Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:21
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Skansen i groty w nocnej scenerii

Do trwającej w minioną sobotę VIII Europejskiej Nocy Muzeów po raz kolejny przyłączył się Skansen Rzeki Pilicy wraz z Podziemną Trasą Turystyczną „Groty Nagórzyckie”. Ulewy, jakie w tym dniu nawiedziły nasze miasto, nie wystraszyły chcących w kulturalny sposób spędzić sobotni wieczór.

 

Do późnych godzin nocnych, specjalnie wyznaczoną trasą przez groty, a później do skansenu przyjeżdżały bezpłatne autobusy MZK. W Skansenie Rzeki Pilicy gości witał dyrektor Andrzej Kobalczyk, który tradycyjnie opowiadał o nowościach, jakie od poprzedniej Nocy Muzeów znalazły się w skansenowych zbiorach. Jako pierwsza zaprezentowana została brama wejściowa, która została odbudowana w 2013 roku. Jest to wprawdzie dokładna kopia bramy zbudowanej w 1934 roku w smardzewickim ośrodku hodowli żubrów, ale w swojej konstrukcji posiada cztery oryginalne słupy pochodzące z tamtej bramy. Pod nią wielokrotnie przechodził prezydent Ignacy Mościcki. Ciekawa historia tego obiektu bardzo zainteresowała zwiedzających.

 

Dużym powodzeniem cieszył się również częściowo zrekonstruowany niemiecki, konny wóz taborowy. Jego fragmenty trafiły do skansenu w marcu br. Zostały odkryte podczas rozbiórki starej komórki w dzielnicy Tomaszowa Maz. - Białobrzegach, w której pełniły funkcję… stropu. Do oryginalnych elementów tj. dwóch długich burt i spodu-dennicy wozu dorobione zostały dwie przegrody. Dzięki czemu odwiedzający skansen mogli zobaczyć górną część tzw. pudło wozu, będącego unikatem w skali krajowej i usłyszeć jego niezwykłą, dramatyczną historię.

 

Wielkie poruszenie, szczególnie wśród tomaszowian, wzbudziła przygotowana specjalnie na tą okazję wystawa pn. „Niezwykła historia tomaszowskiego placu”. Nocny klimat, jaki towarzyszył prezentacji wystawy, dodawał jej tajemniczości i uroku. Na ekspozycji zaprezentowane zostały najstarsze plany Placu Kościuszki oraz unikatowe zdjęcia przedstawiające: cerkiew Św. Mikołaja Cudotwórcy, która znajdowała się kiedyś w centralnym punkcie placu i memoriał ku czci poległych czerwonoarmistów.

 

Osobny rozdział wystawy wypełniły plany budowy tzw. szczelin przeciwlotniczych, które zostały zbudowane pod Placem Kościuszki przez Niemców w 1944 roku oraz zdjęcia z niedawnego przenoszenia elementów tych schronów do skansenu. Nie zabrakło unikatowej dokumentacji fotograficznej ekshumacji żołnierzy radzieckich, znalezionych ostatnio podczas rozbiórki poniemieckich schronów na Pl. Kościuszki. Obrazowym uzupełnieniem ekspozycji była prezentacja oryginalnego wyposażenia niemieckiej obrony przeciwlotniczej - Luftschutz. Wystawa miała być wzbogacona iluminacją znajdujących się w skansenie fragmentów tych schronów. Niestety, z powodu bardzo złych warunków atmosferycznych iluminacja została odwołana.

 

Oprócz nowości odwiedzający skansen mogli również zobaczyć ekspozycje stałe i czasowe. Czekała na nich także niespodzianka w postaci prezentacji zabytkowych motocykli przygotowana przez członków Stowarzyszenia Posiadaczy Pojazdów Zabytkowych „Weteran”, którzy byli obecni w skansenie do końca Nocy Muzeów. Z nastaniem zmroku obiekty skansenu nabrały niecodziennego uroku dzięki iluminacji.

 

Równie tłumnie wybierano się w sobotę do Grot Nagórzyckich. Zwiedzanie urządzonej w nich Podziemnej Trasy Turystycznej w trakcie Nocy Muzeów odbyło się po raz drugi. Tym razem wizytę wieczornych gości uświetniło najpierw uroczyste otwarcie wystawy autorstwa Marii Bunzel, zatytułowanej „Z biegiem Pilicy”. Na dziesięciu pracach, wykonanych techniką suchego pastelu, znana tomaszowska artystka, wychowawczyni kilku pokoleń plastyków ukazała urokliwe, ulubione przez siebie motywy nadpilickie. Wystawę, urządzoną w sali audytorium nowo oddanego budynku obsługi turystów przy grotach, można będzie oglądać jeszcze do końca czerwca br.

 

Jeszcze bardziej tajemnicze i jeszcze bardziej intrygujące dzięki Nocy Muzeów nagórzyckie groty zwiedziły setki osób. Turyści z zaciekawieniem oglądali mroczne zakamarki wyrobisk i słuchali frapujących opowieści przewodników. Poza informacjami na temat historii i geologii były legendy o zbóju Madeju i diable nagórzyckim. Do zatoki przed budynek stanowiący zaplecze do obsługi turystów podjeżdżały kolejne bezpłatne autobusy MZK wypełnione zwiedzającymi. Indywidualni turyści przybyli równie tłumnie. Wśród nich byli zarówno tomaszowianie, jak i goście spoza miasta.

 

Oczekiwanie na wejście do podziemi było okazją do zapoznania się z urządzonymi w obiekcie przed grotami ekspozycjami, zarówno stałymi, jak i czasowymi: „Historia piaskiem pisana”, „Egzotyczne pejzaże Białej Góry”, „Magia kamieni”, „Z piaskowca wyczarowane…”, czy „Świat choinkowych bombek”. A gdy zapadł zmrok, zbocze grot zostało oświetlone. Dzięki iluminacji jeszcze bardziej uwydatniło się ich piękno. Efekt zachwycał turystów zgromadzonych przed dawną kopalnią piasku. Ten niezwykły widok przyciągał wzrok przejeżdżających i zachęcał ich do postoju. Ostatnia grupa zwiedzających wyszła z grot po północy. Podczas minionej nocy muzealnej Skansen Rzeki Pilicy i „Groty Nagórzyckie” odwiedziło łącznie prawie 1.300 osób.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama