I LO aspiruje do osiągnięcia europejskiego wymiaru szkoły i dokłada wiele starań by status ten uzyskać. Pierwszym etapem długofalowego Europejskiego Planu Rozwoju Szkoły było pozyskanie środków unijnych na szkolenie kadry i realizację Projektu „Kreatywny nauczyciel to kreatywny uczeń i świadomy obywatel Europy” w ramach Akcji Mobilność Kadry edukacji szkolnej w sektorze Edukacja Szkolna Narodowej Agencji Programu Erasmus+.
Dzięki unijnemu wsparciu 8 nauczycieli w latach 2017-2018 będzie miało szansę porównania swoich umiejętności z nauczycielami z innych krajów na szkoleniach w Irlandii, Szkocji, Anglii, i Niemczech oraz na podniesienie kompetencji zawodowych.
Po pierwsze, Pierwsze!
Część mobilności już się odbyła. W czasie wakacji do Cork w Irlandii pojechała Pani Anna Spryszyńska, nauczycielka języka angielskiego, gdzie wymieniła doświadczenia z metod pracy z nauczycielami z innych państw europejskich oraz nawiązała kontakty ze szkołami we Włoszech, Hiszpanii i innych państwach UE. Podniosła tym samym swoje kompetencje, osiągnęła cel mobilności i uzyskała odpowiednie certyfikaty.
Pani Dorota Chruścielewska-Chojnacka, nauczycielka przedsiębiorczości, uczestniczyła w kursie języka angielskiego, pozbyła się barier w komunikacji międzykulturowej i strachu przed mówieniem w języku obcym, co w przyszłości będzie skutkować tym, że będzie mogła uczestniczyć w międzynarodowych projektach realizowanych przez I LO. Zwiększyły się jej kompetencje zawodowe i z pewnością osiągnęła cel zakładany przez program Erasmus+, potwierdzony odpowiednimi certyfikatami.
Mobilności obu nauczycielek zakończyły się sukcesem, a oferta szkoleniowa szkoły w Cork w pełni zaspokoiła potrzeby zawodowe obu Pań, jak i potrzeby szkoły. Ich pobyt nie polegał jedynie
na doskonaleniu zawodowym, ale również na możliwości zwiedzania Irlandii, poznania jej historii i kultury. Kontakty nawiązane w czasie mobilności z pewnością zaowocują kolejnymi mobilnościami i współpracą naszej młodzieży z uczniami szkół z państw w UE, nadając naszej szkole europejski wymiar.
Kolejną mobilnością w naszym Projekcie „Kreatywny nauczyciel to kreatywny uczeń i świadomy obywatel Europy” w ramach Akcji Mobilność Kadry edukacji szkolnej w sektorze Edukacja Szkolna Narodowej Agencji Programu Erasmus+ był wyjazd nauczycielki języka niemieckiego Pani Ewy Czajki do Berlina w terminie od 13 do 26 sierpnia 2017 roku do szkoły językowej Did Deutsch Institut.
Pani Ewa Czajka uczestniczyła w kursie dla nauczycieli „Fortbildungskurs fur Deutschlehrer”, brała udział w zajęciach, na których mogła obcować z żywym językiem, poznać kulturę innych krajów, natomiast w module hospitacyjnym wymieniła doświadczenia z innymi nauczycielami i poznała metody nauczania języka niemieckiego na wszystkich kontynentach.
Ponadto, uczestniczyła w szerokim programie kulturowym, dzięki któremu zwiedziła najważniejsze obiekty historyczne Berlina. Wróciła do kraju pełna wrażeń, z przekonaniem, że język niemiecki jest językiem ważnym bez względu na to, na jakiej szerokości geograficznej mieszkamy.
Nawiązała kontakty z nauczycielami języka niemieckiego z krajów UE, m.in. z Republiki Czeskiej i Węgier, które zaowocują w przyszłości szkołami partnerskimi. Zwiększyły się jej kompetencje i osiągnęła cel programu Erasmus+. Na zakończenie kursu Pani Ewa Czajka uzyskała Certyfikat Did Deutsch Institut.
We wrześniu Pani Marta Szymańska, nauczycielka języka angielskiego była uczestnikiem kursu CLIL Plus Culture. Brała udział w zajęciach językowych i metodycznych, doskonaląc swoje umiejętności, poznając nowe metody nauczania, nawiązując kontakty z wykładowcami i nauczycielami w Szkole Językowej „Inlingua” w sercu Edynburga. Mobilność, zakończona Certyfikatem, ze wszech miar spełniła pokładane w niej oczekiwania pod względem szkoleniowym.
Poza wymiarem edukacyjnym, Erasmus+ daje uczestnikom szansę zwiedzania kraju, w którym odbywa się mobilność i Pani Marta Szymańska w pełni skorzystała z tej możliwości. Zwiedziła, m.in.: najsłynniejszy Zamek w Edynburgu, Holyrood Palace, Arthur’s Seat z przepięknym widokiem na miasto, Royal Mile i Jacht Królewski HMY Britannia. Była również w Glasgow, St. Andrews i w Falkirk. Podczas pobytu miała okazję spróbować tradycyjnych szkockich dań, np.: haggis i shortbread (kruche, maślane ciasteczka).
Dzięki programowi Erasmus+ nauczyciele z Polski mają niepowtarzalną okazję spotkać się z nauczycielami z całego świata, wymienić poglądy i przedyskutować metodologię nauczania w różnych systemach edukacji, zapoznać się ze stylami pracy z uczniami, rolą nauczyciela w środowisku lokalnym i zmianami jakie dotyczą naszego zawodu, a związanymi z postępem technologicznym.
Mamy nadzieję, że nawiązane przez naszych nauczycieli kontakty będą w przyszłości procentować wymianą naszych uczniów z uczniami innych szkół z krajów UE oraz zwiększyć liczbę międzynarodowych projektów realizowanych przez I Liceum Ogólnokształcące. Tak trzymać!I LO aspiruje do osiągnięcia europejskiego wymiaru szkoły i dokłada wiele starań by status ten uzyskać. Pierwszym etapem długofalowego Europejskiego Planu Rozwoju Szkoły było pozyskanie środków unijnych na szkolenie kadry i realizację Projektu „Kreatywny nauczyciel to kreatywny uczeń i świadomy obywatel Europy” w ramach Akcji Mobilność Kadry edukacji szkolnej w sektorze Edukacja Szkolna Narodowej Agencji Programu Erasmus+.
Dzięki unijnemu wsparciu 8 nauczycieli w latach 2017-2018 będzie miało szansę porównania swoich umiejętności z nauczycielami z innych krajów na szkoleniach w Irlandii, Szkocji, Anglii, i Niemczech oraz na podniesienie kompetencji zawodowych.
Napisz komentarz
Komentarze