- Sytuacja demograficzna spowodowała, że w ostatnim czasie o dostępność podnośników i możliwości ich sfinansowania pyta coraz więcej osób. Podnośniki dla osób z niepełnosprawnością to sprzęt, który sprawdza się szczególnie, kiedy opiekujemy się osobami o stosunkowo dużej wadze. Niektóre z urządzeń mają udźwig sięgający 200 kilogramów. Przydatne są one w każdym przydatku. W zależności od potrzeb i możliwości użytkowania dostępne są ich różne rodzaje. - wyjaśnia Paulina Bogaczewicz z punktu zaopatrzenia medycznego w Tomaszowie Mazowieckim przy ulicy Słowackiego 4.
Podnośniki przeznaczone są przede wszystkim osobom częściowo lub całkowicie unieruchomionym, które poruszają się na wózku inwalidzkim. Korzystają z nich też osoby z amputacją bądź deformacją kończyn albo z uszkodzeniem i sztywnością stawów. Pomocne są też dla seniorów i osób z chorobami układu krążenia Ujmując najprościej podnośniki służą do podnoszenia, opuszczania i przemieszczania pacjentów. Dokonując wyboru należy brać pod uwagę szereg czynników w tym: wielkość, przeznaczenie, rodzaj sterowania oraz typ nosidła. Uwzględnić też należy warunki mieszkaniowe a więc miejsce w jakim będą użytkowania.
Podnośniki dzielą się głównie na jezdne, sufitowe i ścienne. W zależności od miejsca użycia i przeznaczenia, wyróżnia się też podnośniki wannowe, basenowe i samochodowe. Najpopularniejsze są podnośniki jezdne nazywane też podnośnikami transportowymi, służące do przewozu chorych. Ich montaż nie wymaga dodatkowego inwestowania i przebudowy struktury budynku. Są łatwe w transporcie, składaniu i przechowywaniu. Zapewniają niepełnosprawnym bezpieczeństwo i wygodę, a opiekunów odciążają od nadmiaru obowiązków.
Najbardziej wymagające są podnośniki sufitowe. Są one droższe od podnośników jezdnych, ale dają większy komfort i niezależność. Niestety wymagają specjalistycznego montażu szyn i prowadnic mocowanych do sufitów, co znacząco podnosi koszt ich zakupu i użytkowania. Ich użytkowanie jest ograniczone do miejsc, do których doprowadzone są szyny. Konstrukcję można tak naprawdę dopasować do każdego zabudowania. Są bezpieczne w użyciu, mogą udźwignąć pacjentów o dużej wadze. Niektóre modele umożliwiają wykonywanie czynności higienicznych, jak mycie itp.
Z kolei podnośniki ścienne wymagają przymocowania ich podstawy do ściany. Ich obsługa nie jest skomplikowana, sprzęt jest bardzo pomocny dla opiekuna i osób w trakcie rehabilitacji. Można je przenosić i używać w kilku pomieszczeniach po zamontowaniu samych mechanizmów mocujących w innych miejscach.
Wybór podnośnika dobrze jest skonsultować z lekarzem lub specjalistą (na przykład fizjoterapeutami z punktu zaopatrzenia medycznego). Specjaliści uwzględnią poziom i rodzaj niepełnosprawności pacjenta, warunki przestrzennych i celu, w jakim będzie używany podnośnik. Warto też sprawdzić, czy jego nosidło jest wygodne w użyciu, czy ma podparcie na głowę, czy wykonane jest z mocnego materiału itd. - Naszym pacjentom dajemy możliwość sprawdzenia w warunkach domowych zastosowania podnośników jezdnych lub wannowych - tłumaczy Paulina Bogaczewicz.
Jak wspomnieliśmy na wstępie niestety Narodowy Fundusz Zdrowia nie finansuje zakupu podnośników, a ich koszt jest stosunkowo duży i waha się na poziomie od kilku do kilkudziesięciu tysięcy - Z pomocą w takim przypadku przychodzi PFRON. Niezbędne jednak jest tu posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Co istotne, nasi pacjenci wcale nie musza osobiście udawać się do Starostwa Powiatowego, aby złożyć wniosek. Mogą to zrobić za naszym pośrednictwem. Pomagamy też w jego wypełnieniu - mówi fizjoterapeutka.
Napisz komentarz
Komentarze