Nowe regulacje, które jak podkreślają właściwie wszystkie samorządy, są bublem prawnym, wprowadziły sporo zamieszania. Jest one tym większe, że istnieje spora swoboda w treści podejmowanych przez różne miejscowości uchwał i to zarówno w dziedzinie podstawy naliczanych opłat, jak i sposobu i warunków odbioru nieczystości.
W chaosie informacyjnym, trudno się poruszać, szczególnie osobom na co dzień nie mającym do czynienia z analizą prawnych reguł i zastosowań. Jednym słowem, nikt nie wie o co w tym wszystkim chodzi a już zupełną niewiadomą jest końcowy efekt wprowadzanych reform.
O całkowitej nieświadomości obywatelskiej świadczy list, jaki zamieścił na portalu jeden z naszych czytelników. Informacje, które wyszukał na jakiejś stronie internetowej być może były rzeczywiste ale nijak mają się do tomaszowskiej rzeczywistości.
- Obowiązkiem firmy, która zostanie wybrana w przetargu na odbiór odpadów komunalnych z terenu Tomaszowa Mazowieckiego, będzie m.in. wyposażanie nieruchomości zamieszkałych w pojemniki na odpady zmieszane oraz pojemniki lub worki na odpady zbierane selektywnie (takie jak papier, metale, tworzywa sztuczne, szkło i opakowania wielomateriałowe) i odpady biodegradowalne – wyjaśnia pełnomocnik prezydenta miasta, Jakub Pietkiewicz. - Mieszkańcy nie będą ponosić z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów. Worki na odpady zbierane selektywnie powinny być wykonane z materiałów o grubości dostosowanej do ilości i rodzaju odpadów, uniemożliwiającej rozerwanie się worków. O każdym przypadku dostarczenia worków nieodpowiedniej jakości lub o zbyt małej wytrzymałości, mieszkańcy powinni poinformować Wydział Inżyniera Miasta.
Przed rozpoczęciem odbioru odpadów przedsiębiorca, wyłoniony w drodze przetargu, dostarczy worki na teren każdej nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej oraz na teren tych nieruchomości w zabudowie wielorodzinnej, na których nie będzie możliwe ustawienie pojemników przeznaczonych do segregowania odpadów. Przy każdym odbiorze zapełnionych worków właściciel nieruchomości otrzyma taką liczbę pustych worków, jaka została odebrana z danej nieruchomości. W przypadku otrzymania niewystarczającej ilości worków będzie je można także bezpłatnie pobrać w Gminnym Punkcie Zbierania Odpadów Komunalnych, który będzie zlokalizowany na terenie miasta.
Tym samym obawy naszego czytelnika dotyczące konieczności samodzielnego zakupu pojemników i worków są nieuzasadnione.
- Dla każdej nieruchomości wygenerowane zostały indywidualne numery kont do wpłat należności za odbiór odpadów komunalnych – dodaje pełnomocnik. – Na nie należy wpłacać odpowiednie należności.
Problemem jest natomiast fakt, że miasto mimo rozstrzygniętego przetargu nie mogło podpisać umowy z odbiorcą, którym jest firma Veolia. Stało się tak, ponieważ drugi z oferentów zaskarżył do Krajowej Izby Odwoławczej wynik postępowania ze względu na niską cenę. Skarga skomplikowała sytuację ale urzędnicy twierdzą, że nie ma żadnego problemu, ponieważ odbiorem śmieci do tej pory również zajmowała się Veolia i nie ma potrzeby gwałtownej wymiany wszystkich pojemników, tak jak ma to miejsce np. w gminie Tomaszów. Śmieci będą odbierane na tych samych zasadach co dotychczas do czasu rozstrzygnięcia sporu przez Izbę
Napisz komentarz
Komentarze