Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:24
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Ostatni taki festiwal...?

W dniach 16-17 lipca odbyła się w Inowłodzu kolejna, XV już edycja Festiwalu w Krajobrazie. Niezwykła gra światła z dźwiękiem, obrazu z wyobraźnią i czasu z przestrzenią. Artyści tylko w sobie znany sposób wypełnili swoją twórczością wszystkich przybyłych gości. Ogromna różnorodność sceniczna sprawiała, że każdy kto przyszedł znalazł coś dla siebie.

Tegoroczna, jubileuszowa, bo piętnasta, edycja Festiwalu była, co stwierdzić należy z przykrością, już ostatnią. Taką deklarację złożył pomysłodawca, organizator, muzyk, leśnik i główny animator imprezy, Marek Leszczyński.  Do spora strata, nie tylko dla Inwołodza, gdzie wpisał się on wydawać się mogło na stałe do kalendarza imprez. Każdy kto przez piętnaście lat nie miał okazji wybrać się na tę wspaniałą imprezę ma czego dzisiaj żałować.

 

W tym roku ze względu na warunki pogodowe i poniekąd organizacyjne (brak zadaszenia na scenie inowłodzkiego OSiR) wszystkie koncerty odbywały się w Sali OSP.

 

Pierwszy dzień Festiwalu zdominował koncert zespołów „Pathman” oraz „Miasto”. 

 

„Pathman” to grupa, którą niezmiennie od wielu, wielu lat tworzą trzej panowie: Marek Leszczyński, Jacek Zadora, oraz Piotr Kolecki. Niegdyś „Teatr dźwięków Atman” dziś pod zmienioną nazwą muzycy na swoich koncertach prowadzą słuchaczy przez szereg różnorodnych dźwięków. Opowiadając tym samym historię, która zdaje się nie mieć końca. Historię, w której sama publiczność uczestniczy poprzez swoje odczucia, wrażenia.

 

Opowieść „Pathmana” to przeplatanie się rytmów ulicy, podwórka, lasów, czy łąk z instrumentami muzycznymi takimi jak cymbały, bębny, czy typowo etniczne pochodzące z różnych zakątków świata.

 

Podobnie jak „Pathman”, również „Miasto” potrafiło stworzyć niezwykle intymny klimat podczas swojego występu. Tomaszowianie skupili się na bardziej orientalnych rytmach.     

 

Piątkowy wieczór to także monodram Beata Tuchanowskiej - Jaskuła zatytułowany „Alicja w lustrze”. Zbiór wierszy połączony w jeden monolog sprawiał, że artystka zachwyciła publiczność, która po skończonym przedstawieniu wciąż czekała na ciąg dalszy.

 

„Alicja w lustrze” momentami wesoła, to znowu smutna, przechodząca w nostalgię historia o miłości; o miłości młodzieńczej, o miłości dojrzałej, o miłości trudnej ale i o samotności.

 

Drugiego dnia Festiwalu wystąpił między innymi Piotr Przedbora. Młody, skromny i bardzo utalentowany tomaszowski muzyk, laureat wielu prestiżowych nagród muzycznych.

 

Zagrał krótki recital na gitarze klasycznej, w którym zaprezentował klasyczne utwory m.in. Bacha i Chopina, publiczności tak się spodobał występ, że po długich brawach muzyk ponownie wyszedł na scenę i zagrał jeszcze jeden utwór.

 

Po krótkiej przerwie zdarzyło się coś, na co wszyscy czekali najbardziej. Koncert prawdziwej legendy czyli zespołu „Osjan”. Niecodzienne połączenie bębnów z harfą, harfy z fletem i fletu z bębnami.

 

Muzyka, którą wykonał zespół, założony na początku lat siedemdziesiątych przez min. Jacka Ostaszewskiego to wiele elementów etnicznych. Jest w niej także dużo intuicyjności. Dźwięk bębnów słyszany z harfy, dźwięk szarpnięć za strunę przy każdym uderzeniu o bęben. Melodia unosząca się z fletu nad publicznością, gdzieniegdzie słyszany cichy śpiew…

 

„Osjan” to coś więcej niż tylko zespół muzyczny. „Osjan” to hipnoza, to trans, to jakaś odległa podróż w nieznane rejony ludzkiej świadomości. Słuchając ich można się całkowicie wyłączyć i pozwolić nieść się muzyce. Gdyby jednak było to możliwe do dziś siedzielibyśmy w Sali OSP w Inowłodzu…

 

Koncert  „Osjana” zamknął tegoroczny Festiwal w Krajobrazie. Tym samym trwająca już tyle lat tradycja w kalendarzu kulturalnym Inowłodza skończyła się. Być może jednak organizatorzy zdecydują się za rok znów zorganizować, przynajmniej namiastkę takiej Imprezy?

 

Należy oczywiście wymienić również innych twórców, którzy przyczynili się do świetności tegorocznego Festiwalu. Byli to aktorzy z teatru „Terminus a  Quo”, którzy jak co rok i tym razem zaprezentowali nam dwa spektakle pt ”Derwisze” oraz „Wniebowzięci”.

 

Państwo Luteraccy i ich Galeria Arebours  gdzie można był podziwiać wernisaż poplenerowy pt ”Architektura Ziemi Inowlodzkiej”.

 

Przykrym okazał się fakt, że na każdym z przedstawień pozostawało wiele pustych miejsc. Pojawiło się też mało, znanych na co dzień, twarzy Inowłodza. Czyżby mieszkańcy nie potrzebowali Festiwalu? Czy może nie dojrzeli jeszcze do treści jakie Festiwal ze sobą niósł przez te wszystkie minione lata? Może  po prostu nie chcą otworzyć się na to co piękne i mądre, na to co upiększa nasze, nieraz smutne, wnętrza, co daje choć przez chwilę poczucie oderwania się od rzeczywistości, podryfowania w jakiejś innej przestrzeni? Bo bez wątpienia takim jest/był Festiwal w Krajobrazie.  

 

Natalia Kozakiewicz


Ostatni taki festiwal...?

Ostatni taki festiwal...?

Ostatni taki festiwal...?

Ostatni taki festiwal...?

Ostatni taki festiwal...?

Ostatni taki festiwal...?

Ostatni taki festiwal...?

Ostatni taki festiwal...?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
T-SHIRT 22.07.2010 17:43
niedlugo inne imprezy zatem czytajcie tutaj o nich www.naszinowlodz.pl

i tyle w temacie informacji 20.07.2010 22:44
http://www.nasztomaszow.pl/kul...i-ostatni/

siara 20.07.2010 22:35
Takie reklamy powinny być widoczne a nie dopiero jak się szuka konkretnej imprezy!! Opowiadać jak było to jest fajnie ale napisać wcześniej o tym to trudniej. To nie pierwszy taki przypadek, upośledzone portale to normalka.

......... 20.07.2010 22:33
a w kalendarzu imprez na portalu była co najmniej miesiąc

tomaszowianin 20.07.2010 22:29
Plakaty wiszą do tej pory na słupach ogłoszeniowych w TM. Dziś widziałem.

poeta 20.07.2010 22:09
to trzeba szukac na lokalnych portalach gminy inowlodz

Eliza 20.07.2010 19:31
pwiem szczerze ze ja tez mieszkam blisko ale nigdzie nie widzialam zadnego plakatu ,ani w Spale ani w Tomaszowie

nkż 19.07.2010 23:26
reklamy były, w samym Inowłodzu były plakaty, obok których widniał plan Festiwalu i każdy mógł wziąć kopię. Reklamy były na pewno na trzech portalach internetowych od co najmniej miesiąca, po za tym Festiwal w tym roku odbył się już po raz XV i zawsze miał miejsce w okresie wakacyjnym! więc dosyć czasu aby się przyzwyczaić, że ten Festiwal po prostu istnieje. Szkoda, że większość osób dopiero po zakończeniu budzi się,że fajnie by był pójść, ale... zawsze jest ale.... zainteresowani zawsze wiedzą wcześniej, a kto nie chce ten się nigdy nie dowie, a potem ma pretensje.

pysio 19.07.2010 21:33
mhm.... super ale czemu nie było reklamy!!?? byłem w tych dniach w Inowłodzu i z chęcią bym poszedł na ten koncert ale... nie wiedziałem o nim!! gdyby była wieksza reklama w TIT albo większa ilość plakatów z informacją w samym Inowłodzu ale również i w Spale ( było pełno ludzi jak zawsze) na pewno frekwencja była by większa.

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama