprawnienie, ale nie dotyczy ono wszystkich kredytów a jedynie pożyczek o stałej stopie oprocentowania, i tylko w sytuacji, gdy spłacona przed terminem kwota przekracza w ciągu 12 miesięcy określoną wartość (trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw).
Pozostaje problem reklam, które często zamiast informować dezinformuja i wprowadzają w błąd.
To się także zmieni. Zgodnie z nowelizacją w reklamie poza stopą oprocentowania konsument otrzyma cały pakiet szczegółowych informacji zawsze wtedy, gdy kredytodawca podaje koszt uzyskania pożyczki m.in. całkowitą kwotę kredytu, stopę oprocentowania wraz z wyodrębnieniem opłat uwzględnianych w całkowitym koszcie pożyczki.
Napisz komentarz
Komentarze