Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 kwietnia 2025 05:17
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Historia Lechii Tomaszów Mazowiecki w latach 1953-1963 - siatkarskie sukcesy

Ta dekada upłynęła pod znakiem licznych zmian, które dotyczyły połączeń i przekształceń. Na początku należy wrócić do końcówki poprzedniej części historii Lechii, która przedstawiała zmiany nazw w kolejnych latach. Po sezonie 1948/49 tomaszowianie zajęli ostatnie 9 miejsce w tabeli, ale nie spadli do niższej klasy rozgrywkowej ponieważ połączyli się ze Związkowcem.

W grudniu 1950 roku nastąpiło połączenie Związkowca ze Spójnią. W styczniu 1955 roku Spójnia połączyła się z KS Ogniwo i klub zrzeszono jako Sparta. Trzy miesiące później klub przyjął nazwę Tomaszowski Klub Sportowy Sparta-Lechia. Rok 1956 przyniósł ogromne zmiany w strukturze organizacyjnej polskiego sportu. Ze względu na to 14 lutego 1957 roku doszło do połączenia TKS Sparta-Lechia z ZKS Włókniarz. Postanowiono, że klub będzie nosił starą nazwę RKS Lechia.

Reklama

Podczas dwóch sezonów (1953-54) występowania w III lidze Spójnia kończyła rozgrywki w środku tabeli. Podobnie było w kolejnych latach, kiedy w rozgrywkach brał udział RKS Lechia. Na Walnym Zebraniu Członków klubu wybrano nowy Zarząd. Prezesem został Eugeniusz Zieliński, wiceprezesem ds. sportowych Henryk Anczarski, wiceprezesem ds. administracyjno-finansowych Zdzisław Kowalski, skarbnikiem Witold Butkus, sekretarzem Marian Osiński, gospodarzem Stanisław Goździk, a członkami zarządu: Tadeusz Psut, Ryszard Paczutkowski, Konstanty Dulewicz, Mirosław Łandwijt i Jan Jaśkowski. 

W czerwcu 1957 roku juniorzy Lechii zdobyli mistrzostwo Łódzkiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej i awansowali do gier o medale Mistrzostw Polski Juniorów. W 1/8 finału młodzi tomaszowianie trafili na bardzo trudnego rywala, a mianowicie Polonię Warszawa. W stolicy padł remis 1:1, a w Tomaszowie Mazowieckim lechiści wygrali 4:3 i to oni awansowali do ćwierćfinału. W nim młoda Lechia wyeliminowała Warmię Olsztyn, a spotkanie w Tomaszowie Mazowieckim z trybun oglądało ponad 5 tysięcy widzów. W półfinale zielono-czerwoni musieli uznać wyższość Lechii Gdańsk. W 1958 roku obchodzono uroczystości 35-lecia powstania RKS Lechia. Klub otrzymał na tą okoliczność od społeczeństwa Tomaszowa Mazowieckiego nowy sztandar.

Dokładnie 19 lipca 1959 roku przy ulicy Nowowiejskiej (w tym samym miejscu co obecnie) nastąpiło uroczyste otwarcie stadionu sportowego RKS Lechia. Podczas obchodów prezes Eugeniusz Zieliński wręczył okolicznościowy pamiątkowy proporzec Janowi Gadajowi, ojcu czterech synów szczególnie zasłużonych dla klubu. W 1960 roku w rozgrywkach klasy A doszło do dwóch derbowych meczów pomiędzy Lechią i Pilicą. W pierwszym spotkaniu, którym gospodarzem była Pilica triumfowali lechiści 1:2. W rewanżu padł bezbramkowy remis. Warto wspomnieć, że ten pojedynek cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Mimo obfitych opadów deszczu na trybunach pojawiło się ponad 5 tysięcy widzów. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 331

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 331

Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 331 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 9 w kolorze buk oraz wieszak ubraniowy z lustrem.PB 331 to najpopularniejszy model łóżka w ofercie Elbur. Domowy charakter, praktyczne funkcje i sprawdzone rozwiązanie powodują, że jest stosowane z powodzeniem w placówkach opieki długoterminowej oraz w środowisku domowym. Ze względu na możliwość dopasowania koloru harmonijnie wpisuje się w każde otoczenie.Więcej informacjiKolory standardowe:C1 bukC2 buk jasnyKolory niestandardowe*:C4 nabuccoC5 klonC6 akacjaC7 dąb jasnyC8 orzechC153 dąb sonomaDETALE PRODUKTU:1. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka4. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu2. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji5. Solidne koło z hamulcem3. Leże z regulacją twardości6. Szeroka gama kolorystycznaOPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 40 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:215 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 22 cmCiężar całkowity:99,8 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJE ŁÓŻKA REHABILITACYJNEGO 
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama