ADR (Alternative Dispute Resolution) to postępowania prowadzone bez udziału sądu powszechnego. Jego kompetencje przejmuje niezależna osoba trzecia – np. mediator lub arbiter. Metody takie są tanie (często nieodpłatne). W Polsce do podstawowych form rozwiązywania sporów bez udziału sądu należą mediacja i arbitraż.
- Mediacja, to sprawa, o której warto rozmawiać. Jako alternatywny sposób rozstrzygania sporów ma wiele zalet – powiedział Minister Sprawiedliwości Cezary Grabarczyk podczas konferencji inaugurującej Tydzień Mediacji. Wśród atutów mediacji Minister wskazał na szybkość oraz niższe koszty w porównaniu do postępowania sądowego. – Mam nadzieję, że dzięki popularyzacji tej instytucji w najbliższym czasie wzrośnie odsetek z niej korzystających – podkreślił.
Przygotowany został także projekt ustawy o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów. Ma on doprowadzić do szerszego i bardziej powszechnego wykorzystywania mediacji w sprawach cywilnych, w szczególności pomiędzy przedsiębiorcami. Będzie to możliwe dzięki wprowadzeniu systemu usprawnień proceduralnych i zachęt ekonomicznych mających skłaniać strony do podejmowania prób polubownego rozwiązania sporu, zarówno przed skierowaniem sprawy do sądu, jak i w toku postępowania sądowego. Obecnie projekt znajduje się na etapie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.
- Mediacje prowadzone są w różnych rodzajach sporów, w sprawach sądowych i pozasądowych. Rodzinne mogą dotyczyć wszelkich konfliktów między członkami rodziny, w szczególności: sposobu ewentualnego rozstania (z orzeczeniem o winie lub bez), sprawowania władzy rodzicielskiej po rozwodzie, miejsca zamieszkania dziecka i jego kontaktów z rodzicem, który nie będzie sprawował nad nim bezpośredniej opieki czy wysokości alimentów oraz spraw spadkowych lub dotyczących opieki nad chorymi lub starszymi członkami rodziny. Przedmiotem cywilnych mogą być wszystkie sprawy, w których dopuszczalne jest zawarcie ugody, np.: konflikty sąsiedzkie, na tle własności materialnych, z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, komunikacyjne, spory zbiorowe. Gospodarcze prowadzi się w sporach między firmami czy instytucjami, jak też między podmiotem gospodarczym a konsumentem, instytucją i klientem. Karne mają na celu naprawę wyrządzonej szkody (sprawiedliwość naprawcza), a z nieletnim sprawcą czynu karalnego - oddziaływanie wychowawcze i poprawcze w stosunku do nieletniego. Możliwe są też np. mediacje szkolne i rówieśnicze
- Mówi Agnieszka Drzewoska Łuczak – mediator, rzecznik konsumentów. Licznymi ugodami zakończyły się mediacje prowadzone przez nią w sprawach konsumenckich.
Dojść do porozumienia!
Postępowanie mediacyjne prowadzone jest przy różnych instytucjach, urzędach, stowarzyszeniach. Można pytać o nie w sądzie, radząc się adwokata lub radcy prawnego.
W związku z tym, że pomoc mediatora jest potrzebna nie tylko w czasie międzynarodowego Dnia Mediacji, na prośbę prezesa tomaszowskiego sądu są organizowane nieodpłatne dużury mediatorów Polskiego Centrum Mediacji w każdny pierwszy wtorek miesiąca w godzinach 10.00- 12.00, które będą odbywać się w sali konferencyjnej sądu (I piętro, pokój nr 106).
Na dyżury serdecznie zapraszam wspólnie z moimi koleżankami i kolegami mediatorami mówi Agnieszka Drzewoska Łuczak , szefująca tomaszowskiej filii Polskiego Centrum Mediacji. Dyżury będziemy pełnić nieodpłatnie aby promować ideę polubownego rozwiązywania sporów.
Napisz komentarz
Komentarze