Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 kwietnia 2025 12:25
Reklama

Noc Muzeów 2015

16. maja, po raz kolejny, Tomaszów włączył się w obchody ogromnej europejskiej imprezy kulturalnej, jaką stanowi Noc Muzeów.

Historia Nocy Muzeów sięga 1997 roku, kiedy to zorganizowano ją po raz pierwszy w Berlinie. Następnie zaczęto inicjować ją również w innych krajach, do Polski "przywędrowała"w roku 2003. Jako pierwsze jej organizacji podjęło się poznańskie Muzeum Narodowe. Od tego czasu impreza systematycznie się rozrasta i dociera do coraz liczniejszych miejscowości. Obecnie organizuje ją ponad 120 miast europejskich

Reklama

 

W Tomaszowie, na wszystkich zainteresowanych, czekało wiele atrakcji oraz imprez towarzyszących.

 

W Muzeum, oprócz bezpłatnej możliwości zwiedzenia budynku oraz wyeksponowanych wystaw czasowych, można było zapoznać się z przedmiotami przekazanymi na XVII. Aukcję Kolekcjonerską. W otwartej przestrzeni swoje rękodzieła prezentowali członkowie piotrkowskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

 

Dziedziniec Muzeum wypełniony został różnego rodzaju militariami, było to m.in. umundurowanie i wyposażenie żołnierzy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim oraz zabytkowe pojazdy.

 

Od godzin popołudniowych do późnego wieczora, w sali wystaw czasowych, miały miejsce atrakcje przygotowane przez lokalne ośrodki kultury, oraz reprezentantów niektórych tomaszowskich szkół podstawowych, były to m.in. pokazy taneczne, akrobatyczne, teatralne, a także występy wokalne dzieci, młodzieży i dorosłych. Zgromadzeni mieli okazję zapoznać sie także z dorobkiem Państwowej Szkoły Muzycznej w Tomaszowie Mazowieckim, czy grupy teatralnej "Trzcina".

 

Swoje drzwi otworzyło także tomaszowskie Liceum Plastyczne, gdzie prezentowane były prace uczniów.

 

Dla chętnych zorganizowano także kilka bezpłatnych kursów PKS połączonych ze zwiedzaniem Nagórzyckich Grot, Skansenu Rzeki Pilicy i bunkra Regelbau 621, przy ul. Strzeleckiej wraz z towarzyszącymi im dodatkowymi atrakcjami i prezentacjami militarnymi.

 

Wieczorem można było natomiast udać się do Galerii Arkady, gdzie w ramach Nocy Muzeów, ale i z okazji 100. rocznicy urodzin Tadeusza Kantora, wystawiono "Casting", czyli etiudę pokantorowską daleko, wysłuchać można było wspomnień Tadeusza Czarneckiego (autor prezentowanych obecnie w Galerii obrazów) o Kantorze, obejrzeć film poświęcony osobie tego wielkiego artysty, a także wysłuchać koncertu muzyki alternatywnej w wykonaniu zespołu Miasto Maar.

 

Chętnych do uczestnictwa w wydarzeniu, jak co roku, nie brakowało. Wszystkich nieobecnych zachęcamy do zapoznania się z galerią zdjęć.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

345 19.05.2015 22:54
MIASTO BRAWO

Reklama
Brawo 18.05.2015 00:23
dla Batalionu i innych grup rekonstrukcyjnych, na Strzeleckiej przewaliły się tłumy. Atrakcji więcej niż rok temu, oby tak dalej.

Opinie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama