Jak informuje Ministerstwo Gospodarki, do dnia 1 lipca 2011 r. z gminnych ewidencji działalności gospodarczej w całym kraju przekazano do CEIDG 460 tys. wpisów przedsiębiorców. Już pierwszego dnia pojawiły się problemy z funkcjonowaniem systemu.
- Dlatego też z przekazaniem naszej ewidencji się wstrzymaliśmy – wyjaśnia Zięba. – Od strony technicznej i merytorycznej jesteśmy przygotowani. System nie działa jeszcze tak jak powinien. Czekamy tylko na aktualizację oprogramowania przez firmę Sputnik. Pozostajemy też w kontakcie z innymi miastami i obserwujemy, w jaki sposób system zaczyna funkcjonować.
Naczelnik Wydziału Działalności Gospodarczej podkreśla natomiast, że w chwili obecnej każdy nowy przedsiębiorca rejestrowany jest według nowych zasad, po wypełnieniu aktualnie obowiązującego wniosku rejestrowany w CEIDG.
- Przedsiębiorcy korzystają z przygotowanych przez nas wzorców – mówi. – Nasi pracownicy pomagają wypełniać wnioski, z którymi wielu młodych przedsiębiorców sobie nie radzi. Rzadko zdarza się, by ktoś przyszedł do nas z wypełnionym w domu wnioskiem. W 90% przypadków potrzebna jest pomoc pracownika Wydziału.
Zgodnie z nowymi zapisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej od 1 lipca 2011 r. każdy przedsiębiorca może zarejestrować swoją firmę przez Internet posługując się formularzem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Pamiętać jednak należy, że podstawą do złożenia wniosku o rejestrację działalności gospodarczej jest identyfikacja tożsamości osoby, której wniosek dotyczy oraz jego podpisanie. Należy też założyć konto w serwisie www.firma.gov.pl . W celu rejestracji konta można skorzystać z podpisu elektronicznego z certyfikatem kwalifikowanym lub nieodpłatnego profilu zaufanego na platformie ePUAP, który dostępny jest od 9 czerwca 2011 r.
Napisz komentarz
Komentarze