Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 19 kwietnia 2025 16:27
Reklama
Uniwersytet Polityczny

Czy Filia UŁ przetrwa w Tomaszowie?

Tematem "grzejącym" ten weekendem jest bez wątpienia sprawa tomaszowskiej filii Uniwersytetu Łódzkiego. Pojawił się on w czasie ostatnich obrad Rady Miejskie.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

– Uniwersytet nie jest zainteresowany darowizną, w mojej ocenie, inwestowaniem ani rozwojem filii uniwersytetu, tylko przejęciem nieruchomości, i być może w niedługiej przyszłości przekazaniem jej bądź odsprzedaniem. Bardziej jest to prawdopodobne, że nastąpi sprzedanie znanemu w Tomaszowie podmiotowi. Bowiem z informacji, które posiadam, ostatnio tę filię odwiedziła pani radna, ale nie z Rady Miejskiej, ale Rady Powiatu, oglądając wszystkie pomieszczenia w tejże filii UŁ – powiedział prezydent Marcin Witko. – Tejże organizacji brakuje tylko jednego rodzaju działalności. Prowadzą przedszkole, szkołę podstawową i ponadpodstawową, ale nie prowadzą uczelni wyższej – dodał (cytat za TIT). Chyba nie jest dla nikogo tajemnicą, że radną mogła być tylko Alicja Zwolak Plichta, blisko związana z posłem Adrianem Witczakiem. Natomiast podmiotem potencjalnie zainteresowanym nabyciem szeroko rozumiana SCh Tomy. 

Reklama

Filia UŁ w Tomaszowie Mazowieckim – zamiejscowe wydziały Uniwersytetu Łódzkiego powstałe na mocy porozumienia podpisanego pomiędzy uczelnią a władzami samorządowymi Tomaszowa Mazowieckiego w 1998 roku. Od chwili powstania filii do 2020 roku pełnomocnikiem Rektora UŁ ds. Filii Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim był profesor Zbigniew Rau. Dwa lata wcześniej nieruchomość po dawnej szkole podstawowej numer 5 została skomunalizowana a jej właścicielem stało się miasto. Miasto także zbudowało aulę dydaktyczną oraz w dużym stopniu utrzymywało funkcjonowanie placówki. Warto wspomnieć między innymi, że pierwotna umowa zakładała zapewnienie noclegów dla wykładowców, prowadzenie biblioteki, możliwość nieodpłatnego użytkowania innych miejskich obiektów. 

Nie oszukujmy się. Uczelnia nie przyszła tutaj po to, by robić dobrze tomaszowskim studentom. Jej władze zwietrzyły tu dobry biznes. Studiowało tu w skali roku nawet 2000 osób. Tylko nieliczni z tej grupy w systemie dziennym. Filia generowała kilka milionów złotych przychodu rocznie. Była konkurencją dla prywatnych uczelni w Łodzi i Piotrkowie. Główną jej zaletą było to, że była na miejscu. Studenci oszczędzali więc na kosztach dojazdu. 

Pomysł przejęcia nieruchomości przy ulicy Konstytucji 3-Maja wcale nie jest nowy. Starano się o to niemal od samego początku. Bodajże w 2002 roku do oddania jej przekonywał radnych prof. Zbigniew Rau. Ówcześni radni, mimo nacisków ze strony Prezydenta Mirosława Kuklińskiego nie ulegli presji i zgody na zbycie nie wyrazili. Temat został na x-lat wyciszony. 

W 2016 roku powrócił. W październiku prof. dr hab. Antoni Różalski wystąpił o nieodpłatne przekazanie nieruchomości położonej przy ul. Konstytucji 3-go maja na rzecz Uniwersytetu Łódzkiego. W piśmie podkreślano 18-letnią historię Filii oraz fakt powołania "obiecującego" kierunku, jakim jest leśnictwo, który stał się priorytetem. W tym samy 2016 roku podjęto decyzję aby w tym kierunku utworzyć też studia II stopnia. Argumentowano, że tylko dwie inne uczelnie w Polsce prowadzą podobne kierunki. 

Kolejne informacje pochodzą z października 2017 roku, a więc rok po cytowany wyżej wystąpieniu. Z dokumentów, do jakich dotarliśmy wynika, że Prezydent Miasta zaproponował uczelni przejęcie nieruchomości w ramach darowizny. Chodziło o to, by w sposób maksymalny zabezpieczyć interesy miasta utrzymać funkcję oświatową. Wymieniony wyżej rektor prosi o doprecyzowanie warunków darowizny, zwłaszcza oczekiwań miasta w tym zakresie. 

Rozmowy i wymiana korespondencji trwały olejne 4 lata. W sierpniu 2020 roku Marcin Witko odpowiada na jedno z kolejnych pism: Nie wątpię, że Uniwersytet będzie wykorzystywał przez długie lata nieruchomość na cele działalności oświatowej, badawczo rozwojowej i wychowawczej, na cele nie związane  z działalnością zarobkową. Uważam jednak, że przekazanie nieruchomości w formie darowizny długoterminowo zabezpieczy potrzeby mieszańców w zakresie funkcjonowania szkolnictwa akademickiego, jednocześnie pozwoli Państwu prowadzić w sposób niezagrożony i niezależny działalność statutową - Prezydent dodaje też, że środki zaoszczędzone na kosztach zakupu powinny zostać zainwestowane właśnie w tomaszowskiej filii. 

Uniwersytet łódzki jednak darowizną nie był zainteresowany. W kwietniu  2021 roku po raz kolejny wystąpił o sprzedaż w trybie bezprzetargowym z zastosowaniem bonifikaty. W odpowiedzi Marcin Witko podtrzymuje deklarację dokonania darowizny. W umowie ma zostać wskazany cel jakim jest prowadzenie działalności oświatowej. 

W październiku 2021 wydawało się, że miasto i uniwersytet doszły do porozumienia. UŁ przesłał nawet do magistratu skrócony opis strategii rozwoju. Jako główne priorytety wskazano rozbudowę części praktycznej studiów. Umowa darowizny miała jednak dotyczyć części terenu. Nie obejmowała gruntów pod parkingiem o pow. 3 tys. m. Dlatego UŁ wystąpił o to, by i one zostały objęte darowizną. 

Pod koniec listopada 2021 Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie dokonania darowizny (dostępna w BIP UM). Objęto nią 9600metrów kw. terenu między ulicami Konstytucji 3-maja oraz gen. Grota Roweckiego. nie jest więc prawdą to co na swoim profilu opublikował radny Kazimierz Mordaka, że tylko część nieruchomości miała być objęta darowizną. 

Od czasu podjęcia uchwały przez radnych minęły ponad 4 lata, a nikt z Uniwersytetu Łódzkiego (jak twierdzi Prezydent) jej wykonaniem się nie zainteresował. Dlatego na najbliższej sesji zamierza wystąpić do radnych o jej unieważnienie.  2029 roku mija natomiast okres dzierżawy obiektów. Co będzie dalej? Zobaczymy. 

Z treści uchwały jednoznacznie wynika, że darowiznę można cofnąć jedynie w wypadku wykorzystania nieruchomości na cele inne niż zostały w niej wskazane. 

Co na to Uniwersytet? – Niestety, z żalem musimy przyznać, że jedynym tematem, jakim pan Wiceprezydent Jurek był zainteresowany na rzeczonym spotkaniu, było zwrócenie ok. 1/3 nieruchomości Filii miastu Tomaszów Mazowiecki. O perspektywach rozwoju Filii UŁ nie udało nam się porozmawiać. Dla nas jest to wyraźny  sygnał, że władze Tomaszowa Mazowieckiego nie są kompletnie zainteresowane rozwojem Filii UŁ, a bez takiego zaangażowania trudno nam będzie sporządzić rzetelną strategię rozwoju tej jednostki. W związku z całą tą sytuacją i wypowiedziami pana Prezydenta, będziemy musieli zastanowić się rzeczywiście nad scenariuszem likwidacji Filii UŁ w Tomaszowie Mazowieckim, bo uczelnia nie jest w stanie tej jednostki odpowiednio rozwinąć bez jakiegokolwiek wsparcia lokalnych władz –  twierdzi Biuro Prasowe UŁ

Obraz rzeczywiście przygnębiający. Problem jednak w tym, że z oficjalnych dokumentów orz uchwały Rady Miejskiej wynika zupełnie coś innego. Z drugiej strony, czy ktoś jest w stanie w Polsce wskazać prywatną uczelnię, której samorząd nieodpłatnie podarowuje nieruchomość, dla której buduje aulę i wspiera wszelkimi możliwymi działaniami? Czy aby na pewno mamy do czynienia z uczciwą konkurencją? 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Dla 09.02.2025 09:15
Dla wszystkich byłoby lepiej się dogadać, ale jak widać interesy są ważniejsze od "tomaszowskich" studentów, którzy nagle stali się zakładnikami w konflikcie. Wyobrażacie sobie jak muszą się denerwować Ci, którzy studiują i nie wiedzą co ich czeka?

Jerry 09.02.2025 00:33
Czyli to Witko pewnie chce przejąć nieruchomość. A Witczak też jest śliski.

Jor 09.02.2025 22:24
Przecież to nieruchomość Witko xd w sensie miasta xd

Niemo 08.02.2025 23:22
Żadne lewe interesy.Dość cwaniactwa

Jan Mościcki 08.02.2025 20:03
Skończy się dzierżawa , ogłosić przetarg i sprzedać

PoPiS 08.02.2025 16:53
To wszystko co Pan redaktor opisuje od dłuższego czasu zdaje się przeczyć, zwłaszcza w Tomaszowie, że reforma samorządowa to jedna z najbardziej udanych reform. Może i tak było przez pierwsze 10-15 lat samorządu, z pewnością do powołania powiatów, a później do czasu zmiany formuły wyboru wójtów, burmistrzów i prezydentów. Po prawie 35 latach czas na gruntowne przyjrzenie się samorządom, zwłaszcza w kontekście ustrojowym. Likwidacja powiatów dzisiaj wydaje się oczywista - Tomaszów jest tego najlepszym przykładem. Ograniczenie liczebności rad i wprowadzenie pojęcia radnego zawodowego ponoszącego odpowiedzialność karną, administracyjną i cywilną za podejmowane decyzje. Powrót do wyboru wójta, burmistrza i prezydenta przez odpowiednią radę, etc. Czas postawić na jakość nie na ilość. Niestety to musi też kosztować. Sumarycznie koszty mogą być jednak dużo niższe. Dzisiaj każdy "wioskowy mądrala" może zostać radnym, wójtem, burmistrzem, czy prezydentem, o staroście przemilczę. Nikt za nic nie odpowiada, a wybrani głównie myślą jak przypodobać się swoim wyborcom żeby znowu ich wybrali. Nikt nie liczy się z konsekwencjami, wzrostem długu , etc. Kolejna ławeczka, kolejna huśtawka, kolejna impreza aby gawiedź zaspokoić. Przecież wydajemy cudze! Ba jeszcze Unia daje - to trzeba brać! O kosztach utrzymania już nikt nie myśli. Ideą samorządu jest to, żeby o swojej małej ojczyźnie decydowali mieszkańcy ją tworzący a nie politycy z pozycji ul. Wiejskiej, a tak się niestety dzieje od dłuższego czasu. Samorządom się zabiera by później im ten czy inny poseł dał w świetle fleszy. To nie samorząd a sam-rząd. Zresztą jest to możliwe bo ludzie poza sensacją i hejtem niczym się już dzisiaj nie interesują. Obowiązuje jedynie klanowość i naszyzm. Widać to dokładnie w rozpoczętej kampanii prezydenckiej. Nieważne co kandydat sobą reprezentuje, co dotychczas osiągnął. Program, kompetencje? A kogo to obchodzi! Ważne, że nasz! Idą głosować nie wiedząc nawet czym prezydent się zajmuje bo konstytucję to albo widzieli (okładkę) albo słyszeli, że komuniści ją uchwalili. I zawsze musi być jakiś wróg, który jest winny całemu złu tego świata. Smutne to ale prawdziwe. Jak ktoś chce sięgnąć do czasów II RP, tak z taką atencją uwielbianą przez część środowisk politycznych to niech sięgnie do źródeł. Nienawiść polityczna doprowadziła do zabójstwa Prezydenta Narutowicza, na zamachu majowym kończąc, którego w przyszłym roku będziemy obchodzić 100 rocznicę. Czy my jako naród nigdy nie potrafimy wyciągać wniosków. Czas zaborów, komunizmu niczego nas nie nauczył? W tym roku mamy 1000 rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego na Króla Polski. Nie widzę jakoś aby nasze władze, czy opozycja szykowała się na wielkie obchody ogólnopaństwowe. Za to mamy "zamach stanu" albo raczej pomroczność jasną.

Odp 10.02.2025 23:10
W punkt !!!!!!!!

Ajdejano 17.02.2025 23:02
Mistrzu: bardzo dobry wpis. Widać, że masz w głowie dobrze poukładane i że na szkołę kamieniami nie rzucałeś. Pozdrawiam.

Tomaszowianka 08.02.2025 15:48
A pamietacie panstwo taka pania poslanke, ktora to probowala krecic lody na szpitalach? Czyzby mogla by sie powtorzyc historia tylko w w innej branzy? A moze to tylko przysluga za przysluge, a byc moze splata zaciagnietych wczesniej dlugow i zobowiazan? Bedziemy sie temu z ciekawoscia przygladac.

Tomaszowianka 08.02.2025 13:12
I nie sprzedawać,prezydent ma rację

Aniołek 08.02.2025 19:24
Tomaszowianka masz rację "nie sprzedawać" - lepiej oddać za 1% do .....

Exh 08.02.2025 13:06
A moze uniwersytet pochwali się jakie to podyplomowe studia można u nich robić? Bo się chyba lista skróciła xD Polityka się władze uczelni zajmują zamiast uczeniem.

Opinie

Brygida T.Brygida T.

Dlaczego krytykujemy posłów, senatorów czy radnych? Czy jest to w ogóle sprawiedliwe? Przecież sami ich wybieramy, więc pretensje powinniśmy mieć tylko do siebie. Że zostaliśmy oszukani? No, cóż - metoda na wnuczka, czy na polityka, cóż to za różnica? Skoro wpuszczasz kogoś do mieszkania, to sprawdź kim ta osoba jest

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.

Łódzkie/ Rezurekcja w archikolegiacie w Tumie, lany poniedziałek - w skansenie w Kwiatkówku

Msza św. rezurekcyjna w XII-wiecznej archikolegiacie w Tumie k. Łęczycy to propozycja dla tych, którzy misteria religijne chcą przeżywać w otoczeniu zabytkowych murów, pamiętających Piastów. W lany poniedziałek warto natomiast odwiedzić pobliskie grodzisko i skansen w Kwiatkówku.Data dodania artykułu: 19.04.2025 14:44
Łódzkie/ Rezurekcja w archikolegiacie w Tumie, lany poniedziałek - w skansenie w Kwiatkówku

Rafał Brzoska: polityka nie jest i nigdy nie będzie moim celem

Polityka nie jest i nigdy nie będzie moim celem - podkreślił w rozmowie z PAP przedstawiciel przedsiębiorców ds. deregulacji i szef InPostu Rafał Brzoska. Dodał, że z końcem maja kończy się jego rola w zespole ds. deregulacji, a z Elonem Muskiem łączy go to, że grali w młodości w "Cywilizację".Data dodania artykułu: 19.04.2025 13:28
Rafał Brzoska: polityka nie jest i nigdy nie będzie moim celem

W sobotę większość sklepów spożywczych będzie otwarta do godz. 13

W tę sobotę większość placówek sieci marketów spożywczych będzie czynna do godz. 13. Do tej godziny klientów obsługiwać będą również urzędy pocztowe.Data dodania artykułu: 19.04.2025 10:16
W sobotę większość sklepów spożywczych będzie otwarta do godz. 13

Bziuki, pucheroki, a nawet... kolędnicy - dawne zwyczaje wielkanocne wracają w lokalnych społecznościach

W Koprzywnicy bziuki plują ogniem, na Podkarpaciu turki pełnią straż przy grobie Pańskim, w Babicach pucheroki zbierają słodycze. Są również... kolędnicy - kuratorka kolekcji sztuki ludowej w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie Amudena Rutkowska opowiada PAP o nieznanych zwyczajach wielkanocnych.Data dodania artykułu: 19.04.2025 10:06
Bziuki, pucheroki, a nawet... kolędnicy - dawne zwyczaje wielkanocne wracają w lokalnych społecznościach

Prof. Jasiński: Chrobry był "całkiem łagodnym" władcą; nie musi się bać o swoje pomniki

Bolesław Chrobry miał niewolników, był okrutny dla swoich wrogów, mógł też źle obchodzić się z kobietami, jednak nie spodziewam się, by ktokolwiek chciał dziś obalać jego pomniki – powiedział PAP mediewista, prof. Tomasz Jasiński. Historyk dodał, że na tle innych ówcześnie panujących w Europie władca Polski był "całkiem łagodny".Data dodania artykułu: 19.04.2025 09:29
Prof. Jasiński: Chrobry był "całkiem łagodnym" władcą; nie musi się bać o swoje pomniki

Areszt tymczasowy dla matki, która po porodzie porzuciła dziecko w pustostanie w Łodzi

Matka, która po porodzie porzuciła noworodka w pustostanie w Łodzi, decyzją sądu została w piątek aresztowana na trzy miesiące pod zarzutem usiłowania zabójstwa dziecka w zamiarze ewentualnym. Zdaniem prokuratora istnieje obawa matactwa.Data dodania artykułu: 18.04.2025 17:11Liczba komentarzy artykułu: 1
Areszt tymczasowy dla matki, która po porodzie porzuciła dziecko w pustostanie w Łodzi

Politolog: dwa ostatnie tygodnie kampanii będą kluczowe dla wyniku wyborów

Kampania zdecydowanie nabrała tempa po debatach w Końskich; kluczowe będą ostatnie dwa tygodnie przed wyborami, bo to wtedy kampanią zaczynają się interesować wyborcy niezdecydowani - uważa politolog UKSW dr hab. Sławomir Sowiński.Data dodania artykułu: 18.04.2025 12:46
Politolog: dwa ostatnie tygodnie kampanii będą kluczowe dla wyniku wyborów

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.Data dodania artykułu: 18.04.2025 10:17
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń
Reklama
Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Czwartek, 1 maja 2025, godz. 12:00–19:00  Skansen Rzeki Pilicy,  ul. Modrzewskiego 9/11, Tomaszów Mazowiecki Wstęp biletowany – bilety dostępne w kasie SkansenuMajówka w sercu przyrody, z zapachem świeżego chleba, śmiechem dzieci i dźwiękiem ludowej muzyki? Brzmi jak plan idealny na majowy dzień! Skansen Rzeki Pilicy świętuje swoje urodziny i z tej okazji przygotował dla Was prawdziwą ucztę atrakcji – pełną tradycji, lokalnych smaków i rodzinnej atmosfery.Od południa do wieczora teren Skansenu wypełnią stoiska pod hasłem „Chleb i coś do chleba”, gdzie będzie można skosztować regionalnych przysmaków. Swoje wyroby zaprezentują lokalni rękodzielnicy i Koła Gospodyń Wiejskich, a najmłodsi znajdą coś dla siebie na stoisku plastycznym i sportowym.Wśród drewnianych zabudowań ożyje historia – będzie można wziąć udział w oprowadzaniu po zabytkowym młynie, wziąć udział w quizie o historii Skansenu i zobaczyć aż dwie wystawy: jubileuszową oraz „Młyny w dorzeczu Pilicy”.Na scenie zaprezentują się zespoły ludowe oraz uczestnicy zajęć wokalnych Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.Nie zabraknie też animacji dla dzieci i wielu niespodzianek.A na finał tego wyjątkowego dnia  o godzinie 17:00– koncert szantowy o zachodzie słońca! Wystąpi Janusz Nastarowicz & Saku Collective – będzie klimatycznie, nastrojowo i z duszą.Spędź z nami ten dzień – rodzinnie, na świeżym powietrzu, z kulturą, muzyką i pysznym jedzeniem. Takie majówki pamięta się na długo! Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.05.2025

Polecane

Konkurs na Nadrzecznej ogłoszony. Czy będzie więcej kandydatów na dyrektora?

Konkurs na Nadrzecznej ogłoszony. Czy będzie więcej kandydatów na dyrektora?

Kończy się pięcioletnia kadencja dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych przy ulicy Nadrzecznej, Agnieszki Dziedzic. 9 kwietnia Starosta ogłosił konkurs na to stanowisko. Oferty w konkursie przyjmowane będą do 23.04. Ich formułę dosyć szczegółowo określa ustawa Prawo Oświatowe. Obecnej dyrektorce obowiązki powierzono w sierpniu 2020 roku. Brała udział a konkursie, w którym z aplikowania zrezygnował ówczesny dyrektor, Tomasz Migała, a sama Agnieszka Dziedzic nie uzyskała większości wymaganych głosów. Wcześniej była wicedyrektorką w ZSP nr 1, czyli popularnym Mechaniku. Zmian w kierownictwie szkoły raczej nie należy się spodziewać. Dyrektorka blisko związana z Prawem i Sprawiedliwością oraz Mariuszem Węgrzynowskim, uczestniczka cyklicznych wyjazdów do Częstochowy. Kandydowała także z listy PiS do Sejmiku województw łódzkiegoData dodania artykułu: Dzisiaj, 13:57
Wszak pisać każdy może... jeden lepiej, inny gorzej

Wszak pisać każdy może... jeden lepiej, inny gorzej

Rzetelności dziennikarskiej w lokalnym tygodniku chyba za swojego życia się nie doczekam. A mimo wszystko miałem taką nadzieję. Widocznie dziennikarze TIT nadal hołdują starej peerelowskiej zasadzie, że wiadomości w gazetach dzielimy na prawdziwe, prawdopodobne i fałszywe. Te pierwsze to nekrologi, drugie prognozy pogody, a cała reszta rozmija się w większym lub mniejszym stopniu z prawdą. W ubiegłym tygodniu dowiedzieliśmy się, że mamy w Tomaszowie prawdziwego Don Witko Corleone. W tym mamy radnego PiS, który radnym PiS wcale nie jest. Gry słowne? Omyłki? Dowcipne porównania? Nic podobnego. Typowe szczucie, niczym w Trybunie Ludu. Wszak papier wszystko przyjmie.Data dodania artykułu: Dzisiaj, 09:00 Liczba komentarzy: 11 Liczba pozytywnych reakcji czytelników: 4
Dzień nie tylko czarnego krążkaKonkurs na Nadrzecznej ogłoszony. Czy będzie więcej kandydatów na dyrektora?„Dziewczyna z igłą”  w ramach cyklu Kultura DostępnaDzień, o którym nie wolno zapomniećWielka Sobota w Kościele katolickim to czas milczenia i zadumyWielkanocne tradycje kulinarne sięgają od Afryki po Amerykę Łacińską i AzjęTrzy celne strzały do... naszej bramkiOrlen: do końca majówki rabat na paliwa po zatankowaniu minimum 30 litrówLechia Tomaszów Mazowiecki - MCKiS Jaworzno 1:3Jakie rolety plisowane wybrać do salonu, sypialni i biura?Uwaga na burzeWszak pisać każdy może... jeden lepiej, inny gorzej
Reklama
Reklama
Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?
Akcja „DOBRE RZECZY” w Galerii Tomaszów – dwudniowa, charytatywna zbiórka tekstyliów i warsztaty z customizacji odzieży.

Akcja „DOBRE RZECZY” w Galerii Tomaszów – dwudniowa, charytatywna zbiórka tekstyliów i warsztaty z customizacji odzieży.

W Galerii Tomaszów 26-27 kwietnia (sobota i niedziela handlowa) odbędzie się akcja „DOBRE RZECZY”. Zebrane ubrania i inne materiały trafią do drugiego obiegu lub do recyklingu. Za każde przekazane dwa kilogramy złotówka trafi do Fundacji Avalon na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla osób z niepełnosprawnościami. Dodatkową atrakcją będą kreatywne warsztaty z customizacji odzieży. To okazja do przeglądu szafy, ale także szansa na kreatywne spędzenie czasu i nadanie drugiego życia swoim ubraniom. Akcję wspiera również Stowarzyszenie Nasz Wspólny Dom z Tomaszowa Mazowieckiego.
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: EchTreść komentarza: Szczerze mówiąc ta ankieta jest od “Sasa do lasa” - pomieszane kompetencje - rozumiem, że uczeń może pewnych rzeczy nie wiedzieć, ale żeby wyniki miały sens - to chyba jednak nauczyciel jakiś powienien pomoc - chyba że sam nie ogarnia.Źródło komentarza: Ważna ankieta na temat Tomaszowa MazowieckiegoAutor komentarza: Mariusz StrzępekTreść komentarza: Jaja Pan sobie robi? Rozumiem, że tak, bo to przecież Wielkanoc. Obrzucacie mnie błotem od lat, posługując się plotkami, pomówieniami i oszczerstwami. Pokazałem tylko, że te manipulacje, których dokonujecie, działać mogą w dwie strony. Pomijam nawet fakt, co wygadujecie w prywatnych rozmowach z naszymi wspólnymi znajomymi. Przed wyborami poprosiłem jedną znajomą o udostepnienie mojego postu. Usłyszałem wtedy, co Pańska córka o mnie do niej wygadywała. Okazuje się, że wie o mnie więcej niż nawet ja sam. Byłem naprawdę w szoku co najmniej kilka razy. Jesteście zwyczajną plotkarską gadzinówką. Już nawet nie chce mi się komentować, że publikujecie sponsorowane teksty lokalnego Nikodema Dyzmy, w których nazywa mnie satanistą. To nawet śmieszne, chociaż bardziej głupie. No ale poziom intelektualny tego działacza PO, jednak w odróżnieniu od Pańskiego nie jest zbyt wysoki. Że tekst sponsorowany? To polecam prawo prasowe. Dowie się pan, kto odpowiada za treść ogłoszeń. Zwróciłem Wam uwagę, na manipulacje w artykule na FB. Wystarczyło napisać, że przepraszacie za niefortunny dobór zdjęcia. Ale do tego to trzeba mieć odrobinę przyzwoitości. Tak, przyzwoitości, o której Pan wspomina, ale najwyraźniej znaczenia tego słowa nie zna lub nie rozumie. Dam przykład okładkowego tytułu, kiedy Wasz "dziennikarz" wygrał sprawę sądową w pierwszej instancji. Ależ się entuzjastycznie cieszyliście. Kiedy przegrał prawomocnie apelację, zaległa głucha cisza. No cóż, zapewne, jakaś osoba o moim nazwisku w rejestrze występuje. Sprawdziłem natomiast, czy jest ktoś z moim imieniem i nazwiskiem lub podobną datą urodzenie, bo gdyby tak było zrobiłbym solidną kwerendę i oczywiście radośnie opisał. Kiedy walczyłem z korupcją w szpitalu, Wy pod dyktando osoby, która jej dokonywała pisaliście na mnie paszkwile. Dzięki Wam proceder kwitnie. Pewnie Was to cieszy, bo jednak reklamodawca się utrzymał, a pacjenci... co oni kogoś obchodzić mogą. Właśnie przez szczucie takich ludzi jak pan, czy Dyzma z Wąwału zrezygnowałem z szefowania komisji i w ogóle w uczestnictwa w niej, mimo, że w poziomie wiedzy na temat systemu ochrony zdrowia, jedynie Piotr Kagankiewicz mnie przewyższa. Pan wczoraj posunął się nawet do publicznych kłamstw o mojej rzekomej przynależności do niezliczonej ilości partii politycznych. Dobrze pan wie, że do żadnej nigdy nie należałem. Naprawdę dziennikarz z 40 letnim stażem nie rozróżnia kandydowania z jakiejś listy np. do samorządu od przynależności partyjnej. No nie wierzę.... Też zwróciłem uwagę i również Pan nie przeprosił. Oczywiście spodziewam się zemsty z Waszej strony, ale jestem już uodporniony, a ludzie już coraz mniejsze zaufanie do Was mają. Zapytam jednak: czy czasem Panu bywa z jakiegoś powodu wstyd? Czy po tym, kiedy okazuje się, że zrobiliście komuś krzywdę przeprosiliście sami z siebie bez wyroku sądowego? Dlatego chociażby, że obudziło się sumienie? Błądzić jest rzeczą ludzką, pomyłki się zdarzają. Czasem emocje biorą górę. Co robicie, kiedy one stygną. Potrafi Pan wziąć telefon i zadzwonić z przeprosinami? Już o jakiejkolwiek rekompensacie nie wspominam. Przynajmniej ostatnie zdanie Pańskiego wpisu chcę by dawało nadzieję, że może coś do Pana dotarło. Nie odbiorę tego jako jakiejś tam groźby, chociaż tak właśnie brzmi. PS. Życzę mimo wszystko Wesołych Świąt i refleksji, która z wiekiem powinna jednak przychodzić.Źródło komentarza: Wszak pisać każdy może... jeden lepiej, inny gorzejAutor komentarza: Andrzej KucharczykTreść komentarza: Przekroczył pan nie tylko granicę przyzwoitości ale i rozsądku. Nie może pan wykluczyć sytuacji, że jakiś idiota, biorąc z pana przykład nie zacznie rozpowszechniać informacji, że osoby o nazwisku Strzępek widniejące w piotrkowskim rejestrze TW to pana rodzina i że dorobiliscie się na współpracy z SB. Rozpętuje pan kampanię oszczerstw, której sam pan może być ofiarąŹródło komentarza: Wszak pisać każdy może... jeden lepiej, inny gorzejAutor komentarza: UjazdTreść komentarza: Czy pomysłodawca wziął pod uwagę sąsiedztwo kurnika?Źródło komentarza: Nowy blok coraz bliżejAutor komentarza: ZainteresowanaTreść komentarza: Panie redaktorze poda Pan link do informacji z IPN ? Chętnie się przyjrzę tej „Panterze”Źródło komentarza: Wszak pisać każdy może... jeden lepiej, inny gorzejAutor komentarza: AK-47Treść komentarza: Czy mam rację?.... Niewiem Ale wolałbym nie mieć....Źródło komentarza: Radni na nie. I co dalej?
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama