Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 kwietnia 2025 21:52
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Wirtualna lekcja historii „Pomoc udzielana Żydom podczas okupacji”

17 grudnia 2020 roku o godz. 17.00 za pośrednictwem platformy Zoom odbyło się wirtualne spotkanie „Pomoc udzielana Żydom podczas okupacji”. Jego organizatorami były Fundacja Pasaże Pamięci oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim.

Tę niezwykłą lekcję historii prowadziła dr Justyna  Biernat, wyróżniona w tegorocznej edycji nagrody POLIN – przyznawanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich, osobom lub organizacjom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o polskich Żydach. 

Reklama


Uczestnicy spotkania poznali sylwetki Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata pochodzących z Tomaszowa:  Karoliny Juszczykowskiej oraz Stefana i Zofii Szokalskich.
Prelegentka w bardzo ciekawy sposób opowiadała o wieloetnicznej historii okupowanego Tomaszowa. Losy miejscowych Żydów pokazała na przykładzie kilku rodzin zamieszkujących kamienice przy ul. św. Antoniego, Wilczej, Pilicznej. Opowieść zilustrowana była mapami i fotografiami, które nie tylko przybliżały sylwetki bohaterów, ale także wpłynęły na  emocjonalny odbiór relacji.


Obecni na lekcji poznali również topografię tomaszowskiego getta. Dowiedzieli się, gdzie znajdowała się Rada Starszych, Plac Selekcji czy Teatr gettowy.
Dr Justyna Biernat barwnie przedstawiała relacje polsko-żydowskie, które w jej opowieści zyskały czysto ludzki wymiar. Działalność wielu tomaszowian angażujących się w pomoc na rzecz społeczności żydowskiej to działalność na rzecz sąsiadów, znajomych, kochanków, czy kolegów z podwórka. Mieszkańcy naszego miasta przedzierali się przez mury getta przy ul. Polnej, aby przemycić chleb, leki albo uratować choćby jedno istnienie.
Wirtualne spotkanie obejrzało 30 widzów biorących aktywny udział w wydarzeniu. Mamy nadzieję, że uda się zrealizować kolejne z żyjącymi świadkami historii okupowanego Tomaszowa.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Hermann 19.12.2020 11:42
Moja świętej pamięci babcia mogłaby opowiedzieć jak to ona i jej rodzina pomagała żydom ukryć się przed hitlerowcami, a potem ci sami żydzi, już po wojnie, przyszli do domu babci i żądali wydania "bandytów z AK", tj. braci babci, którzy onegdaj zachodzili do rodzinnego domu. Taka to była wdzięczność "narodu wybranego".

Reklama
Ajdejano 21.12.2020 20:24
To, co napisałeś - "Herman", to sedno całej sprawy z tymi żydłakami. To żydłactwo, w historii Europy, zawsze było najbardziej tolerowane na ziemiach Polski. I za to ich szanowanie, to żydłactwo zawsze będzie pluć na nas - Polaków.

:) 18.12.2020 16:43
Uczestniczyłem z Mamą i polecam (z nadzieją na kontynuacje lekcji) Ściągajcie aplikacje Zoom bo jest lekka (mało ktora chce mi sie bezproblemowo zainstalowac), i mimo, że nadal chyba niespolszczona to intuicyjna w obsłudze. Do takiej transmisji mozecie tez miec najtanszy internet na kartę. Virgin daje 100 GB do marca za starter za 5 zł. Ja na tym jechałem i ani razu przez półtorej godziny (17-18.30), nie przerwało mi, głos był słyszalny bez zakłóceń. Dziękujemy Bibliotece Miejskiej w osobie Pani Dyrektor Anny Zwardoń (obecnej podczas spotkania na Zoomie),za pomysł, Pani Doktor za zaangażowanie w krzewienie zainteresowanie lokalną historią! Mogłaby to robić tylko dla siebie i jedynie pod kątem nagród z Polin, a jednak opowiada i nam. Cenne, niezaleznie od drobnych uwag ws konkretnychmspraw przedstawiinych podczas lekcji, na pewno warto by to kontynnuować. Dziękuję :)

Opinie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama