Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 kwietnia 2025 10:14
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Bezdech senny częstszy niż się wydaje

Reklama
Obturacyjny bezdech senny to choroba, w której podczas snu dochodzi do zatrzymana oddychania lub jego spłycenia. Bezdechy powtarzające się wiele razy w ciągu każdej godziny snu, powodują liczne szkodliwe dla naszego zdrowi następstwa, m.in.: zmęczenie, problemy z koncentracją i nadciśnienie tętnicze. W przypadku potwierdzonego rozpoznania bezdechu sennego konieczne jest podjęcie leczenia.

Obturacyjny bezdech senny to choroba charakteryzująca się powtarzającymi się wielokrotnie w czasie snu epizodami zatrzymania oddychania (bezdechów) lub jego znacznego spłycenia (hipowentylacji). Do stanu takiego dochodzi mimo prawidłowej, a czasem nawet wzmożonej pracy mięśni odpowiedzialnych za oddychanie. Bezdechy uniemożliwiają nam skuteczny odpoczynek, ponieważ powtarzają się od kilkunastu do kilkudziesięciu razy w ciągu każdej godziny snu. 

Reklama

Najpoważniejsze następstwa to m.in. zmęczenie, problemy z koncentracją i nadciśnienie tętnicze, które z kolei prowadzić mogą do powstawania chorób serca. Przyczyną choroby jest zamykanie się światła dróg oddechowych na poziomie gardła, co zatrzymuje przepływ powietrza, powodując przejściowe niedotlenienie. Jednak przerwę w oddychaniu w czasie snu uznano za epizod bezdechu, musi trwać dłużej niż 10 sekund, ponieważ bezdechy w czasie snu występują u większości zdrowych osób (najczęściej w czasie zasypiania). Rozpoznanie choroby i ocena stopnia jej ciężkości wymaga określenia liczby bezdechów i epizodów hipowentylacji na godzinę snu 

Badania pokazują, że obturacyjny bezdech senny jest chorobą powszechnie występującą. W Polsce stwierdzono tę dolegliwość u 11,2% mężczyzn i u 3,4% kobiet. Choroba dotyka głównie osoby dorosłe (sporadycznie występuje u dzieci, u których wiąże się zwykle z nieprawidłowościami, takimi jak przerost migdałków). Według niektórych szacunków bezdech senny może dotyczyć ponad 25% mężczyzn po 40. roku życia!

Bezdech występuje częściej u mężczyzn po 40. roku życia i kobiet po 50. roku życia. Sprzyja mu otyłość, a zwłaszcza duży obwód szyi. Tkanka tłuszczowa odkładająca się na szyi uciska gardło i zmniejsza jego światło, sprzyjając występowaniu bezdechów. Ryzyko zwiększają również: skrzywienie przegrody nosa i choroby upośledzające drożność nosa, przerost migdałków podniebiennych oraz nieprawidłowości anatomiczne w budowie twarzoczaszki.

Bardzo szkodliwe jest spożywanie alkoholu, zwłaszcza w godzinach wieczornych. Alkohol zmniejsza napięcie mięśni budujących ściany gardła, co sprzyja chrapaniu i występowaniu bezdechów. Niekorzystny wpływ wywiera również palenie tytoniu. Negatywy wpływ ma większość leków uspokajających i nasennych, które nasilają objawy choroby. Ryzyko wystąpień zwiększają również niektóre choroby układu wewnątrzwydzielniczego (niedoczynność tarczycy i akromegalia).

 

Bezdechy i epizody spłycenia oddychania (hipowentylacji) są wynikiem zwężenia lub zamknięcia światła dróg oddechowych na poziomie gardła. Na tym odcinku ściana dróg oddechowych jest zbudowana jedynie z mięśni – nie ma podparcia chrzęstnego ani kostnego. W sprzyjających warunkach w czasie snu napięcie mięśni budujących ścianę gardła się zmniejsza, co zwęża światło gardła i może doprowadzić do jego całkowitego zamknięcia. Do płuc pacjenta nie dopływa powietrze. Mięśnie oddechowe cały czas pracują, starając się pokonać przeszkodę w postaci niedrożnego gardła. Zmniejsza się zawartość tlenu w organizmie, a zwiększa stężenie dwutlenku węgla. Powoduje to aktywację autonomicznego układu nerwowego oraz zwiększenie częstotliwości rytmu serca i prowadzi do tzw. mikroprzebudzenia. Czynność mózgu na krótko powraca do stanu przypominającego czuwanie, ale chory nie uświadamia sobie faktu przebudzenia. Zwiększa to napięcie mięśni i przywraca przepływ powierza przez drogi oddechowe.

Obturacyjny bezdech senny to choroba, która występuje podczas snu. Wpływa jednak na ogólne funkcjonowanie pacjenta i objawy pojawiają się nie tylko w ciągu nocy, ale także w dzień. Należą do nich:

  • nadmierna senność,
  • poranny ból głowy,
  • zaburzenia pamięci i koncentracji,
  • osłabienie libido, impotencja,
  • depresja, zaburzenia emocjonalne (apatia, rozdrażnienie, zmienność nastroju).

Objawy występujące  w nocy: 

  • chrapanie, często głośne i z przerwami
  • bezdechy
  • zwiększona aktywność ruchowa podczas snu (wiercenie się itp.).
  • wzmożona potliwość
  • duszność, dławienie się w czasie snu (uświadomionemu wybudzeniu się w czasie bezdechu towarzyszy uczucie braku powietrza, niemożność wykonania skutecznego wdechu)
  • oddawanie moczu w nocy
  • kołatanie serca,
  • trudności z zaśnięciem po wybudzeniu, bezsenność
  • ból w klatce piersiowej
  • zgaga
  • suchość w jamie ustnej.

Obturacyjny bezdech senny pociąga za sobą wiele niekorzystnych skutków zdrowotnych. Należą do nich:

  • nadciśnienie tętnicze – występuje u >50% chorych,

  • choroba niedokrwienna i zawał serca – ryzyko zwiększone 2–4 razy,

  • zaburzenia rytmu serca i przewodzenia,

  • niewydolność serca,

  • udar i napady przemijającego niedokrwienia mózgu,

  • nadciśnienie płucne,

  • refluks żołądkowo-przełykowy,

  • depresja, zaburzenia funkcji poznawczych i zaburzenia emocjonalne,

  • nieprawidłowa tolerancja glukozy, cukrzyca typu 2,

  • zespół metaboliczny,

  • wypadki komunikacyjne – chorzy na OBS powodują je 2–7 razy częściej, przede wszystkim na skutek nadmiernej senności w ciągu dnia,

  • nagły zgon (głównie związany z powikłaniami sercowo-naczyniowymi).

Rozpoznanie bezdechu sennego wymaga przeprowadzenia badania snu, objawy są bowiem nieswoiste i lekarz nie może na ich podstawie rozpoznać choroby.

Najdokładniejszym badaniem snu jest polisomnografia. Badanie trwa cała noc. Stan pacjenta monitorowany jest przez zestaw czujników, oceniających:

  • zawartość tlenu we krwi (klips zakładany zwykle na palec),

  • tętno (EKG),

  • przepływ powietrza przez nos i usta (czujniki wykrywają zmiany temperatury lub ciśnienia wywołane przez wydychane powietrze),

  • chrapanie (mikrofon),

  • elektroencefalogram (EEG) i elektrookulogram (EOG) – pozwala to na sprawdzenie, czy badany śpi i w jakiej fazie snu się znajduje,

  • ruchy kończyn.

Badanie pozwala na pewne rozpoznanie choroby, określenie stopnia jej zaawansowania oraz różnicowanie z innymi chorobami, które mogą dawać podobne objawy.

Zmiany stylu życia mogą wystarczyć do opanowania dolegliwości w przypadku lekkiej postaci choroby, a w postaci umiarkowanej i ciężkiej niekiedy łagodzą objawy.

Obejmują one:

  • dbanie o właściwa masę ciała (utrzymywanie prawidłowej masy ciała zawsze przynosi korzyści zdrowotne),

  • aktywny tryb życia, regularny wysiłek fizyczny (zobacz: Aktywność fizyczna – jak zaprzyjaźnić się ze sportem?),

  • regularny rytm snu i czuwania – kładzenie się do łóżka i wstawanie o stałej porze (zobacz: Higiena snu),

  • niepalenie papierosów (zobacz: Uzależnienie od nikotyny),

  • unikanie spożywania nawet małych ilości alkoholu w godzinach wieczornych,

  • u niektórych chorych poprawę może przynieść spanie w pozycji leżącej na boku (pomocne jest wszycie piłeczki do tenisa na plecy pidżamy, pomiędzy łopatki).

Najskuteczniejszą metodą leczenia jest wspomaganie oddychania stałym dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych (continuous positive airway pressure – CPAP). Aparat CPAP to maska zakładana na nos, połączona z urządzeniem wytwarzającym niewielkie dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych. Zabezpiecza to drożność dróg oddechowych w czasie snu i likwiduje bezdech, a przez to korzystnie wpływa na szkodliwe następstwa choroby: likwiduje chrapanie i senność dzienną, zwiększa zdolność koncentracji i zmniejsza ryzyko wystąpienia niekorzystnych następstw choroby.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: AK-47Treść komentarza: Szanowny Ajdejano! Dopiero teraz spostrzegłem, że popełniłem błąd pytając o wariant północny! Przepraszam! Chodziło mi o lobbowanie za wariantem południowym! Nie mam pojęcia co było przyczyną błędu. Pośpiech?.... W każdym razie pytanie powinno brzmieć: Kto lobbuje za wariantem południowym? Bo odpowiedź na to pytanie może nas przybliżyć do odpowiedzi dlaczego południowy? Ale o tym, jak mówią filmowcy, w następnym odcinku.... ;) Pozdrawiam!Źródło komentarza: Protesty w sprawie S12 trwają. Czy uda się zablokować budowę ekspresówki?Autor komentarza: EmigrantTreść komentarza: Droga będzie służyć Niemcom i Ukrainie tyle w temacie.A nasze władze mają za nic głosy mieszkańców, którzy protestują i piszą petycje.Źródło komentarza: Protesty w sprawie S12 trwają. Czy uda się zablokować budowę ekspresówki?Autor komentarza: Mm.Treść komentarza: Tylko jak wjedziesz na tą drogę.Źródło komentarza: Protesty w sprawie S12 trwają. Czy uda się zablokować budowę ekspresówki?Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Dodatek do mojego wrednego wpisu. Szanowny Panie Mariuszu. Od sprawy pewnej nieruchomości w dolinie rzeki Wolbórki (sprawa sprzed lat) po cichu (tak, tak...) zacząłem Panu sprzyjać, chociaż jeden z bohaterów tej sprawy posiłkował się moimi wypocinami. Dlatego dzisiaj nie żałuję np. tego, że powyżej mam pięć łapek na minus i zero łapek na plus. W 100% wiem, jacy ludzie mnie oceniają. A kiedyś to byli tzw. "demokraci" - tzw. "wielbiciele" Dmowskiego. Ten cudzysłów przy wyrazie "wielbiciele", to nie jest przypadek. Pan i ja oraz jeszcze paru (dokładnie - dwóch) innych "wielbicieli" Dmowskiego i byłych radnych miejskich, kumamy, o co chodzi. Pozdrowienia od starego czekisty (zwłaszcza dla tych "demokratów" od Dmowskiego).Źródło komentarza: Mówili, że nie dadzą... no i nie daliAutor komentarza: eDEKTreść komentarza: Autorka pomyliła zdjęcia... Ogarniacie rzeczywistość?Źródło komentarza: Protesty w sprawie S12 trwają. Czy uda się zablokować budowę ekspresówki?Autor komentarza: @@@Treść komentarza: Prysznic bez progów dobre sobie nikt nie dostanie zgodny od TTBS na takie rozwiązanie nawet mieszkańcy na parterze bo syfon w piwnicach nikt nie kontroluje i może dojść do zalania piwnicy taką dostałem odpowiedz jak chciałem sobie zrobić takie udogodnienie.Źródło komentarza: Jesteś niepełnosprawny? Możesz uzyskać dofinansowanie remontu łazienki
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama