Na terenie miasta Tomaszowa Mazowieckiego organizacją zrzeszającą rzemiosło krawieckie jest „Instytut Przemysłowo - Rzemieślniczy" Województwa Łódzkiego, Oddział w Tomaszowie Mazowieckim. Skupia on w sobie 33 członków. Godność Prezesa Oddziału piastuje p. Marian Chęciński mistrz krawiecki, urodzony w 1905 r. w Tomaszowie Maz. Praktykę krawiecką odbywał p. Chęciński w szeregu większych firm łódzkich (Staszkowski, Polańczyk). Po złożeniu egzanrnu mistrzowskiego, MARIAN CHĘCIŃSKI Prezes Instytutu Przem.— Rzem. Oddział w Tomaszowie M. usamodzielnia się i (od 11 lat prowadzi w Tomaszowie własny zakład krawiecki. Na stanowisku wiceprezesa stoi p. Jan Rzęcikowski, sekretarzem jest p. Stefan Goździk, dokładający wiele pracy i wysiłków w kierunku zorganizowania się rzemiosła na terenie Tomaszowa, skarbnikiem jest p. Ludwik Szubert, gospodarzem p. Bronisław Ujma.
- dowiadujemy się z czasopisma Nowy Wykwint i Moda
Według udzielonych nam łaskawie informacyji przez p. Prezesa Chęcińskiego, sytuacja w rzemiośle krawieckim przedstawia się na ogół nieźle, jakkolwiek ceny za roboty miarowe są stosunkowo niskie, gdyż za uszycie garnituru pobiera się przeciętnie do 45 zł. Praca organizacyjna idzie sprawnie, co dwa tygodnie odbywają się zebrania na których omawiane są sprawy aktualne zawodowe i organizacyjne. Z inicjatywą Prezesa odbyło się wspólne „Święcone" celem zachęcenia braci krawieckiej do solidarnego i towarzyskiego współżycia. Słabszym materialnie i potrzebującym doraźnej pomocy finansowej kolegom udzielane są krótkoterminowe pożyczki.
- zdradza szczegóły działania tomaszowskich krawców Prezes
Składki członkowskie wynoszą gr. 50 miesięcznie, wszyscy członkowie poczuwają się do regularnego ich opłacania, tak że zaległości z tego tytułu są niewielkie. Jeżeli chodzi o sprawy fachowe, to napotyka się na duże trudności, w nabyciu dobrych dodatków krawieckich, które trzeba specjalnie sprowadzać. Samo rzemiosło jest przeludnione, dużo niewyszkolonych rzemieślników psuje reputację ogółowi, dlatego też byłoby wskazanym unormowanie dopływu sił do rzemiosła krawieckiego. Warunki hygieniczne w zakładach pozostawiają też wiele do życzenia.
- czytamy
Do wydawnictwa Nowy Wykwint i Moda zakończył swe informacje P. Prezes odnoszę się z 'całą życzliwością i uznaniem jako do pierwszego na odpowiednim poziomie postawionego organu zawodowego i wyrażam w imieniu wszystkich członków organizacji gotowość poparcia i współpracy, oraz życzenie, by rzesze krawiectwa miarowego wykazały odpowiednie zainteresowanie i podjęły poważną współpracę z wydawnictwem.
Napisz komentarz
Komentarze