Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:15
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Nie sięgam do kieszeni mieszkańców

Prezydent Rafał Zagozdon o minionej kadencji i planach na kolejne cztery lata.

Zacznijmy od oczywistego pytania - jak Pan ocenia kampanię i pierwszą turę wyborów?

To była kampania wyjątkowo pozbawiona wartości merytorycznej. Mamy miasto wyciągnięte z zapaści finansowej, zrestrukturyzowane zarządzanie infrastrukturą, pozyskane bez dodatkowych obciążeń dla mieszkańców środki na inwestycje. Tomaszów jest przygotowany na przełomowe, wręcz historyczne zmiany. To pewnie główne powody, dla których moich konkurenci unikali merytorycznych rozmów o mieście. Główną drogą zyskania popularności przez moich konkurentów było preparowanie bezpodstawnych ataków. Próbowano nawet wykorzystać fakt niepłacenia rachunków za telefon służbowy. Pomijając bezsens prób obciążania kogokolwiek za rozmowy służbowe, nieuczciwie wykorzystywana była tu kwota budząca zrozumiałe kontrowersje. Każdy z kontrkandydatów chętnie mówił o wysokich kosztach ale już nikt nie był łaskaw wspomnieć, że kwota ta wynikała z faktury zbiorczej za wszystkie 31 telefonów użytkowanych przez Urząd Miasta. Było to dodatkowo niesprawiedliwe ze względu na fakt, że nawet w zakresie usług zewnętrznych nastąpiło znaczne ograniczenie kosztów. Trzeba pamiętać o skali zadań realizowanych przez Urząd Miasta i o fakcie, że telefon komórkowy to w dzisiejszych czasach, wraz z telefonią stacjonarną, jedna z podstawowych dróg komunikacji urzędników. W obszarze związanym z usługami telekomunikacyjnymi, za mojej kadencji nastąpiła poprawa i około 20% oszczędności. Na dowód tego przytoczę fakt, że opłaty za usługi telekomunikacyjne w ubiegłej kadencji wyniosły ponad 536 tysięcy złotych, w mojej kadencji opłaty te wynoszą nieco ponad 428 tysięcy złotych, czyli są one niższe o 108 tysięcy złotych. Na tym tle te zmanipulowane fakty o narażaniu tomaszowian na koszty to bezczelność, której nie mam zamiaru dalej komentować. Cieszę się, że takie metody zostały zweryfikowane przez wyborców na niekorzyść moich kontrkandydatów co zaowocowało moim najlepszym wynikiem wyborczym.

 

Wszyscy kandydaci mówili o zmianach, które czekają Tomaszów. Nikt nie wspomina ile będzie to nas kosztowało.

Wszystko, co jako Prezydent miasta robiłem i zamierzam nadal robić, udaje się realizować w myśl zasady nie sięgania do kieszeni mieszkańców. Udało się to miedzy innymi dzięki: przeprowadzonej restrukturyzacji zasobów, uefektywnieniu wykorzystania infrastruktury, ograniczeniu kosztów funkcjonowania administracji i stymulacji wzrostu wpływów budżetowych. Nie dość, że nie wprowadzaliśmy dodatkowych opłat takich jak, znane chociażby z innych miast, opłaty za parkowanie, to jeszcze sprowadziliśmy ceny za usługi komunalne poniżej średniej wojewódzkiej. Dziś jesteśmy w takiej sytuacji, że dzięki moim działaniom, mamy pozyskane środki na inwestycje w zasoby miasta bez wyciągania ręki po pieniądze mieszkańców.

 

Jest Pan z wykształcenia ekonomistą z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu. Gdyby miał Pan ocenić mijającą kadencję nie jako Prezydent ale jako bezstronny ekspert - jak oceniłby Pan jej dynamikę?

Samo nadrobienie zaległości poprzedników mogło niejednemu zająć więcej niż jedną kadencję. Ze względu na sprawność działania mojej ekipy udało się równolegle prowadzić  procesy o charakterze naprawczym i stymulacyjnym. Dodatkowo dochodzi czas niezbędny na uzyskanie porozumienia politycznego w Radzie Miejskiej zdominowanej niestety przez przedstawicieli partii politycznych. Kolejnym etapem jest zabezpieczenie środków oraz konieczność sprostania biurokracji związanej z formalnościami począwszy od przygotowania projektu, uzyskania zezwoleń, na wyborze wykonawcy i fizycznym rozpoczęciu inwestycji kończąc. Każdy kto prowadził inwestycje, nawet najprostsze jak budowa domu, zna związany z tym poziom trudności. W czasach słynnej już biurokratyzacji, która dotarła do nas z Unii Europejskiej i konieczności pozyskania akceptacji wielu środowisk, również tych najmniej racjonalnych bo politycznych oraz uzyskania aprobaty urzędników na szczeblach administracji innej niż tomaszowska, można uznać - że było to zadowalające tempo. To co dla wielu już dziś jest sukcesem, potwierdzanym przez osoby związane nawet z najbardziej mi opozycyjnym środowiskiem Prawa i Sprawiedliwości, dla wszystkich z początkiem 2011 r. będzie powodem do dumy.

 

To prawda, że nawet w Prawie i Sprawiedliwości znaleźli się działacze, którzy przyznawali pozytywną ocenę Pana kadencji ale było ich tam najmniej.

Tak, to była jednak rzadkość gdy któryś z ich kandydatów kierował się rzetelnością w informowaniu swoich wyborców o faktycznym stanie miasta. Do wspomnianych, rzetelnych działaczy związanych z Prawem i Sprawiedliwością, należy między innymi jeden z najaktywniejszych radnych miejskich z PiS. Otwarcie przyznawał, że obecną kadencję należy uznać za udaną i że w mieście zostało zrobione wiele. O tyle jest to cenne, że wspomniany Radny to zdecydowanie opozycyjny działacz, który dodatkowo dzięki swej aktywności dobrze zna sytuację miasta. Nie wiem czy to za tę otwartość i rzetelność został, w ramach rzekomego awansu, przesunięty przez władze PiS do „Powiatu”.

 

W swojej kampanii mówił Pan o problemach wynikających z partyjnego podejścia do samorządu. Takie samo stanowisko prezentowali naukowcy w debatach wskazując na zagrożenia wynikające z upartyjnienia władzy samorządowej. Czy na prawdę partie polityczne stanowią zagrożenie dla interesów Tomaszowa?

Jakoś sobie z tym zagrożeniem poradzimy. Wiemy, że upartyjnienie problemów samorządowych nie sprzyja ich rozwiązywaniu. Jednak bardziej od załamywania rąk nad tym stanem, Tomaszów Mazowiecki potrzebuje współpracy środowisk. W mojej bezpartyjności tkwi siła uzewnętrzniająca się nie tylko w Radzie Miejskiej ale na wszystkich szczeblach administracji. Niezależnie od tego, która partia polityczna rządzi jestem w stanie skutecznie zabiegać o interes naszego miasta. W przypadku działaczy partyjnych to już tak oczywiste nie jest. Dodatkowo przerażająca jest ich niesamodzielność. Zobowiązani są do bezwzględnej lojalności wobec partyjnych przełożonych, którzy z Tomaszowem Mazowieckim nie mają nic wspólnego. Wojna z innymi partiami jest dla nich dużo ważniejsza niż współpraca w imię interesów miasta. W przypadku ostrej konkurencji politycznej pomiędzy partiami ich działacze bliżsi są w działaniu zasadzie: „im gorzej tym lepiej”. To znaczy nie są skłonni wspierać dobrych pomysłów, które są autorstwa ich przeciwników politycznych. To są niestety realia upartyjnienia i daleko idącej oraz trwałej polaryzacji sceny politycznej. Nie chcę tego w Tomaszowie i przez ostanie cztery lata walczyłem z przejawami tego zjawiska. Działacze partyjni nie mają woli ani możliwości podejmowania działańsłużących konsolidacji środowisk politycznych. Ja dla odmiany z łatwością podejmuję działania lobbingowe na rzecz Tomaszowa oparte na tym mechanizmie. Nie mam oporów przed współpraca z rożnymi środowiskami dla dobra miasta. To właśnie temu ma służyć inicjatywa, a właściwie już ruch społeczny - „Popieram Tomaszów”. Podczas ostatnich wyborów nawoływaliśmy by do Sejmiku Wojewódzkiego popierać kandydatów mieszkających w Tomaszowie niezależnie z list której partii kandydowali. Chcieliśmy doprowadzić do sytuacji by Tomaszów Mazowiecki miał wreszcie swoich przedstawicieli w Sejmiku Wojewódzkim.

 

Który z problemów Tomaszowa Mazowieckiego zamierza Pan teraz rozwiązać korzystającz  własnej bezpartyjności i takiego merytorycznego porozumienia ponad podziałami?

Dziś konieczne jest na przykład uzyskanie porozumienia ze Starostwem Powiatowym w sprawie przekazania kompetencji w zakresie dróg na terenie miasta Tomaszowa Mazowieckiego. Do chwili obecnej remontujemy i zapewniamy utrzymanie tylko tym odcinkom, które ze względów formalnych nalezą do Miasta. Paradoksalnie takich dróg jest w Tomaszowie najmniej. Jako Prezydent jestem oceniany przez mieszkańców za całokształt substancji drogowej znajdującej się w administracyjnych granicach miasta a formalnie w większości nie wolno mi się nimi zajmować. Chciałbym by to uległo zmianie jak najszybciej. Temu współdziałaniu na różnych szczeblach sprzyja nie tylko moja bezpartyjność ale też poparcie lokalnych środowisk i chyba najważniejszy z czynników, bezpośredni mandat do sprawowania funkcji Prezydenta pochodzący z wyboru i świadczący o zaufaniu mieszkańców.

 

Jaki ma Pan pomysł na utrzymanie zaufania mieszkańców?

Przede wszystkim czyny. Mam nadzieję, że tak jak to było dotychczas, zaufanie mieszkańców dotyczyć będzie również moich propozycji programowych. Jestem pewny, że tomaszowianie zechcą poprzeć katalog przedsięwzięć jakie dla miasta zostały zaprojektowane i zrealizowane. Od początku deklarowałem konieczność niwelowania zaległości poprzedników, wykorzystania potencjału miasta, otwarcia urzędu na potrzeby mieszkańców, ustabilizowania finansów. To już zostało dokonane. Sam pomysł na cele czy zadania to jak wiemy nie wszystko. O jakości zarządzającego świadczą także metody realizacji. Zdecydowałem się na drogę zrównoważonego oraz stopniowego rozwoju. Wszystkie wcześniej wdrażane i obecne przedsięwzięcia obliczone były na długookresowe i rosnące w czasie korzyści. Niektóre z nich już zaczęły przysparzać nam środków na inwestycje. Dziś większość ze strategicznych, miejskich sfer życia jest wreszcie zabezpieczona w stopniu co najmniej zadowalającym. Osiągnęliśmy to w ramach strategii równomiernego rozwoju, bez wzmacniania wybranych aspektów funkcjonowania miasta kosztem innych. Sukcesem, który mam nadzieję będzie decydował o zaufaniu mieszkańców, to nie tylko skala tych przedsięwzięć ale również fakt umiejętnego podejścia do nich w sferze ekonomicznej. Podkreślam raz jeszcze, że dzięki mojemu podejściu - wszystkie zmiany w naszym mieście odbywają się bez dodatkowego uszczerbku dla budżetu tomaszowian.

 

Czy mieszkańcy są w stanie samodzielnie ocenić skuteczność zarządzania?

Jeżeli mieszkańcy w ocenie sytuacji miasta ograniczą się do wersji prezentowanej przez nie do końca uczciwych konkurentów politycznych to będą mieli z tym faktycznie problem. Ale wystarczy dać wiarę fachowcom którzy specjalizują się w ocenie samorządu. Dzięki części z moich działań zostaliśmy po raz pierwszy pozytywnie ocenieni przez niezależnych ekspertów, na dowód czego w bieżącym roku Tomaszów Mazowiecki otrzymał prestiżową nagrodę „Diament Forbesa” w kategorii średnich miast. W wielu dziedzinach przekroczyliśmy poziom jakości niezbędny do uzyskania międzynarodowych certyfikacji - tak pożądanych przy pozyskiwaniu środków. To nie jest tak, że wszystko zostało zrobione. Jest wiele zmian przed nami. Jednak do sukcesów należy zaliczyć fakt, że te zmiany zostały już przygotowane i zabezpieczone finansowo.

 

W związku z powyższym jakie plany na następne cztery lata kadencji?

Należy bezwzględnie i konsekwentnie kontynuować tak obrany kierunek. Zawsze pojawią się niezadowoleni, o poglądach bardziej radykalnych, którzy zamiast tych zmian woleliby środki przeznaczać np na budowę pomników, spektakularne inicjatywy budujące postawy patriotyczne, zmiany nazw ulic. Pojawiają się tacy, którzy nie będą zadowoleni, że członkowie ich partii nie dominują w strukturze zatrudnienia urzędów. Są również działacze partyjni, którzy ze względów ideologicznych uważają, że nie należy wykorzystywać szansy związanej ze środkami unijnymi bo kwestionują samą zasadność do niej przystąpienia. Ale jak powiedziałem nie zgadzam się z takim oderwanym od rzeczywistości podejściem. Liczę na rozsądek wyborców i fakt, że mieszkańcy Tomaszowa nie pozwolą by realizowanie czyjekolwiek partyjnej wizji ideologicznej świata sparaliżowało przemiany, które dla Tomaszowa są niezbędne.

 

Materiał KW Forum Samorządowo Ludowe

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
japa 15.12.2010 19:13
i co teraz bedzie z placem kosciuszki,dzięki temu pan wygrał a teraz...

szpiegus 09.12.2010 09:49
Panie Prezydencie powienien Pan przegrac z kretesem te wybory. Codziennie rano przemierzam ulice naszego miasta i powiem szczerze ze mantdaty wystawiane za brak odśnieżenia chodników prywatnym posesją przyniosły skutek. szkoda że kilku urzędników nie wyleci na pysk z magistratu za chodniki za które odpowiada miasto. Prywatni własciciele tej zimy zasługują nie na 5 ale i na 6 za to jak wyglądają miejskie chodniki przy ich domach a reszta woła o pomste do nieba. Sfilmuje i wrzucę na net jedna z najwazniejszych ulic w miescie po jednej stronie posesje prywatne a po drugiej niczyje chodniki:/

ajek 07.12.2010 23:00
a co z galerią Mazowia? miała być a nie ma? dzieki za groty. Moze pora na Źródła?

jadzia 06.12.2010 19:49
a kiedy odsnizycie osiedle zapiecek? tu nie widzialem zadnego pługu tej zimy.nie planuj bo z planami roznie bywa. i taka rada zmien zastepcow co robia kolo ogona. i dobrym ruchem z pana strony byloby pozwalniac emerytow i rencistow co siedza i pierdza w stolki w um i starostwie blokujac miejsca pracy mlodym ludzom

Diablo 03.12.2010 23:48
Drodzy Tomaszowianie! Jesteśmy przekorni!Cztery lata temu zagłosowaliśmy przeciwko będącemu na fali PIS-owi którego reprezentował bufon Miruś K, wybierając mało znanego Rafałka Z.Dlaczego? Bo mieliśmy nadzieję!I co? I d.....a! Mało znany dla nas Tomaszowian, okazał się być dobrze znany dla swoich kolesi w z pod znaku SLD. Jesteśmy przekorni nadal! Dowód? Sromotna klęska Grzesia H. z jedynie słusznej partii! Jaki stąd wniosek? Jesteśmy społecznością dla której nieistotne są barwy partyjne,która nie kieruje się pseudo sondażami, jesteśmy społecznością która wciąż poszukuje........dobrego gospodarza! Każdy Prezydent Miasta ma swoje pięć minut które trwa cztery lata i to od Niego zależy jak je wykorzysta!Bez względu na przynależność partyjną! Panie Witko! Jeśli dostąpi Pan zaszczytu bycia Prezydentem Tomaszowa Mazowieckiego niech Pan przez te cztery lata nie zapomina o tych którzy 5 grudnia 2010r oddając na Pana głos liczyli na Pańską uczciwość!Tyle w temacie!

Zaro 03.12.2010 22:05
Tomaszów za prezydenta Zagozdona to miasto upadające, miasto ludzi bezrobotnych, zasmiecone, nie odsnieżone, drogi i chodniki fatalne, brak inwestorów, uklady i kolesie. 4 lata to dużo i żeby nic nie zrobić ? o przepraszam - udało sie wypłukać z kasy miasta 18 tyś na pogaduszki z zagranicy. Zawiodłem sie na prezydencie Zagozdonie i uważam , że nie jest w stanie nic dobrego zrobić dla miasta i mieszkanców. Dla siebie tak. Został więc pan Witko , więc dam mu szansę bycia prezydentem .Zobaczę co zrobi przez te 4 lata , niech pokaże co potrafi . A panu Zagozdonowi już dziękuje , nie spełnił moich oczekiwań

zaglask 03.12.2010 22:03
Najbardziej zadziwil mnie w debacie byly prezydent stwierdzeniem ze to nie on jest odpowiedzialny za bezrobocie w miescie a wiec kto????? moze kolega z piaskownicy prowadzacy agencje pracy zatrudniajacy zdesperowane panujaca sytuacja kobiey na telefon za minimum placowe Moze jednak dyrektor Powiatowego Biura Pracy kolega z Uni Wolnosci PRZEFARBOWANY polityk P.O Nie napewno sa to uczciwi ludzie nalerzacy do PIS-u Pan WITKO Pani BAK Napewno nie obranca pedowilow Czerwony beton B.A ipozostali kolesie z rejsow eskapad za nasze podatnikow pieniadze P.S prosze we wpisach nie czepiac sie pani Joli ostanio glosno jest ze ona na sile zostala smuszona do kandydowania z listy FORUM po wycieczce do miasta partnerskiego Raciborz wieizi jusz nie byly takie sympatyczne.panie Rafale oddaj pan serce komus innemu nasze Miasto go niechce Ptrzebujemy UCZCIWOSCI OTWARTOSCI WRAZLIWOSCI na nasze ludzkie sprawy.Panu przyswituje KASA KASA KASA i ludzie tacy jak p Z.L Biedne miasto i ludzie w nim zyjacy nie sa dla pana partnerami godnymi do pochylenia sie nad ich losem

Maniek 03.12.2010 19:59
"Nie siegam do kieszeni mieszkanców" a do kogo kieszeni. Kto opłacił rachunek? Z czapki niewitki poszło czy jak?

TOM 03.12.2010 18:54
@Bezpartyjna partia bezpartyjnego Rafała Z. - EPILOG: Koalicja PIS i SLD w Powiecie. No to mamy już komplet w tej wyliczance miejskich stanowisk: UW, PD, SLD, PSL, PO, PIS, ZChN. Widać, że jest to bogate spektrum orientacji politycznych na tych stanowiskach w naszym mieście. Czy chodzi o to, żeby teraz wszędzie był PIS, czy o to, że te stanowiska są przez nasze Państwo za dobrze opłacane ?

TOM 03.12.2010 18:33
@Bezpartyjna partia bezpartyjnego Rafała Z. - EPILOG: Koalicja PIS i SLD w Powiecie. No to mamy już komplet w tej wyliczance miejskich stanowisk: UW, PD, SLD, PSL, PO, PIS. Widać, że jest to bogate spektrum orientacji politycznych na tych stanowiskach w naszym mieście. Czy chodzi o to, żeby teraz wszędzie był PIS, czy o to, że te stanowiska są przez nasze Państwo za dobrze opłacane ? Może np. z tymi wodociągami i osobami zarządzającymi nie jest jednak tak źle. Tomaszów dostał sporą kasę tj. 107 mln. PLN : http://www.tomaszow-maz.eu/537...17-p_1.htm

Bezpartyjna partia bezpartyjnego Rafała Z. cz14 03.12.2010 18:32
Inni pracownicy prezydenta: - Waldemar Wendrowski (niegdyś ZChN) ur. w Głuszycy – wynagrodzenie roczne 130 tysięcy złotych. - Zieliński Mirosław (radny z list SLD) – wynagrodzenie roczne 90 tysięcy złotych. Jarosław Jopek (niegdyś Unia Wolności) – dyrektor podległego miastu MZK wynagrodzenie roczne 110 tysięcy złotych. Marek Parada – wynagrodzenie roczne 100 tysięcy złotych. Szustorowska Jolanta – dyrektor MOPS – wynagrodzenie roczne 105 tysięcy złotych. Krystyna Michalak – dyrektor Ośrodka Rehabilitacji – wynagrodzenie roczne 97 tysięcy złotych. Grzegorz Zań ur. Biłgoraj – wiceprezes TTBS – wynagrodzenie roczne 110 tysięcy złotych. Bogdan Smolarek - dyrektor OSIR – wynagrodzenie roczne 90 tysięcy złotych. Wszystkie te osoby kandydowały z list Forum Samorządowo - Ludowe - Bezpartyjna Partia Władzy. Łącznie z poprzednio wymienionymi kosztują nas, podatników prawie 3 miliony złotych rocznie. Jest ich jednak dużo więcej i kosztują dużo więcej. Warto również dodać, że bezpartyjny prezydent Tomaszowa Mazowieckiego, to były członek Unii Wolności, czyli partii którą wyborcy rozliczyli ponad 10 lat temu nie dając kolejnego mandatu do pełnienia władzy w naszym kraju. Dla tych, którzy nie wiedzą nazywa się to polityczną odpowiedzialnością.

wyborca 03.12.2010 17:54
Panie Mariuszu S. - spał pan na pierwszej sesji Rady powiatu. Gdzie relacja z tego wydarzenia? To było wczoraj i nic ?

wyborca 03.12.2010 17:44
A partia pan witko wdziała w powiecie czerwone bereciki i ma w nosku zakaz prezia. Najwazniejsze wygode stołeczki (oczywiście społecznie bez kasy za prace) Panie "bezpartyjna partia bezpartyjnego" ile zarobi v-cek starosta Szewczyk z PiS rocznie? Podaj częśc 14 mondralo?

Bezpartyjna partia bezpartyjnego Rafała Z. cz13 03.12.2010 16:56
Jacek Bogucki ur. Warszawa – prezes podległej miastu spółki ciepłowniczej. Zatrudniony przez prezydenta Zagozdona za zasługi w kampanii wyborczej w 2006 roku, której był głównym organizatorem. - wynagrodzenie roczne 130 tysięcy złotych..

Bezpartyjna partia bezpartyjnego Rafała Z. cz12 03.12.2010 16:15
Grudziński Ryszard (niegdyś Unia Wolności) – członek zarządu miejskiej spółki wodno – kanalizacyjnej – wynagrodzenie roczne 130 tysięcy złotych.

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama