Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 9 listopada 2024 02:46
Reklama
Reklama

Stomia? A co to takiego?

 Rozpoczniemy dzisiaj publikację serii artykułów poradnikowych poświęconych osobom, które w wyniku różnego schorzeń mają wyłonioną tzw. stomię. Dla większości naszych czytelników słowo wydawać się będzie całkowicie obce.

Dla chorych często samo przyzwyczajenie się do bycia stomikiem stanowi ogromny problem nie tylko natury „cielesnej” ale i psychicznej. W naszej pracy ze stomikami spotykamy się każdego dnia. To wyjątkowi pacjenci, wymagający wyjątkowego podejścia, opartego przede wszystkim na empatii, fachowości i zaangażowaniu. I dokładnie to im staramy się zapewnić.

Temat stomii jest nadal tematem tabu. Trudno się dziwić, że chorzy i członkowie ich rodzin wstydzą się na ten temat rozmawiać, ponieważ trudno o coś bardziej intymnego niż codzienne czynności fizjologiczne, które każdy z nas wykonuje, ale jednego robi to w zaciszu domowej toalety. Stomicy… no właśnie

Zacznijmy od podstawowej odpowiedzi na pytanie: Co to jest STOMIA?

Stomia zwana też przetoką lub brzusznym odbytem to skutek chirurgicznego połączenia jelita z powierzchnią ciała. Najczęściej jest ona okrągła, różowa bądź czerwona, przypomina błonę śluzową jam ustnej. Jej zewnętrzna średnica wynosi zwykle do kilku centymetrów. Nie jest unerwiona, więc dotykanie jej nie sprawia bólu. Znajduje się na brzuchu.

W Polsce przeprowadza się rocznie kilka tysięcy zabiegów operacyjnych tego rodzaju. Ich powody bywają różne. W tym na przykład następstwa wypadków komunikacyjnych i ran postrzałowych.

Najczęściej jednak spotykamy przypadki związane z zapadalnością na nieswoiste zapalenia jelit – w tym chorobę Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego.  80% wskazań do wyłonienia stomii, stanowią, niestety, choroby o charakterze onkologicznym.

Rodzaj zmian chorobowych determinuje zastosowanie trzech podstawowych rodzajów stomii.

KOLOSTOMIA jest wyłaniana najczęściej. Nic dziwnego, nowotwór jelita grubego należy do najczęściej diagnozowanych także w Polsce. Wykonuje się ją zwykle po lewej stronie brzucha. Nazwa pochodzi od łacińskich terminów colon (jelito grube) i stomia (otwór).  Zabieg przeprowadzony przez chirurga polega na usunięci fragmentu okrężnicy, czasem także odbytnicy ze zwieraczami.   

ILEOSTOMIA – wyłaniana na jelicie cienkim, najczęściej po prawej stronie brzucha. Jest konieczna wtedy, gdy zmiany chorobowe są bardziej rozległe i dotyczą całego jelita grubego, a czasem także jelita cienkiego.  

UROSTOMIA, czyli stomia moczowodowa jest natomiast wyłaniana u ok. 10% pacjentów ze stomią. W przypadku poważnych chorób układu moczowego, zwłaszcza pęcherza moczowego, konieczne jest leczenie operacyjne połączone z usunięciem chorego narządu. Po wycięciu pęcherza moczowego moczowody łączy się z fragmentem specjalni przygotowanego jelita cienkiego, który ma ujście na skórze brzucha. Wypływ moczu ma charakter ciągły.

Już krótka lektura definicji tych trzech podstawowych rodzajów Stomil pokazuje z jak poważnym problemem mamy do czynienia. Warto więc mieć wiedzę na ten temat, bo choroba nie wybiera.  

Należy tu pamiętać, że po zabiegu, pacjent nie ma możliwości kontrolowania wypróżnień. Treść jelitowa lub mocz są gromadzone w szczelnym i okresowo opróżnianym worku przymocowanym do ściany brzucha.

- Już samo dobranie odpowiedniego sprzętu stanowi ogromne wyzwanie. Wstępnego doboru dokonują wyspecjalizowane pielęgniarki. Dla przykładu w Tomaszowskim Centrum Zdrowia, gdzie wiele zabiegów wykonania stomii się wykonuje (choćby ze względu na sąsiedztwo Centrum Onkologii Nu-Med) na oddziale chirurgicznym tak się właśnie dzieje. Personel medyczny jest przeszkolony. Uczy wstępnie jak obsługiwać własne potrzeby fizjologiczne. To bardzo ważne, ponieważ nieumiejętne założenie sprzętu powoduje ogromny dyskomfort nie tylko dla pacjenta ale również dla osób, które mają z nim kontakt. Z kolei, kiedy wszystko zrobi się jak należy, stomia może być nie zauważalna dla innych osób – mówi Kinga Jarząbek z Twojego Sklepu Medycznego w Tomaszowie Mazowieckim.

Pani Kinga podkreśla, że raz dobrany sprzęt nie musi wcale sprawdzać się w długiej perspektywie czasu. Zdarza się, że pacjenci uczuleni są na produkty któreś z firmy. – Należy wówczas reagować natychmiast i stosować inne rozwiązania, każdy przypadek jest inny i podchodzi do każdego pacjenta bardzo indywidualnie. W przypadku wystąpienia zaczerwienień, zaognień okolic stomii należy zgłaszać i wówczas możemy zaradzić zanim dojdzie do powstania na przykład stanu zapalnego. Do pacjentów kierujemy wówczas pielęgniarkę z zaprzyjaźnionej fundacji im. Dr. Jana Serafina Rode – wyjaśnia

Przy doborze najlepiej skorzystać z fachowej wiedzy personelu medycznego w punkcie zaopatrzenia w sklep medycznym. Narodowy Fundusz Zdrowia wymaga, aby pacjent obsługiwany był przez wykwalifikowanego farmaceutę. Trudno się dziwić, chodzi przecież o ludzkie zdrowie.

Wybór nie zawsze bywa prosty. Mamy sprzęt jednoczęściowy (worek i płytka stanowią całość); dwuczęściowy (oddzielnie występują worek i płytka); woreczki zamknięte (jednorazowe – po napełnieniu woreczek należy usunąć ze skóry i wyrzucić) oraz woreczki z możliwością opróżniania (kilka razy dziennie można usuwać z nich treść jelitową.

- Należy pamiętać, że pacjent otrzymuje od nas wszystko bezpłatnie. Całość kosztów zaopatrzenia stomików pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. Chorym wydajemy nie tylko worki, ale także sprzęt dodatkowy, czyli akcesoria do pielęgnacji, pierścienie ochronne do modelowania, pasta uszczelniająco-gojąca, płytki plastyczne itd. Co do zasady sprzętu nie powinno brakować, chociaż zdarza się, szczególnie w pierwszym okresie, kiedy pacjent nie radzi sobie z obsługą, że zużycie jest wyższe i to znacząco. Staramy się wówczas pomóc także mimo wyczerpania limitu – dodaje Kinga Jarząbek.

Zapraszamy do kontaktu z nami. Chętnie pomożemy, udzielimy porady i dobierzemy odpowiedni sprzęt do indywidualnej potrzeby. W kolejnej części porozmawiamy o stomikach w wieku dziecięcym

Twój Sklep Medyczny

Tomaszów Mazowiecki

Ul. Słowackiego 4

Tel. 570 019 100


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Milena 23.04.2021 10:14
Zawsze można zamówić bezpłatne próbki, np.:.convatec.pl/forms/stoma-sample-request-popup/

Zosia P 26.01.2021 13:24
Bardzo dobry artykuł, świetnie wprowadza w temat stomii. Warto jeszcze wspomnieć, że artykuły stomijne, przynajmniej określona liczba, jest refundowana - dużo przydatnych artykułów na ten temat można znaleźć na stomia.pl oraz na yt jest już kilka ciekawych kanałów prowadzonych przez osoby po zabiegu wyłonienia stomii. Cieszy mnie, że jest takie miejsce w Tomaszowie, bliską osobę czeka zabieg, więc na pewno będziemy korzystać. <3

? 13.01.2021 09:29
Wreszcie coś ciekawego na tym portalu. Może każdy niech się zajmuje tym o czym ma pojęcie?

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Przedsiębiorcy negatywnie opiniują projekt ustawy, w którym projektodawcy proponują wprowadzić dzień wolny od pracy 24 grudnia  w Wigilię Bożego Narodzenia.
Przedsiębiorcy negatywnie opiniują projekt ustawy, w którym projektodawcy proponują wprowadzić dzień wolny od pracy 24 grudnia w Wigilię Bożego Narodzenia.Jednocześnie Pan Robert Składowski – Prezes Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców Przedsiebiorcy.pl zwraca się do Marszałka Sejmu RP Szymona Hołowni, aby w parlamencie przetoczyła się dyskusja, czy w zamian za wolną Wigilię, nie usunąć z ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy – 6 stycznia – Święto Trzech Króli, albo 1 maja – Święto Państwowe, które zostało wprowadzone w 1950 r. „w hołdzie wszystkim tym, którzy swoją pracą tworzyli wielkość Naszej Ojczyzny, wspierali jej rozwój i budowali przyszłość dla następnych pokoleń, dla podkreślenia wartości pracy ludzkiej - rozumianej jako moralny obowiązek człowieka, ale też jako doskonalenie świata nas otaczającego - dokonującej się poprzez wszechstronny rozwój osoby ludzkiej, w trosce o zachowanie godności pracy ludzkiej i wiążącej się z tym wolności i mądrości” – informuje dr n. pr. Marek Woch, Ekspert Centrum Legislacji Federacji Przedsiebiorcy.pl, który także wskazuje, że przywołana preambuła ustawy z 1950 r. o ustanowieniu dnia 1 maja świętem państwowym znowelizowana w 2007 r. w pierwotnym brzmieniu odnosiła się do „zwycięstw klasy robotniczej, przodującej siły Narodu, budującego socjalizm, jako wyraz umacniania się władzy ludowej”, a także do 60-tej rocznicy „pierwszego obchodu międzynarodowego święta proletariatu w Polsce”.Data dodania artykułu: 07.11.2024 11:08 Liczba komentarzy: 1
Trudne drogi do Niepodległości w SkansenieRocznica Odzyskania Niepodległości Polski - Uroczysta Akademia   w Szkole Podstawowej nr 9Specjalistka: szkodliwość badań obrazowych, ratujących nieraz życie, jest bardzo niskaUroczystość z okazji 106. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w SP 12Jazzowo-malarskie impresje BohemyNiepodległa w recytacjiZadbaj o bezpieczeństwo. Sprawdź bezpłatnie oświetlenie swojego pojazduPrzedsiębiorcy negatywnie opiniują projekt ustawy, w którym projektodawcy proponują wprowadzić dzień wolny od pracy 24 grudnia  w Wigilię Bożego Narodzenia.MISTRZOSTWA TOMASZOWA MAZOWIECKIEGO W ŁYŻWIARSTWIE SZYBKIMStraszni Panowie Trzej oczarowali publiczność w PCAS-ieAndrzejki w grotach nagórzyckichKontrowali i nie tylko pouczali
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
bezchmurnie

Temperatura: 1°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1035 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Oczywiście, od wielu lat. Też wykonuje zawód medyczny. A starsze osoby również mają telefony, ich rodziny także...😉Źródło komentarza: Trzy nowe stanowiska dyrektorskie w szpitalu, a pacjenci... nie powinni chorowaćAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Tak się składa, że pracuje w zawodzie medycznym wiele, wiele lat i jestem w placówkach medycznych bardzo często i widzę niestety, jak poziom opieki i zaangażowanie personelu obniża się.Źródło komentarza: Trzy nowe stanowiska dyrektorskie w szpitalu, a pacjenci... nie powinni chorowaćAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: A jednak, twojego idola, czyli ryżego donka, nie dodałem. Dlaczego ? Bo ten podnóżek niemców ma swoich ludzi w terenie, np. takich różnych posłów i katechetów.Źródło komentarza: Trzy nowe stanowiska dyrektorskie w szpitalu, a pacjenci... nie powinni chorowaćAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Byłem jednym z pierwszych, którzy napisali cokolwiek na powyższy temat. Jednak zostałem wykasowany: może przez Admina lub przez kogoś innego. Powoli zaczynam kumać, że wiele internetowych mediów, powoli i bez szumu, zaczyna swoje chorągiewki przestawiać na lewą stronę. To jest typowe dla naszej, kochanej Ojczyzny.Źródło komentarza: Bez minimum empatii nie można zajmować się chorymiAutor komentarza: :)Treść komentarza: Do Pana Obserwatorka . Czy pan kiedykolwiek zajmował się starsza osoba ? Swoją babcia , dziadkiem , mamą, tatą , chyba nie . Nie masz pan pojęcia , tylko wymagania . Osoby leżące na tym oddziale nie napiszą żadnej dobrej opinii ponieważ nie używają telefonów . Natomiast szczere podziękowania od rodzin i pacjentów i ich stwierdzenie że za żadne pieniądze , nawet jak by dopłacali nie przyszli by tu pracowac . Bardzo nas podziwiają i dziękują .Przyjdź pan na Wolontariat to uciekniesz po jednym dniu .Źródło komentarza: Trzy nowe stanowiska dyrektorskie w szpitalu, a pacjenci... nie powinni chorowaćAutor komentarza: sąsiadkaTreść komentarza: Patologia, patologia i jeszcze raz patologia. Nikt w tej rodzinie nie pracował tylko wiecznie ćpali, chlali i się nawzajem tłukli. Dawno te dzieci powinny zostać jej odebrane. Rodzina i policji dobrze znana.Źródło komentarza: Dlaczego zabiła? Młoda kobieta trafiła do więzienia
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama