Na wstępie warto wyjaśnić, że jakość i prędkość działania łącza internetowego zależy od dwóch podstawowych parametrów. Pierwszym z nich jest jego przepustowość, czyli rzeczywista szerokość, czy też pojemność pasma internetowego. Jest ona mierzona w bitach na sekundę (stąd biorą się nazwy Internet 100 Mb/s czy Internet 300 Mb/s) i wyraża maksymalną ilość danych, jaką można przesłać w jednym momencie za pomocą łącza. Drugim istotnym parametrem jest przepływność, która oznacza z kolei górną granicę prędkości przesyłu danych. Przeglądając poszczególne oferty, warto mieć na uwadze obydwie te wartości, ale aby wybrać optymalną dla siebie propozycję, wystarczy skupić się na przepustowości łącza oraz cenie abonamentu.
Internet 100 Mb/s i 300 Mb/s – optymalny wybór dla większości internautów
Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2018 roku przez CBOS, Internet służy Polakom przede wszystkim do korzystania z mediów społecznościowych, serwisów informacyjnych, a także – choć już nieco rzadziej – poczty elektronicznej oraz bankowości internetowej. Wysoko w rankingu jest również oglądanie filmów online; na dalszych miejscach plasuje się robienie zakupów internetowych i granie w gry.
Z danych zgromadzonych przez dostawców Internetu wynika, że największą popularnością cieszy się łącze o prędkości w okolicach 100-150 Mb/s. Można zatem wyciągnąć wniosek, że taki poziom przepustowości wystarczy, by móc komfortowo korzystać z wcześniej wspomnianych, najbardziej popularnych, aktywności online. W praktyce, Internet 100 Mb/s lub 150 Mb/s jest w stanie zaspokoić wszystkie podstawowe potrzeby internautów; sprawdzi się w przypadku kilkuosobowych rodzin, studentów, a także pozostałych osób, które regularnie i aktywnie korzystają z sieci. Natomiast wszędzie tam, gdzie priorytetem jest niska cena, a z Internetu korzysta się stosunkowo rzadko, wystarczające będzie łącze o prędkości 80, 50, a nawet 30 Mb/s.
Dla kogo Internet szybszy niż 150 Mb/s?
Przepustowością większą niż 150 czy nawet 250 Mb/s warto zainteresować się wówczas, gdy Internet potrzebny jest do codziennej pracy czy wykonywania ważnych projektów. Przyda się on przede wszystkim grafikom, którzy pracują na dużych plikach, a także osobom aktywnie inwestującym na rynkach finansowych. Dla tych ostatnich możliwość szybkiego reagowania na wydarzenia rynkowe to podstawa, tymczasem wolniejszy internet nie zawsze pozwala na błyskawiczne przeprowadzenie transakcji. Łącze o dużej prędkości przyda się też graczom – Internet 100 Mb/s czy 150 Mb/s zapewni komfortowe rozgrywki online, ale nie pozwoli na szybkie pobieranie gier o dużych rozmiarach.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Należy podkreślić, że Internet 100 Mb/s oraz Internet 300 Mb/s nierzadko dzieli niewielka różnica w cenie abonamentu. Przykładowo, u łódzkiego operatora TOYA (szczegóły oferty na: https://toya.net.pl/internet), łącze o przepustowości 150 Mb /s oraz przepływności 300 Mb/s jest tylko 10 zł droższe i kosztuje 59,90 zł/miesięcznie. Dokładając kolejne 10 zł można mieć już szybki internet z przepustowością na poziomie 500 Mb/s i przepływnością sięgającą 50 Mb/s.
Napisz komentarz
Komentarze