Właśnie takiemu działaniu żołnierzy na współczesnym polu walki, poświęcone były zajęcia kadetów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim, przeprowadzone przez instruktorów 7 batalionu kawalerii powietrznej. Metody udzielania pierwszej pomocy w środowisku taktycznym powinien znać każdy żołnierz.
Ze względu na charakter służby, a więc i duże prawdopodobieństwo znalezienia się w rejonie prowadzonych działań wojennych, powyższe umiejętności są nieodzowne. Profesjonalne połączenie czynności związanych z udzielaniem pierwszej pomocy podczas wymiany ognia z jednoczesną gotowością do podjęcia walki, wymaga od żołnierzy nie tylko dużej wiedzy, ale i mozolnego, długotrwałego szkolenia. Kadeci z "Mechanika" pod okiem kawalerzystów 7 batalionu ćwiczyli praktycznie jak szybko i skutecznie opatrywać rany, odniesione w walce w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia nie tylko rannego ale i udzielającego mu pomocy żołnierza. Szkolenie obejmowało ponadto:
- samopomoc
- tamowanie masywnych krwotoków za pomocą opasek uciskowych, opasek typu „junctional” oraz procedury „wound packing”
- przyrządowe i bezprzyrządowe udrażnianie dróg oddechowych
- zaopatrywanie ran penetrujących klatki piersiowej
- identyfikację oraz odbarczanie odmy prężnej
- ochronę przed hipotermią
- ewakuację
W ramach szkolenia kadeci ćwiczyli elementy musztry zespołowej, techniki pokonywania terenu i przeszkód terenowych, elementy walki wręcz i czynności związane z resuscytacją krążeniowo - oddechową.
Napisz komentarz
Komentarze