[reklama2]
Głównym celem projektu, było zwiększenie aktywności i integracji społecznej mieszkańców, a przede wszystkim uświadomienie jak ważną rolę w wychowaniu młodego człowieka odgrywa spędzanie wolnego czasu z najbliższymi. Projekt składał się z trzech modułów. Pierwszy realizowany buł w lipcu pod hasłem „Lepiej razem CZY osobno” gdzie przeprowadzono 12 spotkań warsztatowych dla dzieci i ich opiekunów z zakresu muzyki, tańca, rekreacji oraz plastyki.
Warsztaty realizowane były w różnym czasie i w różnej przestrzeni, co umożliwiło udział w zajęciach większej liczby odbiorców. Gościliśmy w Przedszkolach Nr 9 i 10, na placach kościelnych w Białobrzegach i Ludwikowie, a także na prowizorycznym placu zabaw przy ul.Witosa i oczywiście w DOK-u. Drugi moduł nosił nazwę „Kreator bajek”. W ramach jego realizacji odwiedziliśmy Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie. Spotkanie z postaciami z bajek, a przede wszystkim z Koziołkiem Matołkiem było niezwykle pasjonujące i z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników wyjazdu.
W tej części projektu zrealizowany został również cykl warsztatów: artystycznych – samodzielne tworzenie biżuterii, edukacyjnych – „Podróż po krajach członkowskich UE” , „Polska w UE”, trening kreatywności "KREATURA czyli jak wzbudzić w sobie twórczego potwora" oraz cykl prezentacji zabaw i gier rodzinnych. W tym module również był czas na przygotowanie materiału fotograficznego w celu stworzenia prezentacji multimedialnej „Bajka o Białaobrzegach”.
Ostatni cykl zatytułowany „Lepiej razem NIŻ osobno” to czas, kiedy uczestnicy projektu spotkali się z popularną autorką książek dla dzieci i młodzieży Panią Beatą Ostrowicką. Podczas spotkania autorskiego poznali bliżej postać wybitnego pedagoga - Janusza Korczaka, a także zaznajomili się z tajnikami pracy literackiej. Był to również czas na przygotowanie etiudy teatralno – tanecznej oraz prezentacji multimedialnej, które zostały zaprezentowane podczas uroczystego zakończenia projektu.
Sam wieczór podsumowujący pięciomiesięczny projekt przebiegał w atmosferze uczty weselnej. Został zaprezentowany pokaz multimedialny z realizacji projektu, film „Bajka o Białobrzegach”, wręczono podziękowania, a potem wspólna, integracyjna zabawa włączająca widzów do obrzędowej etiudy taneczno-teatralnej.
W realizację projektu zaangażowani byli wszyscy pracownicy Dzielnicowego Ośrodka Kultury oraz mieszkańcy miasta, a szczególnie dzielnicy Białobrzegi. Dziękujemy za bezinteresowną pomoc, wsparcie i chęć dzielenia się swoimi umiejętnościami: Dyrekcji i pracownikom Przedszkoli nr 9 i 10 za udostępnienie pomieszczeń i pomoc przy prowadzeniu warsztatów , Pani Ewie Adamskiej z Przedszkola nr 10 za współrealizację warsztatów muzycznych, Paniom Sabinie Grałek i Monice Szulczyk za kreatywne warsztaty plastyczne, 12 Tomaszowskiej Drużynie Harcerskiej „Błyskawica” za pomoc i współprowadzenie zajęć, Pani Małgorzacie Ziębie za podzielenie się umiejętnościami tworzenia biżuterii artystycznej, Pani Katarzynie Antczak – konsultantce Łódzkiego Centrum Informacji Europejskiej za przeprowadzenie zajęć edukacyjnych o Unii Europejskiej, Pani Oldze Zwardoń za obudzenie kreatywnego potwora wśród uczestników projektu, Pani Beacie Ostrowickiej za wprowadzenie w tajniki pracy pisarskiej, Annie Kucharskiej, Darii Jańczyk, Adamowi Królowi za włączenie się w akcję fotografowania dzielnicy Białobrzegi, Panu Krzysztofowi Warczykowi za montaż filmu, Dyrekcji i Pracownikom Miejskiego Ośrodka Kultury za pomoc w realizacji spotkania podsumowującego projekt.
Napisz komentarz
Komentarze