Krok 1 – podjęcie decyzji o rzuceniu.
Chwila podjęcia decyzji o rzuceniu nałogu jest pierwszym ważnym krokiem. Nie rzucaj papierosów bez dobrego przygotowania. Ważne żebyś zdawał sobie sprawę z tego, że możesz to zrobić i masz w sobie na tyle dużo siły, że Ci się uda. Obserwuj siebie, swoje zachowanie kiedy palisz, kiedy myślisz o papierosach, w jakich sytuacjach sięgasz po nie. Pomoże Ci to w poznaniu mechanizmów uzależnienia. Dzięki temu w czasie rzucania możesz unikać sytuacji, w których wcześniej zawsze sięgałeś po papierosa. W czasie obserwacji swoich nawyków buduj w sobie niechęć do papierosów i radość z nadchodzącej chwili, w której rozstaniesz się z nałogiem.
Krok 2 – wybranie pierwszego dnia bez papierosa.
Jeśli dobrze zrealizowałeś krok pierwszy to znasz swoje nawyki, w których najczęściej sięgasz po papierosa. Zaplanuj dzień, który będzie pierwszym dniem bez nałogu. Z analizy swojego palenia wiesz w jakich sytuacjach najchętniej puszczasz dymek, postaraj omijać się te sytuacje. Jeśli najczęściej palisz przy porannej kawie, nie pij jej w ten pierwszy dzień, wyjdź na spacer.
Krok 3 – wstępne rzucanie
Na początku możesz mieć trudności z odrzuceniem papierosów w 100% nie znaczy to, że musisz rezygnować ze swojej decyzji. Spróbuj metody małych kroczków. Nie wypalaj papierosów do końca, nie kupuj papierosów wagonami, a jedynie pojedyncze paczki. Papierosy, zapalniczkę i popielniczkę porozkładaj w różnych miejscach w domu, tak żeby zapalenie było dla Ciebie wysiłkiem. Nie sięgaj po papierosa, za każdym razem kiedy masz na to ochotę, jeśli zapalisz 15 minut później nic Ci się nie stanie. Przeciągaj ten czas do granic możliwości. Uprzedź swoich bliskich o swoich zamiarach, na pewno dają Ci w tym wsparcie, poproś o to, aby nie palili przy Tobie i nie częstowali Cię papierosem.
Krok 4 – już nie palisz
Na ten pierwszy dzień znajdź sobie dużo zajęć, unikaj sytuacji, w których sięgałeś po papierosa i pomimo tego, że na początku możesz czuć się zdenerwowany staraj się cieszyć z tych pierwszych dni bez papierosa. Sytuacje zagrażające dla byłego palacza Większość osób boi się rzucania palenia ze względu na obawy przed przybraniem na wadze. Jeśli dobrze się przygotujesz nie przybędzie Ci nawet centymetr w talii, a nawet możesz stracić kilogramy. Kiedy najdzie Cię ogromna ochota na papierosa wyjdź na spacer, pobiegaj, poćwicz. Dotlenisz wtedy organizm i zapomnisz o papierosie. Zajmij czymś ręce, nie muszą to być wysokokaloryczne przekąski, zaopatrz się w pestki dyni, słonecznika lub marchewkę. Dzięki temu zajmiesz czymś ręce i zastąpisz odruch wkładania papierosa w usta. Korzyści zdrowotne z rzucenia palenia Już po 24 godzinach od ostatniego papierosa ryzyko zawału znacznie się zmniejsza. Zaczynasz odczuwać więcej smaków i zapachów. Po 2 tygodniach polepsza się Twoja kondycja fizyczna. Po miesiącu zacznie znikać kaszel palacza, a wydolność Twojego organizmu znacznie wzrośnie. Po 5 latach od ostatniego papierosa ryzyko zachorowania na raka obniży się o połowę. A po 15 latach od ostatniego papierosa, nasz organizm przypominać będzie organizm osoby nigdy nie palącej. Rzucenie palenia to niesamowite wyzwanie, dlatego też na rynku pojawiły się produkty, które pomogą Ci w tym trudnym dla Ciebie czasie, oczyszczając Twój organizm z nikotyny.
Michał Janas Artykuł przygotowano na podstawie www.i-apteka.pl/product-pol-41584-DESMOXAN-1-5mg-x |
Napisz komentarz
Komentarze