Czym się objawia otępienie starcze?
Dzięki medycynie długość życia ludzkiego znacznie się wydłużyła. Jednak długie życie nieczęsto wiąże się zachowaniem zdrowia. Starsi ludzie powszechnie cierpią na choroby przewlekłe. Kiedy choroba dotyka pamięci, koncentracji, myślenia, a co za tym idzie, wpływa na działanie, starsi ludzie zaczynają potrzebować opieki najbliższych. Demencja upośledza działanie funkcji poznawczych, które z kolei rzutują na niesamodzielność osoby starszej. Charakterystycznymi objawami otępienia starczego są:
- zaniki pamięci,
- zdezorientowanie, zagubienie,
- trudności w mowie, zaburzenia mowy,
- niepokój bądź pobudzenie, nerwowość,
- zaburzenia nastroju i zachowania,
- niepoznawanie siebie w lustrze,
- zaburzenia neurologiczne,
- problemy z samoobsługą.
Osoba dotknięta demencją potrzebuje pomocy w wykonywaniu czynności dnia codziennego. Ubieranie się, higiena, posiłki to między innymi czynności, w których osoba wymaga pomocy. Demencja niestety jest chorobą postępująca.
Różne formy demencji
Wyodrębnia się kilka form otępienia starczego. Najczęściej diagnozowaną jest choroba Alzheimera. Inna związana jest z obumarciem części mózgu w wyniku niedotlenienia, nazywa się ją demencją naczyniową. Kiedy otępieniu towarzyszą omamy wzrokowe i zaburzenia przestrzenne, zwykle diagnozuje się otępienie z ciałami Lewy'ego. Przy chorobie Parkinsona demencja wpływa znacznie na nastrój chorego tj. apatię, a nawet depresję. Kiedy głównymi objawami są zaburzenia mowy i zachowania może to być forma otępienia czołowo-skroniowego. Każde otępienie to upośledzenie sprawności mózgu spowodowane np. urazem, nadużywaniem alkoholu, chronicznym stresem, czy chorobą mózgu.
Etapy otępienia starczego
Objawy demencji zostają zaobserwowane zwykle najpierw przez osoby na co dzień przebywające z osobą nią dotkniętą. Stopniowo wpływają na funkcjonowanie człowieka aż do utraty zupełnej samodzielności. Początki otępienia mogą pozostać długo niezauważone. Krótkie epizody zapominania, czy gubienia przedmiotów mogą niepokoić dopiero wtedy, gdy znacznie wpływają na samopoczucie chorego. Zaburzenie nastroju to również pierwszy z objawów otępienia. Kolejno zostają upośledzone w niespecyficznym czasie pozostałe obszary funkcjonowania chorego, aż do utraty kontroli nad ciałem poprzez na przykład nietrzymanie moczu i kału.
Otępienie starcze wiąże się ze zmianami w mózgu. Na niektóre przyczyny rozwinięcia demencji można mieć wpływ. Profilaktyka powinna obejmować aktywność fizyczną, utrzymywanie prawidłowej masy ciała poprzez stosowanie zróżnicowanej diety, ćwiczenia pamięci i koncentracji tzw. trening mózgu oraz suplementację.
Napisz komentarz
Komentarze