- Ocena współpracy Tomaszowa Mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi rosła sukcesywnie w ostatnich latach -mówi Jakub Pietkiewicz, pełnomocnik prezydenta miasta ds. komunikacji społecznej. - W 2008 roku Tomaszów Mazowiecki otrzymał ocenę 4 gwiazdek, w 2009 roku było to już 4,25. Wydana w bieżącym roku ocena współpracy na poziomie 4,75 za rok 2010 uplasowała nas w ścisłej czołówce w skali kraju.
Porównując z innymi miastami w naszym województwie, rzeczywiście mamy powód do zadowolenia. Niżej notowane są Bełchatów - 4,5; Łowicz – 4,5; Radomsko – 4,25; Rawa Mazowiecka – 4,25; Skierniewice – 4,25; Kutno – 4; Łódź – 4; Sieradz – 3,75; Opoczno – 3,25; Piotrków Trybunalski – 3; Pabianice – 3; Wieluń – 2,25; Łęczyca – 2. Wiele z nich posiada większe od Tomaszowa budżety i niższy poziom bezrobocia. Mimo to okazuje się, że Tomaszowianie to osoby niezwykle aktywne społecznie, o czym możemy przekonać się co roku w trakcie Pikniku Organizacji Pozarządowych „Lokalni niebanalni”. Być może trudno w to uwierzyć ale w rejestrze stowarzyszeń, dla których organem nadzoru jest Starosta Powiatu Tomaszowskiego widnieje ponad 200 stowarzyszeń i oddziałów stowarzyszeń. Do tego doliczyć należy jeszcze 7 Fundacji. Jak na 120 tysięczny Powiat jest to liczba naprawdę imponująca.
- Wynik jest tym bardziej satysfakcjonujący, że podobny poziom oceny osiągały duże jednostki samorządu jak np. Wrocław, choć niektóre z nich Tomaszów Mazowiecki znacznie wyprzedził: Częstochowa 4,25; Warszawa 4,5; Bydgoszcz, Toruń i Kraków także po 4,5; Poznań 4,25 -dodaje Pietkiewicz, podkreślając przy okazji rolę Wydziału Polityki Społecznej oraz pełnomocnika ds. kontaktów z organizacjami pozarządowymi. - Ciężar wykonanej pracy pokazuje właśnie progresja w kolejnych rocznych ocenach.
Ministerstwo Polityki Społecznej oraz Stowarzyszenie Klon/Jawor prowadzą ranking natężenia współpracy między administracją samorządową i organizacjami pozarządowymi od 2008 roku. Jego celem między innymi uhonorowanie tych jednostek samorządu terytorialnego, które wyróżniają się w sferze relacji z „trzecim sektorem” i są zdaniem organizatorów szczególnie godne naśladowania.
Do oceny przyjęto kilka obiektywnych kryteriów. Są nimi: forma, terminowość uchwalania oraz zasady konsultowania programu współpracy z organizacjami pozarządowymi; współpraca finansowa; wspierające formy współpracy pozafinansowej; partnerskie formy współpracy pozafinansowej.
To kolejny, pozytywny dla Tomaszowa Mazowieckie ranking, jaki ukazał się w ostatnim czasie. Niedawno trafiliśmy na listę samorządów, które wydają najmniej na administrację i mimo zwiększonej ustawowo liczby zadań utrzymuje zatrudnienie na stałym poziomie. - Staramy się tak reorganizować pracę Urzędu, by była ona dostosowana do aktualnych potrzeb - wyjaśnia Jakub Pietkiewicz. - Poprawiamy efektywność pracy, nie zwiększając kosztów związanych z tworzeniem nowych etatów.
Napisz komentarz
Komentarze