- 1 sierpnia to niezmiernie ważna data dla każdego Polaka – mówiła witając gości, dyrektor PCAS-u, Dorota Ignasiak. – Jednym z naszych celów statutowych, jako instytucji kultury, jest kultywowanie historii i tradycji, co też czynimy przy każdej okazji. Staramy się upamiętniać rocznice historyczne, by zakorzeniały się one w pamięci młodszych i starszych pokoleń. Zapraszamy gości, by wspólnie spędzić ten historycznie ważny czas. Bardzo cieszy fakt, że ci młodzi ludzie, mając wakacje, czas wolny od nauki i zajęć, uczestniczyli w próbach, przygotowali teksty i piosenki do tego spektaklu. To dowodzi, że patriotyzm jest wartością trwałą, którą każde pokolenie realizuje na swój własny sposób.
Spektakl przygotowano w oparciu o książkę Joanny Papuzińskiej pt. „Asiulka”, w której autorka opisała wojnę oczami 5-letniej dziewczynki, korzystając z własnych przeżyć i doświadczeń. Podczas widowiska odczytane zostały fragmenty utworu i zaprezentowane piosenki związanie z powstaniem m.in. „Warszawo ma”, „Dziś idę walczyć, mamo” czy „Już nie wróci chłopiec Twój”. Fragmentom czytanym towarzyszyły ilustracje teatru cieni oraz powstańcze fotografie. Na finał wybrzmiała piosenka „Kocham wolność”. Na scenie zaprezentowali się: Weronika Bąk, Dominika Kwiatkowska, Oliwia Książczak, Konrad Ignasiak, Zuzanna Ignasiak, Zofia Jędrzejewska, Szymon Pawlikowski, Natalia Sadowska, Justyna Sadowska, Julia Sęk, Jakub Stańczyk, Adrian Wymysło i Łucja Zając.
Dziękując wykonawcom i p. Katarzynie Rychlik, która wyreżyserowała spektakl i przygotowała do niego występujących, dyrektor Dorota Ignasiak zacytowała słowa Teresy Stanek, uczestniczki Powstania Warszawskiego, która apelowała do młodzieży: „Pamiętajcie, proszę was, my nie jesteśmy bohaterami. My byliśmy tylko po prostu obywatelami Podziemnego Państwa Polskiego. Pamiętajcie, bierzcie przykład nie z męstwa, tylko z rozumnego myślenia. Wy służycie teraz Polsce. Wy musicie myśleć, musicie się uczyć, musicie brać przykład. Nie mówić do nas "bohaterowie", tylko wziąć przykład, który wam będzie służył do podejmowania dalszych działań dla Polski i dla siebie.”
Dyrektor podkreśliła misję młodych w dbałości o historię tę już napisaną, ale też tę, którą oni właśnie będą pisać. Natomiast starosta tomaszowski, Mariusz Węgrzynowski, przybliżył trudną historię powstania i powstańców, podkreślił rolę wolności w budowaniu państwowości, a także podziękował występującym i wszystkim, którzy uczestniczyli w tej wyjątkowej lekcji historii. Ponadto, członkowie zarządu powiatu, Elżbieta Łojszczyk i Michał Czechowicz wraz ze starostą złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą płk. Witolda Pileckiego, patrona PCAS-u.
Wśród gości byli również: Wiesław Chudzik, prezes TCZ oraz radni miejscy: Andrzej Wodziński i Konrad Borowski, a także podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy, Domów Dziennego Pobytu z ul. Św. Antoniego i ul. Piłsudskiego, Domów Pomocy Społecznej nr 1 i nr 2 i członkowie Klubu Seniora „Słoneczna Jedynka”.
Wydarzeniem towarzyszącym była wystawa plenerowa pt. „Powstanie Warszawskie – Bitwa o Polskę” przygotowana w oparciu o materiały IPN-u.
Napisz komentarz
Komentarze