Rejestracja auta - o czym trzeba pamiętać przy rejestracji pojazdu?
Jeśli więc chcemy wiedzieć, jak uzyskać zaświadczenie o uznaniu dopuszczenia jednostkowego pojazdu w Unii Europejskiej albo co czynić w przypadku zagubienia dowodu rejestracyjnego pojazdu, to informacje na ten temat najłatwiej będzie nam pozyskać za pośrednictwem Internetu. Wiadomości na temat pozwolenia czasowego do wykonywania określonych czynności w dowodzie rejestracyjnym, czy też tego czy najpierw należy zarejestrować auto, czy wykupić OC znajdziesz w artykule https://www.wowpolisa.pl/p/najpierw-rejestracja-czy-oc/43.html.
Rejestrując auto po raz pierwszy ubezpieczenie OC trzeba wykupić w tym samym dniu, w którym został kupiony samochód. Dotyczy to samochodów prosto z salonu - w tym przypadku możemy zlecić zakup ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej pracownikowi salonu w naszym imieniu: www.wowpolisa.pl/p/ubezpieczenie-nowego-auta-z-salonu/44.html. Właściciel pojazdu używanego bez ważnego OC musi najpierw nabyć OC i dopiero z nim udać się do odpowiedniego wydziału komunikacji. Na właścicielu też będzie spoczywał obowiązek sprawdzenia tablic rejestracyjnych, czy też dokładnego sprawdzenia numeru VIN itp.
Dobrze zaplanuj rejestrację pojazdu - prawo o ruchu drogowym ma swoje wymogi
W przypadku samochodu nabytego przez nowego właściciela lub właścicielkę wydawane jest pozwolenie czasowe, które dokumentuje, że rejestracja pojazdu została dokonana na nową osobę pod nowym adresem. Tak jak i dopuszczenie jednostkowe pojazdu może nam ono być niezbędne, by w pełni korzystać z naszego nowego nabytku. Należy także sprawdzić, czy karta pojazdu oraz dowód rejestracyjny pojazdu zawierają te same dane. Warto to oczywiście zrobić w przypadku zakupu krajowego jak i przypadku rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy.
Koniecznie trzeba także posiadać dokument potwierdzający zapłatę akcyzy, bo bez niego nie będzie można korzystać z samochodu w Polsce. Dowód własności pojazdu, kartę pojazdu oraz inne dokumenty należy dokładnie chronić, by w razie czego mieć je zawsze pod ręką. Inną sytuacją w przypadku OC będzie ten moment, gdy samochód z drugiej ręki posiada to ubezpieczenie.
Wówczas z powodzeniem możemy je przejąć i spokojnie zająć się rejestracją pojazdu w wydziale komunikacji. Inne dokumenty potwierdzające ten fakt, że rejestracja pojazdu może być przez nas dokonana to: wypełniony wniosek rejestracyjny, dowód zakupu samochodu, nasz dokument tożsamości, świadectwo homologacji pojazdu albo świadectwo zgodności WE a także dowód opłacenia podatku od niezbędnych czynności cywilnoprawnych.
Nieco więcej dokumentów będzie wymagała rejestracja samochodu zakupionego od innego właściciela albo właścicielki. Przerejestrowanie pojazdu nie jest jednak skomplikowaną sprawą, o ile dopilnujemy wszystkich niezbędnych formalności, które muszą znaleźć swoje odzwierciedlenie np. w dowodzie własności pojazdu itp.
Napisz komentarz
Komentarze