W grudniu 1950 roku nastąpiło połączenie Związkowca ze Spójnią. W styczniu 1955 roku Spójnia połączyła się z KS Ogniwo i klub zrzeszono jako Sparta. Trzy miesiące później klub przyjął nazwę Tomaszowski Klub Sportowy Sparta-Lechia. Rok 1956 przyniósł ogromne zmiany w strukturze organizacyjnej polskiego sportu. Ze względu na to 14 lutego 1957 roku doszło do połączenia TKS Sparta-Lechia z ZKS Włókniarz. Postanowiono, że klub będzie nosił starą nazwę RKS Lechia.
Podczas dwóch sezonów (1953-54) występowania w III lidze Spójnia kończyła rozgrywki w środku tabeli. Podobnie było w kolejnych latach, kiedy w rozgrywkach brał udział RKS Lechia. Na Walnym Zebraniu Członków klubu wybrano nowy Zarząd. Prezesem został Eugeniusz Zieliński, wiceprezesem ds. sportowych Henryk Anczarski, wiceprezesem ds. administracyjno-finansowych Zdzisław Kowalski, skarbnikiem Witold Butkus, sekretarzem Marian Osiński, gospodarzem Stanisław Goździk, a członkami zarządu: Tadeusz Psut, Ryszard Paczutkowski, Konstanty Dulewicz, Mirosław Łandwijt i Jan Jaśkowski.
W czerwcu 1957 roku juniorzy Lechii zdobyli mistrzostwo Łódzkiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej i awansowali do gier o medale Mistrzostw Polski Juniorów. W 1/8 finału młodzi tomaszowianie trafili na bardzo trudnego rywala, a mianowicie Polonię Warszawa. W stolicy padł remis 1:1, a w Tomaszowie Mazowieckim lechiści wygrali 4:3 i to oni awansowali do ćwierćfinału. W nim młoda Lechia wyeliminowała Warmię Olsztyn, a spotkanie w Tomaszowie Mazowieckim z trybun oglądało ponad 5 tysięcy widzów. W półfinale zielono-czerwoni musieli uznać wyższość Lechii Gdańsk. W 1958 roku obchodzono uroczystości 35-lecia powstania RKS Lechia. Klub otrzymał na tą okoliczność od społeczeństwa Tomaszowa Mazowieckiego nowy sztandar.
Dokładnie 19 lipca 1959 roku przy ulicy Nowowiejskiej (w tym samym miejscu co obecnie) nastąpiło uroczyste otwarcie stadionu sportowego RKS Lechia. Podczas obchodów prezes Eugeniusz Zieliński wręczył okolicznościowy pamiątkowy proporzec Janowi Gadajowi, ojcu czterech synów szczególnie zasłużonych dla klubu. W 1960 roku w rozgrywkach klasy A doszło do dwóch derbowych meczów pomiędzy Lechią i Pilicą. W pierwszym spotkaniu, którym gospodarzem była Pilica triumfowali lechiści 1:2. W rewanżu padł bezbramkowy remis. Warto wspomnieć, że ten pojedynek cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Mimo obfitych opadów deszczu na trybunach pojawiło się ponad 5 tysięcy widzów.
Napisz komentarz
Komentarze