Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:20
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Większy problem to alkohol

W bieżącym tygodniu Najwyższa Izba Kontroli zaalarmowała w sprawie dostępności narkotyków w placówkach oświatowych. Według raportu NIK prawie jedna trzecia uczniów była świadkiem zażywania środków odurzających na terenie szkoły lub słyszała o tym z wiarygodnego źródła.

- W większości skontrolowanych szkół profilaktyka narkotykowa ogranicza się do poruszania tematu podczas lekcji wychowawczych, prowadzonych często przez nieprzygotowanych do tego nauczycieli – stwierdzają kontrolerzy Izby. -  Krajowe Programy Przeciwdziałania Narkomanii w przypadku szkół są zbyt ogólnikowe i sformułowane w sposób, który nie pozwala na ocenę stopnia ich wykonania i skuteczności.

 

Ponad 28 proc. ankietowanych nauczycieli przyznaje, że w ich szkołach istnieje problem zażywania narkotyków przez uczniów. Z  11,5 tys. zebranych ankiet wynika, że ponad 31 proc. uczniów było świadkiem zażywania narkotyków na terenie szkoły. Aż 17 proc. było świadkiem sprzedaży narkotyków na terenie szkoły lub o tym słyszało.

 

Zdaniem wielu osób na co dzień zajmujących się problemem narkotykowym NIK demonizuje zjawisko handlu nielegalnymi używkami w szkołach. Kontrola w placówkach oświatowych jest dosyć ścisła, większość z nich posiada systemy monitoringu wizyjnego.  Nie takie proste jest też niezauważalne zażywanie narkotyków. Uczniowie są pod okiem nauczycieli i pracowników szkoły. Zmiany w ich zachowaniu są łatwo zauważalne. Ryzyko szkolnej dilerki jest zbyt duże, by mogła się ona odbywać na dużą skalę. Nie wyklucza to oczywiście sytuacji, gdy jakiś uczeń może zaopatrywać swoich kolegów. Dużo łatwiej dostępne środki psychoaktywne w klubach i lokalach, gdzie zwykła się spotykać młodzież w czasie wolnym od zajęć szkolnych.

 

- Odbywa się to na takich zasadach, że narkotyki dostarcza kolega, koledze w czasie imprez – mówi Aneta Markiewicz z fundacji „Arka Nadziei” w Tomaszowie Mazowieckim. – Nikt po szkole nie chodzi w koszulce z napisem diler.

 

Markiewicz wskazuje przy okazji na problem prawdziwego wyedukowania młodzieży. Przywołuje badania, z których wynika, że 48 procent gimnazjalistów uważa, że należy zalegalizować marihuanę, nie mając równocześnie elementarnej wiedzy na ten temat.

 

- Prowadzimy stały monitoring w szkołach – mówi komisarz Katarzyna Dutkiewicz Pawlikowska z tomaszowskiej Komendy Powiatowej Policji. - Policjanci z wydziału ds. nieletnich współpracują w tym zakresie ze szkołami. Prowadzimy pogadanki z zajęcia z młodzieżą. Nie chcę zdradzać szczegółów naszych działań operacyjnych, by nie ostrzegać potencjalnych amatorów zarobku na cudzym nieszczęściu. Reagujemy w sposób zdecydowany na wszelkie zgłoszenia dotyczące także osób podejrzewanych o zażywanie narkotyków

 

W Tomaszowie w bieżacym roku policja nie odnotowała ani jednego zgłoszenia związanego z narkotykami w naszych szkołach. W ubiegłym zdarzyła się jedna sytuacja, kiedy nauczyciel podejrzewając, że jego uczniowie są w posiadaniu narkotyków zawiadomił Policję. Jego podejrzenia się potwierdziły.

 

Im większe miasto, tym problem wydaje się poważniejszy. NIK uważa, że dyrektorzy szkół go nie doceniają a prowadzona w szkołach profilaktyka jest nieskuteczna i ogranicza się do poruszania tematu w trakcie zajęć dydaktycznych i wychowawczych a jedna trzecia nauczycieli i wychowawców prowadzących lekcje profilaktyczne nie uczestniczyła w żadnych szkoleniach przygotowujących do prowadzenia tego typu zajęć.  

 

- Sygnałów o obecności narkotyków w szkołach ponadgimnazjalnych nie otrzymujemy – mówi przewodniczący Komisji Oświaty i Sportu Rady Powiatu Tomaszowskiego i równocześnie dyrektor Szkoły Podstawowej numer 14. – Mamy mądrą młodzież, patrzącą w przyszłość. Często rozmawiam na ten temat z moimi wychowankami, które z gimnazjum trafiły do tomaszowskich liceów. Dziewczyny uczą się, trenują i myślą o przyszłości. Zakochują się, spotykają z chłopakami. Na pewno odreagowują w jakiś sposób strasy ale niekoniecznie za pomocą niebezpiecznych używek.

 

W mniejszych miastach dużo większym jednak problemem niż narkotyki jest łatwo dostępny alkohol, zarówno ten pochodzący z legalnego źródła, jak i ten „podrabiany” oferowany na wszechobecnych na każdej praktycznie ulicy melinach.

 

Dyskusyjna jest również profilaktyka dotycząca uzależnień. Samorządy w całej Polsce wydają setki milionów złotych na walkę z alkoholizmem. Efekt jest taki, że sprzedaż każdego roku wzrasta. Bardzo dobrym przykładem jest tu m.in. Tomaszów Mazowiecki, gdzie co roku praktycznie wzrastają budżetowe dochody z opłat za zezwolenia na sprzedaż alkoholi, liczone wprost od wielkości sprzedaży w roku poprzednim. W 2012 roku Tomaszowianie na alkohol wydali ponad 50 milionów złotych.

 
Wracając jednak do raportu NIK, to zauważa ona, że Krajowe Programy Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2006-2010 oraz 2011-2016 - które w założeniu miały być podstawą do odpowiednich działań, w przypadku szkół nie spełniają swojej roli. Są zbyt ogólnikowe i sformułowane w sposób, który nie pozwala na ocenę stopnia ich wykonania i skuteczności. Ponadto rozwiązania w nich przyjęte są w części nierealne, gdyż  nakładają na niektóre instytucje (np. Policję) zadania, które nie należą do ich kompetencji. 


 - Bo to wszystko bzdury - mówi stanowczo Jacek Wrona, który ma za sobą 15 lat pracy w pionie do spraw walki z przestępczością narkotykową a ponadto jest autorem siedmiu książek o tej tematyce i jedynym w Polsce biegłym sądowy z zakresu narkomanii w rozmowie z portalem samorządowym. - Szkoły mają obowiązek prowadzenia takiej działalności, więc dzwonią do jednej z firm, których powstało bez liku, i zamawiają prelekcję. Przyjeżdża pan, który przez pół godziny coś mówi, najczęściej streszcza czyjąś książkę i jeszcze bierze za to po 5 albo 8 zł od ucznia. Wszyscy są zadowoleni, pan, bo zarobił łatwo parę tysięcy, i szkoła, która może się pochwalić, że przeprowadziła szkolenie. A to jeden wielki skandal i tak naprawdę przynosi więcej szkody niż pożytku.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
28.09.2013 06:48
Rozwiazanie: zalegalizowac, opodatkowac, kontrolowac a nie walczyc z wiatrakami. Gdybym mial dziecko w wieku szkolnym, o wiele wygodniej byloby mi odrabac glowe sklepikarzowi, ktory sprzedal nieletniemu i zawiesic ja tak by byla przestroga dla innych, niz scigac sie z dilerem. Nie potrafie wyobrazic sobie innego racjonalnego argumentu przeciw legalizacji niz korupcja.

heniek 01.10.2013 12:23
w takim razie wszystkie rozwinięte rządy i światowe potęgi są skorumpowane :) a Holandia już żałuje bardzo mocno tego co zrobiła dopuszczając miękkie narkotyki do "osiedlowych kiosków". Poczytaj raporty holenderskiego odpowiednika NIK na temat drastycznie zwiększonej liczby ludzi uzależnionych od twardych narkotyków - przepełnionych ośrodkach terapii uzależnień, detoxach i wielkich strat poniesionych przez państwo na leczeniu tych ludzi i skutków "ćpania" w postaci zaburzeń psychicznych, schizofrenii, nerwic nie wspominając o takich tragediach przyziemnych jak rozbite małżeństwa, dzieci bez opieki itd. - KAŻDE wielkie i bogate państwo tego świata zdaje sobie z tego sprawę i tyle w temacie - podobne są zresztą "skutki picia wódki" niestety ale na to jest przyzwolenie kulturowe wynikające z wielwiekowej tradycji pijaństwa, gdyby indianie mnieli swoje państwo u nich zakazana by była wódka a legalne oipium :)

bmW 27.09.2013 18:42
Tiaa ,a czego sie spodziewać od organów scigania ?..szef niejaki "olo"az zaciera ręce,że młodzi ćpają,dzięki temu szybko awansuje...a handel alkoholem ciagle sie rozwija bo coraz młodsi i młodsi go spożywaja..ehh

KIKI 26.09.2013 19:36
No cóż, 1/2 litra wódki tańsze od paczki papierosów. W niedługim czasie to się zmieni.

osa 26.09.2013 19:19
dzisiaj 26/09 tuz po 15ej pomiędzy ul.Chemików,a Strzelecka dwóch ..panów,, rozdzielało sobie działkę ,przy samym śmietniku-zupełnie nic sobie z tego nie robiąc!!!

kolikol 01.10.2013 23:25
a skąd wiesz że to były działki może to było coś innego ,gadasz a nie wiesz ,tacy jak ty są najgorsi bo pewnie już niejedna osoba miała przez ciebie problemy przez takie pomówienia właśnie...

Eldewu 26.09.2013 14:55
komu to potrzebne ...

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama