Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 09:56
Reklama

W skansenie – bez kanikuły

Okres letni w Skansenie Rzeki Pilicy nie jest bynajmniej martwym sezonem. Wręcz przeciwnie, ta pora roku tradycyjnie wiąże się tutaj z czasem największego ożywienia. To właśnie podczas letnich miesięcy pilicki skansen przeżywa istne oblężenie ze strony wielotysięcznych rzesz zwiedzających – tak krajowych, jak i zagranicznych. Trwa tu również „letni szczyt” odwiedzin uczestników licznych obozów i kolonii młodzieżowych, turnusów wczasowych, a także rozmaitych delegacji oficjalnych z kraju i zagranicy, goszczących w nadpilickim regionie. W tym czasie otwierane są też w Skansenie nowe ekspozycje stałe i czasowe – również w oprawie inscenizacji historycznych. Jednocześnie ciepła i na ogół bezdeszczowa aura miesięcy letnich jest skrzętnie wykorzystywana do przeprowadzania wielu prac konserwacyjno - remontowych przy skansenowych obiektach, jak też eksponatach prezentowanych na wolnym powietrzu.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

Reklama

Najświeższym tego przykładem jest nowo odrestaurowana wartownia, posiadająca szacowną, bo prawie 90-letnią metrykę. Ten urokliwy, drewniany budyneczek trafił do Skansenu w końcu grudnia 2008 roku z przeciwległego brzegu Pilicy, a dokładniej - z terenu likwidowanej wtedy dawnej przystani wioślarskiej nie istniejących już Zakładów Włókien Chemicznych „Wistom”. Przez ostatnich 50 lat pełnił on tam rolę… rozdzielni prądu na teren przystani. Wcześniej stał krótko jako stróżówka przy bramie wejściowej do tomaszowskiego osiedla „Michałówek”, zbudowanego jeszcze przed wojną dla kadry technicznej wspomnianych zakładów chemicznych. A przywieziono go tutaj na przełomie lat 40 i 50 ub. wieku z dawnej rezydencji prezydentów RP w niedalekiej Spale, która została wtedy przekształcona w ośrodek wczasowy FWP.

 

„Wędrująca” wartowania okazała się oryginalnym i cennym nabytkiem Skansenu, zarówno ze względu na swoją niezwykłą historię, jak i architekturę. Wiele bowiem wskazuje na to, że jest ona jednym z kilku schronień, postawionych w latach 20-tych ub. wieku przy bramach wjazdowych do spalskiej rezydencji, służącej wtedy Prezydentowi RP – prof. Stanisławowi Wojciechowskiemu. Ich spalski rodowód potwierdzają zarówno relacje naocznych świadków, jak też pozyskiwane przez Skansen archiwalne fotografie z okresu przedwojennego i lat II wojny światowej. Być może te wartownie zbudowano w jednym czasie z drewnianą kaplicą prezydencką, górującą do dzisiaj nad centrum Spały. Te budowle łączą bowiem wyraźne cechy tzw. stylu narodowego, propagowanego wówczas m.in. przez wybitnego polskiego architekta – Kazimierza Skórewicza, projektanta spalskiej kaplicy. Czy również spod jego ręki wyszedł projekt spalskich wartowni?

 

Przywrócenie dawnego blasku temu mocno sfatygowanemu budynkowi było możliwe dzięki środkom pozyskanym z budżetu miasta Tomaszowa Maz. Remont skansenowej wartowni został przeprowadzony w ramach tegorocznych inwestycji miejskich i pochłonął kwotę 12,5 tys. zł. Zgodnie z konsekwentnie stosowaną w Skansenie zasadą ożywiania jego obiektów nowo odrestaurowana wartownia pomieści jeden z nowoczesnych punktów informacji turystycznej, lokowanych na „Szlaku konnym po woj. łódzkim”, tworzonym ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Taki samoobsługowy punkt, umożliwiający turystom szeroki dostęp m.in. do Internetu i GPS, zostanie uruchomiony w Skansenie Rzeki Pilicy prawdopodobnie na przyszłoroczny sezon turystyczny.

 

Prowadzone w Skansenie letnie prace konserwacyjno-remontowe są finansowane także z jego własnych środków, pozyskiwanych ze sprzedaży biletów, urządzania lekcji muzealnych i ognisk oraz od strategicznego sponsora - „Ceramiki Paradyż”. Dzięki temu można było odnowić inną spalską osobliwość, tj. drewniany budyneczek dawnej toalety carskiej. Przeszedł on gruntowną renowację zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.

 

Pieczołowitym zabiegom konserwatorskim została poddana także należąca do Skansenu autentyczna łódź polskich saperów z 1939 roku. Dzięki temu unikatowa jednostka pływająca wojsk inżynieryjnych II RP, jedna z dwóch dzisiaj zachowanych w polskich zbiorach muzealnych, zajaśniała pełnym blaskiem.

 

Intrygującego odkrycia dostarczyły prace renowacyjno-konserwatorskie przeprowadzone przy krzyżu przydrożnym, który w czerwcu br. trafił do Skansenu z nadpilickiej wsi Kurnędz. Jej mieszkańcy postawili go tuż po zakończeniu wojny w 1945 roku wykorzystując do tego celu… lufę armatnią oraz łuski do nabojów artyleryjskich, użytych na ramiona i zwieńczenie krzyża. Po dokładnym oczyszczeniu komory zamkowej (uprzednio zabetonowanej w ziemi) ukazały się na niej wybite wyraźnie oznaczenia. Okazało się, że wbrew wcześniejszym, powszechnym przypuszczeniom lufa ta nie ma proweniencji niemieckiej, lecz pochodzi od armaty… radzieckiej (typu ZIS S53, kal. 85 mm) wyprodukowanej w 1944 roku. Prawdopodobnie pochodzi ona od radzieckiego czołgu lub działa samobieżnego. Być może pojazd ten został zniszczony po trafieniu niemieckim pociskiem. Wyraźne ślady takiej eksplozji nosi zabetonowany 65 lat temu obok lufy fragment łoża tej samem armaty.

 

Dokonane wtedy w Kurnędzu wykorzystanie lufy od radzieckiej armaty i żelaznych łusek od nabojów do niemieckiej, ciężkiej armaty przeciwlotniczej kal. 88 mm na przydrożny krzyż ma dzisiaj podwójny wymiar symboliczny. Niemniej wymowne jest to, że podczas obecnej konserwacji tego krzyża możliwe było zastąpienie pięciu mocno przerdzewiałych łusek (jedną przed 25 laty zastąpiono nawet drewnianą atrapą) identycznymi łuskami w znacznie lepszym stanie. A pochodzą one ze zbiorów Skansenu Rzeki Pilicy. Łuski te zostały zespolone z lufą oryginalnymi zamocowaniami z 1945 roku. Z podobną pieczołowitością odrestaurowano trzy drewniane zakończenia ramion i wierzchołka krzyża, a także autentyczną, żeliwną figurę Chrystusa. Niebawem odrestaurowany krzyż przydrożny z Kurnędza zostanie ustawiony w jego pierwotnym, pionowym położeniu wraz z żelaznym ogrodzeniem, również ofiarowanym Skansenowi przez mieszkańców Kurnędza.

 

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej nowości przygotowanej na tegoroczny sezon turystyczny z myślą o krajowych i zagranicznych gościach naszej placówki. Tych ostatnich, zwłaszcza w tym roku, jest coraz więcej. Z pewnością przydało im się 9 nowych tablic informacyjnych ustawionych przy ważniejszych obiektach i plenerowych eksponatach. Zawierają one podstawowe informacje w językach: polskim, angielskim i niemieckim, a także unikatowe, archiwalne fotografie. Obecnie na terenie Skansenu są już łącznie 23 takie tablice, spełniające rolę trójjęzycznych mini-przewodników.

[reklama2]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

Brygida T.Brygida T.

Dlaczego krytykujemy posłów, senatorów czy radnych? Czy jest to w ogóle sprawiedliwe? Przecież sami ich wybieramy, więc pretensje powinniśmy mieć tylko do siebie. Że zostaliśmy oszukani? No, cóż - metoda na wnuczka, czy na polityka, cóż to za różnica? Skoro wpuszczasz kogoś do mieszkania, to sprawdź kim ta osoba jest

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.

Łódzkie/ Rezurekcja w archikolegiacie w Tumie, lany poniedziałek - w skansenie w Kwiatkówku

Msza św. rezurekcyjna w XII-wiecznej archikolegiacie w Tumie k. Łęczycy to propozycja dla tych, którzy misteria religijne chcą przeżywać w otoczeniu zabytkowych murów, pamiętających Piastów. W lany poniedziałek warto natomiast odwiedzić pobliskie grodzisko i skansen w Kwiatkówku.Data dodania artykułu: 19.04.2025 14:44
Łódzkie/ Rezurekcja w archikolegiacie w Tumie, lany poniedziałek - w skansenie w Kwiatkówku

Rafał Brzoska: polityka nie jest i nigdy nie będzie moim celem

Polityka nie jest i nigdy nie będzie moim celem - podkreślił w rozmowie z PAP przedstawiciel przedsiębiorców ds. deregulacji i szef InPostu Rafał Brzoska. Dodał, że z końcem maja kończy się jego rola w zespole ds. deregulacji, a z Elonem Muskiem łączy go to, że grali w młodości w "Cywilizację".Data dodania artykułu: 19.04.2025 13:28
Rafał Brzoska: polityka nie jest i nigdy nie będzie moim celem

W sobotę większość sklepów spożywczych będzie otwarta do godz. 13

W tę sobotę większość placówek sieci marketów spożywczych będzie czynna do godz. 13. Do tej godziny klientów obsługiwać będą również urzędy pocztowe.Data dodania artykułu: 19.04.2025 10:16
W sobotę większość sklepów spożywczych będzie otwarta do godz. 13

Bziuki, pucheroki, a nawet... kolędnicy - dawne zwyczaje wielkanocne wracają w lokalnych społecznościach

W Koprzywnicy bziuki plują ogniem, na Podkarpaciu turki pełnią straż przy grobie Pańskim, w Babicach pucheroki zbierają słodycze. Są również... kolędnicy - kuratorka kolekcji sztuki ludowej w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie Amudena Rutkowska opowiada PAP o nieznanych zwyczajach wielkanocnych.Data dodania artykułu: 19.04.2025 10:06
Bziuki, pucheroki, a nawet... kolędnicy - dawne zwyczaje wielkanocne wracają w lokalnych społecznościach

Prof. Jasiński: Chrobry był "całkiem łagodnym" władcą; nie musi się bać o swoje pomniki

Bolesław Chrobry miał niewolników, był okrutny dla swoich wrogów, mógł też źle obchodzić się z kobietami, jednak nie spodziewam się, by ktokolwiek chciał dziś obalać jego pomniki – powiedział PAP mediewista, prof. Tomasz Jasiński. Historyk dodał, że na tle innych ówcześnie panujących w Europie władca Polski był "całkiem łagodny".Data dodania artykułu: 19.04.2025 09:29
Prof. Jasiński: Chrobry był "całkiem łagodnym" władcą; nie musi się bać o swoje pomniki

Areszt tymczasowy dla matki, która po porodzie porzuciła dziecko w pustostanie w Łodzi

Matka, która po porodzie porzuciła noworodka w pustostanie w Łodzi, decyzją sądu została w piątek aresztowana na trzy miesiące pod zarzutem usiłowania zabójstwa dziecka w zamiarze ewentualnym. Zdaniem prokuratora istnieje obawa matactwa.Data dodania artykułu: 18.04.2025 17:11Liczba komentarzy artykułu: 1
Areszt tymczasowy dla matki, która po porodzie porzuciła dziecko w pustostanie w Łodzi

Politolog: dwa ostatnie tygodnie kampanii będą kluczowe dla wyniku wyborów

Kampania zdecydowanie nabrała tempa po debatach w Końskich; kluczowe będą ostatnie dwa tygodnie przed wyborami, bo to wtedy kampanią zaczynają się interesować wyborcy niezdecydowani - uważa politolog UKSW dr hab. Sławomir Sowiński.Data dodania artykułu: 18.04.2025 12:46
Politolog: dwa ostatnie tygodnie kampanii będą kluczowe dla wyniku wyborów

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.Data dodania artykułu: 18.04.2025 10:17Liczba komentarzy artykułu: 1
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Czwartek, 1 maja 2025, godz. 12:00–19:00  Skansen Rzeki Pilicy,  ul. Modrzewskiego 9/11, Tomaszów Mazowiecki Wstęp biletowany – bilety dostępne w kasie SkansenuMajówka w sercu przyrody, z zapachem świeżego chleba, śmiechem dzieci i dźwiękiem ludowej muzyki? Brzmi jak plan idealny na majowy dzień! Skansen Rzeki Pilicy świętuje swoje urodziny i z tej okazji przygotował dla Was prawdziwą ucztę atrakcji – pełną tradycji, lokalnych smaków i rodzinnej atmosfery.Od południa do wieczora teren Skansenu wypełnią stoiska pod hasłem „Chleb i coś do chleba”, gdzie będzie można skosztować regionalnych przysmaków. Swoje wyroby zaprezentują lokalni rękodzielnicy i Koła Gospodyń Wiejskich, a najmłodsi znajdą coś dla siebie na stoisku plastycznym i sportowym.Wśród drewnianych zabudowań ożyje historia – będzie można wziąć udział w oprowadzaniu po zabytkowym młynie, wziąć udział w quizie o historii Skansenu i zobaczyć aż dwie wystawy: jubileuszową oraz „Młyny w dorzeczu Pilicy”.Na scenie zaprezentują się zespoły ludowe oraz uczestnicy zajęć wokalnych Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.Nie zabraknie też animacji dla dzieci i wielu niespodzianek.A na finał tego wyjątkowego dnia  o godzinie 17:00– koncert szantowy o zachodzie słońca! Wystąpi Janusz Nastarowicz & Saku Collective – będzie klimatycznie, nastrojowo i z duszą.Spędź z nami ten dzień – rodzinnie, na świeżym powietrzu, z kulturą, muzyką i pysznym jedzeniem. Takie majówki pamięta się na długo! Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.05.2025

Polecane

Konkurs na Nadrzecznej ogłoszony. Czy będzie więcej kandydatów na dyrektora?

Konkurs na Nadrzecznej ogłoszony. Czy będzie więcej kandydatów na dyrektora?

Kończy się pięcioletnia kadencja dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych przy ulicy Nadrzecznej, Agnieszki Dziedzic. 9 kwietnia Starosta ogłosił konkurs na to stanowisko. Oferty w konkursie przyjmowane będą do 23.04. Ich formułę dosyć szczegółowo określa ustawa Prawo Oświatowe. Obecnej dyrektorce obowiązki powierzono w sierpniu 2020 roku. Brała udział a konkursie, w którym z aplikowania zrezygnował ówczesny dyrektor, Tomasz Migała, a sama Agnieszka Dziedzic nie uzyskała większości wymaganych głosów. Wcześniej była wicedyrektorką w ZSP nr 1, czyli popularnym Mechaniku. Zmian w kierownictwie szkoły raczej nie należy się spodziewać. Dyrektorka blisko związana z Prawem i Sprawiedliwością oraz Mariuszem Węgrzynowskim, uczestniczka cyklicznych wyjazdów do Częstochowy. Kandydowała także z listy PiS do Sejmiku województw łódzkiegoData dodania artykułu: 19.04.2025 13:57 Liczba komentarzy: 4 Liczba pozytywnych reakcji czytelników: 1
Wszak pisać każdy może... jeden lepiej, inny gorzej

Wszak pisać każdy może... jeden lepiej, inny gorzej

Rzetelności dziennikarskiej w lokalnym tygodniku chyba za swojego życia się nie doczekam. A mimo wszystko miałem taką nadzieję. Widocznie dziennikarze TIT nadal hołdują starej peerelowskiej zasadzie, że wiadomości w gazetach dzielimy na prawdziwe, prawdopodobne i fałszywe. Te pierwsze to nekrologi, drugie prognozy pogody, a cała reszta rozmija się w większym lub mniejszym stopniu z prawdą. W ubiegłym tygodniu dowiedzieliśmy się, że mamy w Tomaszowie prawdziwego Don Witko Corleone. W tym mamy radnego PiS, który radnym PiS wcale nie jest. Gry słowne? Omyłki? Dowcipne porównania? Nic podobnego. Typowe szczucie, niczym w Trybunie Ludu. Wszak papier wszystko przyjmie.Data dodania artykułu: 19.04.2025 09:00 Liczba komentarzy: 13 Liczba pozytywnych reakcji czytelników: 4
Dzień nie tylko czarnego krążkaKonkurs na Nadrzecznej ogłoszony. Czy będzie więcej kandydatów na dyrektora?„Dziewczyna z igłą”  w ramach cyklu Kultura DostępnaDzień, o którym nie wolno zapomniećWielka Sobota w Kościele katolickim to czas milczenia i zadumyWielkanocne tradycje kulinarne sięgają od Afryki po Amerykę Łacińską i AzjęTrzy celne strzały do... naszej bramkiOrlen: do końca majówki rabat na paliwa po zatankowaniu minimum 30 litrówLechia Tomaszów Mazowiecki - MCKiS Jaworzno 1:3Jakie rolety plisowane wybrać do salonu, sypialni i biura?Uwaga na burzeWszak pisać każdy może... jeden lepiej, inny gorzej
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: NicTreść komentarza: nowego. Wszyscy obecni dyrektorzy to nominaci partyjni. Nic nowego, bo pozwala na to prawo od dekad. W tym przypadku najważniejsze jest to, że szkoła bardzo dobrze funkcjonuje.Źródło komentarza: Konkurs na Nadrzecznej ogłoszony. Czy będzie więcej kandydatów na dyrektora?Autor komentarza: AK-47Treść komentarza: Zgadzam się ale uważam też, że tu nie chodzi tylko o Kopalnię Biała Góra czy Grudzeń Las. Chcecie wiedzieć dlaczego jest parcie (i wsparcie) na węzeł w wersji południowej a nie północnej to prześledźcie stosunki właścicielskie na przebiegu trasy. Parę nazwisk dziwnie znajomych może Wam wyskoczyć. Przyznam się, że ja ich nie znam. Mam przekonanie graniczące z pewnością, że są już dogadani i żadne protesty nic nie zmienią... No przynajmniej protesty w tej skali. Nie takie rzeczy Oni (Rząd) ze szwagrem robili! ;) Nie wierzycie?.... No to teraz trochę z innej beczki: Ministerstwo Infrastruktury (na czele z ministrem Dariuszem Klimczakiem z PSL) poinformowało o rezygnacji z zaplanowanych za rządów PiS 5️⃣1️⃣ inwestycji na Odrze. Alternatywą będzie odtwarzanie torfowisk!!! Link do artykułu poniżej: https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/polska-regiony/rzad-skreslil-51-inwestycji-hydrotechnicznych-na-odrze/ Pewnie Ajdejano znów będzie miał pretensje, że czepiam się tych od zielonej koniczyny... I wiecie co? Będzie miał rację! Bo z nich to taka partia chłopska jak z koziej dupy rajzentasze! Mam nadzieję, że obejrzeliście film na YT pt. "PSL- skradziona tożsamość"... Nie musicie lubić PiS-u bo to nie zupa pomidorowa... ale nie dajcie robić się w wała.Źródło komentarza: Radni na nie. I co dalej?Autor komentarza: matiTreść komentarza: Nie zgodzę się z tobą, skoro na nagraniach było inaczej a po zmontowaniu były cyrki plus połowę występu uciętego jak i jego wypowiedzi to miał prawo się wkurzyć, poszedł tam dla rozgłosu a nie aby jechali jak po szmacie z jego prawie 20 letnim stażem. Nie każdy sobie pozwoli na takie teksty. A hejterzy powinni się opamiętać. Jak na razie to on ma najwięcej wyświeten z tego odcinka bo ponad milion i mnustwo ofert o koncerty. więc nie jest zle z tego co mi mówił ostatnio jak go spotkałem na mieście.Źródło komentarza: Wystąpił w talent show. Zalała go fala hejtuAutor komentarza: TomaszówTreść komentarza: No fajnie pozbawili,ale już powodu nie podali ,standardy białoruskie:(po psl Witko jedna klika!!!!Źródło komentarza: Wszak pisać każdy może... jeden lepiej, inny gorzejAutor komentarza: TMTreść komentarza: A jakie zyski Orlenu w ostatnim roku ?uśmiechnijmy się ,kiedy benzyna po 5.19?dobrej kawusiŹródło komentarza: Orlen: do końca majówki rabat na paliwa po zatankowaniu minimum 30 litrówAutor komentarza: ;dTreść komentarza: szkoda ze ani słowa nie napisano o tym jakim jest dyrektorem, tylko to ze jest z tej partii ... szkoda bo to fajna osoba a poglądy każdy może mieć swojeŹródło komentarza: Konkurs na Nadrzecznej ogłoszony. Czy będzie więcej kandydatów na dyrektora?
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama