Prof. Bartosz Karaszewski, kierownik Katedry Neurologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert Grupy Roboczej ds. Chorób Naczyń Mózgowych przy Ministerstwie Zdrowia, przypomina, że istnieje raport dotyczący leczenia udaru mózgu w Polsce. - Ten raport jest gotowy od bardzo dawna. Niestety, sytuacja epidemiczna spowodowała, że dokument nie stał się jeszcze priorytetowym. Są w nim zawarte bardzo konkretne rozwiązania, które, mam nadzieję, zostaną kiedyś wdrożone - mówi ekspert.
- Program pilotażowy leczenia udaru niedokrwiennego trombektomią mechaniczną - poza tym, że zapewnił finansowanie i rozwój tej metody w Polsce - stanowi pewien surogat systemu opieki koordynowanej. Powinien on być zarządzany centralnie, ale oparty przede wszystkim o ośrodki regionalne, biorące pod uwagę takie czynniki, jak demografia czy dostępność infrastruktury. Niestety, takiego modelu w kraju nie mamy. Wspomniany dokument opracowany przez grupę ekspertów proponuje powstanie krajowego systemu koordynowanej opieki udarowej - od edukacji po rehabilitację i prewencję wtórną
- uważa prof. Bartosz Karaszewski.
Prof. Agnieszka Słowik, konsultant krajowa w dziedzinie neurologii, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii UJ CM zwraca uwagę, że dużą zasługą pilotażu leczenia udaru niedokrwiennego trombektomią mechaniczną w Polsce było utworzenie sieci placówek skoncentrowanych wokół ośrodków nadrzędnych.
- Oczywiście te ośrodki są oparte o województwa, między którymi występuję duże zróżnicowanie, między innymi pod względem zorganizowania transportu pacjentów i liczby chorych. Oczekuję, że właśnie na poziomie sieci placówek ich lider będzie identyfikował główne problemy oraz wprowadzaŁ działania naprawcze
Natomiast prof. Anetta Lasek-Bal, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wskazuje, że bez względu na pewne problemy organizacyjne, wprowadzenie publicznego finansowania trombektomii mechanicznej w ramach programu pilotażowego stało się przełomem w leczeniu pacjentów z udarem niedokrwiennym w Polsce.
- Pomimo pandemii zwiększyliśmy w naszym ośrodku liczbę wykonywanych procedur trombektomii u pacjentów z udarami. Stało się tak, między innymi dzięki bardzo dobrej współpracy neurologów ze wszystkich szpitali w woj. śląskim - informuje ekspertka.
- Mamy problemy związane z transportem pacjentów z udarami. Poza tym w zarządzaniu ruchem tych pacjentów w naszym regionie znacznej poprawy wymaga system ich kierowania na rehabilitację oraz jej zapewnienie pacjentom po przeprowadzeniu trombektomii mechanicznej - zaznacza prof. Anetta Lasek-Bal.
Powstaje raport o stanie i strategii rozwoju polskiej neurologii, przygotowywany przez Polskie Towarzystwo Neurologiczne wspólnie z Uczelnią Łazarskiego. Ma zostać oficjalnie zaprezentowany 17 września br. podczas XXIV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
- Wierzę, że ten dokument pomoże zreorganizować system opieki neurologicznej w Polsce i przyczyni się do istotnego zwiększenia środków finansowych na świadczenia w tym zakresie. Uważam, że nie mamy innego wyjścia. Inwestowanie w leczenie neurologiczne nie może oczywiście obejmować tylko nowych technologii. Równie ważne i konieczne są nakłady na profilaktykę. Liczbę udarów mózgu można naprawdę efektywnie zmniejszyć właśnie poprzez prowadzenie skutecznych kampanii profilaktycznych oraz edukacyjnych. - Kolejnym wyzwaniem jest konieczność poprawienia dostępu do najnowszych leków przeciwkrzepliwych stosowanych u pacjentów neurologicznych. To kompletne niezrozumiałe, dlaczego leki redukujące ryzyko udarów mózgu nie są objęte refundacją
- podkreśla prezes Polskiego Towarzystwo Neurologicznego.
Wypowiedzi ekspertów pochodzą z sesji pt. „Nowoczesne leczenie udaru mózgu - wymiar medyczny i społeczny” w ramach VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 14-16 czerwca 2021 r.).
Napisz komentarz
Komentarze