Wprowadzając reformę samorządową i dzieląc kraj na (nikomu niepotrzebne) powiaty Rząd i Sejm wyposażyli poszczególne jednostki w niezbędny do funkcjonowania majątek. Na ile nadawał się on do użytku trudno to ocenić, ale jeśli na przykład przyjrzymy się gminnym zasobom mieszkaniowym, to mimo upływu ćwierć wieku, wciąż borykamy się z remontami tego mocno zdekapitalizowanego "majątku". Najkrócej to ujmując w kategoriach księgowych otrzymaliśmy niewiele wart majątek. Często był on równy wartości gruntu pomniejszonej o koszt wyburzeń. Niestety to samo dotyczy wszystkich składników majątkowych, szkół, szpitali. Zdekapitalizowany majątek i brak wystarczających dochodów na jego odtworzenie.
Jeden z większych problemów stanowią drogi. Bez środków zewnętrznych Powiaty nie byłyby w stanie wyremontować żadnej z nich. Po prostu nie posiadają dochodów własnych w postaci podatków. Udział w podatkach centralnych pochłania niedofinansowana centralnie oświata. Większość remontów dróg współfinansowana jest przez miasto i gminy. Bez ich udziału urywalibyśmy zawieszenia naszych aut na dziurach, które powiększają się po każdym przymrozku i większym deszczu.
Niektóre z z gmin starają się przejmować drogi na własność od powiatu. Takie działania ułatwiają nie tylko inwestycje obecne i te planowane na przyszłość. Usprawniają też bieżące utrzymanie. Wiąże się to z kosztami ale i udogodnieniami dla mieszkańców. Najlepszym przykładem jest przejęcie w ostatnim czasie dwóch ulic przez miasto, na wniosek Prezydenta Marcina Witko. Strzelecka i Elizy Orzeszkowej wkrótce doczekają się solidnego remontu.
Wydawać by się mogło, że Powiat Tomaszowski i członkowie jego Zarządu zacierają każdym razem rączki, kiedy mają okazję pozbyć się finansowego obciążenia, Okazuje się jednak, że tak nie jest. Niedawno burmistrz Ujazdu, Artur Pawlak wystąpił o przekazanie na rzecz gminy Ujazd drogi przebiegającej przez Przesiadłów, Ojrzanów, Tobiasze. Burmistrz podkreśla, że nie będzie już dłużej dofinansowywał zadań własnych powiatu, remont drogi jest niezbędny,
Ku zaskoczeniu wszystkich otrzymał odpowiedź odmowną. Pismo podpisane przez wicestarostę Leszka Ogórka wyraża opinie całego Zarządu Powiatu. Stwierdza się w nim, że do inwestowania przez Ujazd w remont drogi nie jest potrzebne przekazanie jej własności.
Zarząd Powiatu wykracza tu niestety poza swoje kompetencje, ponieważ przekazanie prawa własności do nieruchomość, to działania wykraczające poza czynności zwykłego zarządu i decyzję w tej sprawie podjąć winna Rada Powiatu. Starosta i inni członkowie organu wykonawczego mogą jedynie wyrazić własne stanowisko w tej sprawie.
Napisz komentarz
Komentarze