W ubiegłym tygodniu na cmentarzu rzymskokatolickim w Inowłodzu, mieszczącym się nieopodal zabytkowego kościoła św. Idziego przeprowadzono prace sondażowe, mające potwierdzić informacje o kolejnym domniemanym miejscu spoczynku Henryka Dobrzańskiego.
O zgodę na przeprowadzenie prac wystąpiła do Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi Fundacja „Honor, Ojczyzna” im. Majora Władysława Raginisa.
Podczas prac na cmentarzu odnaleziono jedynie mały fragment kości. Czy należy ona do dowódcy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego okaże się po przeprowadzeniu szczegółowych badań. Prace na cmentarzu w Inowłodzu mają być kontynuowane.
Skąd pochodzą informacje o inowłodzkim pochówku Hubala? Historia związana jest z rodziną Kowalskich oraz miejscowego księdza Stanisława Kowalskiego, który parafię w Inowłodzu objął w 1928 roku.
Historia rozpoczęła się na początku maja 1940 roku, kiedy to na prośbę księdza Stanisław pochowano w rodzinnym grobowcu rodziny Kowalskich ciało majora Hubala. W pogrzebaniu zwłok Hubala brały jeszcze udział dwie osoby: Jan Grad i Karkowski. Ksiądz Kowalski zobowiązał wszystkich uczestników pogrzebu majora Dobrzańskiego do milczenia. Tajemnica utrzymywana była przez lata. Przynajmniej tak twierdzi przekazywana wśród rodziny informacja.
W 1949 roku, prawdopodobnie przeniesiono ciało Hubala w inne miejsce. Powodem miało być było przepełnienie rodzinnego grobowca Kowalskich. Szczątki Hubala trafiły więc w miejsce położone niedaleko muru okalającego cmentarz.
W latach 80-tych ubiegłego wieku, kiedy cmentarz się rozrastał w miejscu, w które przenieść miano zwłoki Henryka Dobrzańskieego, wykopano dół pod kolejny grobowiec. Osoby kopiące grób znaleźć miały dużą ilość ludzkich kości. Zostały one zakopane obok grobowca. Położono na nich symboliczną kamienną tablicę.
Napisz komentarz
Komentarze