Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 22 lutego 2025 19:17
Reklama
Reklama

W wielu innych miastach zetknąłem się z zupełną obojętnością

W lipcu 1936 Tomaszów Mazowiecki odwiedził znany żydowski poeta Zusman Segałowicz. Krótki z nim wywiad zamieścił Ilustrowany Miesięcznik Społeczno Literacki "Tomaszów"

Segałowicz Zusman, pseud. Aleksander Jawec, Swengali (26.02.1884 Białystok – 19.02.1949 Nowy Jork) – poeta i prozaik piszący w języku jidysz.

Segałowicz urodził się w rodzinie o tradycjach rabinackich, odebrał wykształcenie domowe, uczęszczał do szkół świeckich. Imał się różnych zawodów. W latach 1904–1905 był członkiem Bundu (więziony za udział w strajku). Po 1906 r. mieszkał w Łodzi.

Debiutował w 1903 r. utworami w języku rosyjskim, pisał też w jidysz. W czasie I wojny światowej znalazł się w Rosji, gdzie zetknął się ze środowiskami literackimi jidysz Odessy, Kijowa i Moskwy. W latach 1916–1917 służył w armii rosyjskiej. W 1919 r. powrócił do Polski. Zamieszkał w Warszawie. Współpracował z prasą jidysz (m.in. „Hajnt”, „Tog”, „Moment”, „Literarisze Bleter”). Działał w Związku Literatów i Dziennikarzy Żydowskich przy Tłomackiem 13. W 1939 r. opuścił Warszawę, by przez ZSRR i Bliski Wschód dotrzeć w 1941 r. do Palestyny, gdzie zamieszkał w Tel Awiwie. W 1948 r. wyjechał do USA.

Najwartościowszą część dorobku Segałowicza jest liryka, zwłaszcza poematy In Kazimierz (1912) i Regine (1920), w powojennej zaś twórczości poemat Dortn (1944). Nastrojowa i opisowa poezja Segałowicza cieszyła się sporą popularnością (głównie jego wiersze miłosne i ballady). Poczytne były również popularne romanse jego pióra (Di wilde Cilke, 1922; trylogia Zeliks jorn, 1924–1926; Di brider Nemzor; 1929). Głównym tematem wojennej i powojennej twórczości pisarza stała się Zagłada. Segałowicz pozostawił również wspomnienia: Tlomackie 13 (1946), Majne zibn jor in Tel-Awiw (1949). Polskie przekłady jego poezji znajdują się w Antologii poezji żydowskiej (1921, 1980). Tłumaczenia fragmentów prozy znalazły się w zbiorze nowel Płomienie i zgliszcza (1925). Ukazały się również po polsku: Fryda nie jest moja (1936), Jutro przyjeżdża mój mąż (1936), Noce krymskie (1936), O trzydzieści lat starszy (1937).

Źródło: Wirtualny Szetl

********
Z. Segałowicz o Tomaszowie.
Wywiad z wielkim pisarzem żydowskim.

Przed kilkoma dniami bawił w naszem mieście jeden z najwybitniejszych pisarzy żydowskich Zusman Segałowicz. Segałowicz odwiedził nasze miasto w związku z ostatnią przygotowaną przez niego monumentalną powieścią z życia żydowskiego pt. ״Wigonja”, w której między innemi jeden z epizodów rozgrywa się na tle Tomaszowa. Wykorzystaliśmy niecodzienną okazję i odbyliśmy z naszym wybitnym gościem krótki wywiad:

Oto jego treść:

— W chaosie naszego ciężkiego dnia codziennego, kiedy literatura winna stanowić ozdobę życia, zostali nasi najwybitniejsi pisarze pogrążeni w odmętach kryzysu. Literat jest również człowiekiem i jako taki musi brać udział w ciężkiej walce o byt. Jak może człowiek walczący o chleb codzienny, spokojnie tworzyć, zagłębiać się w tajniki życia, kiedy możliwość zarobkowania literaturą została zupełnie unicestwiona?

W literaturze żydowskiej kiełkują młode talenty, które pragną przebić grubą skorupę obojętności mas i rwą się mimo wszelkich przeszkód do twórczego życia, lecz bez życzliwej pomocy społeczeństwa żydowskiego przepadnie dla kultury żydowskiej ten niekiedy wielki dorobek duchowy pisarzy przyszłości

Inteligencja żydowska narodowa, bądź też zasymilowana, winna była się już przekonać, że w czasach dzikiej nienawiści i walki, zainicjowanej przeciwko żydostwu przez reakcję i najciemniejsze elementy na całym świecie, bez własnej kultury własnej literatury i sztuki własnej nauki jest ona skazana na duchowe ubóstwo. Dlatego tez jest naszym obowiązkiem przy każdej sposobności apelować do inteligencji żydowskiej, do zamożnych warstw żydostwa o życzliwość i zrozumienie dla pisarza żydowskiego.

Skolei pytamy się naszego miłego rozmówcy, jakie wrażenie wywarł na nim Tomaszów?

— Miłą niespodzianką była dla mnie grupa żydowskiej inteligencji, z którą miałem możność zetknąć się w Tomaszowie.

Mam bardzo wiele uznania dla ich gościnności i w rozmowach z nimi przekonałem się o ich wielkiem zainteresowaniu i zrozumieniu dla literatury żydowskiej.

— Podkreślam jeszcze raz, że jest to dla mnie niespodzianką, gdyż w wielu innych miastach zetknąłem się z zupełną obojętnością. Może jest w tem wpływ natury miasta samego, z jego szerokiemi ulicami, tonącemi w kwiatach i zieleni Doprawdy, oryginalne miasto, gdzie kominy fabryczne otoczone są zielenią drzew. Jakie to miłe dla ludzi, którzy cały dzień spędzają w dusznych murach fabrycznych. W Tomaszowie również mieście fabrycznem, nie czuje się przygniatającej atmosfery koszarowej, ciężkich domów fabrycznych, jak na przykład w pobliskiej Łodzi. Wyraziłbym się wręcz, że to zakrawa na idyllę. Nawet stosunki między trzema odłamami ludności (Polacy, Żydzi i Niemcy) są bardziej ludzkie i życzliwe.

Nie dostrzega się tych dzikich błysków, ani złośliwości, które się niestety dostrzega w wielu innych miastach
W bardzo krótkim czasie, który w tem miłem mieście spędziłem, nie zdążyłem wszystkiego dostrzec, lecz to, co zdołałem zaobserwować, wywarło na mnie niezatarte wrażenie.

********

Od piękna i poezji naszego miasta przeszliśmy do szarej rzeczywistości codziennego życia i rozważań na temat katastrofalnego położenia żydostwa.

— Jest bardzo źle — zaczyna nasz rozmówca i słowa jego są nacechowane troską o ciężki los żydów — i choć jest tak źle, że gorzej być nie może, niewolno nam jednak tracić nadziei na lepsze jutro,

— Życie jest piękne, a prawo do życia jego pierwszem przykazaniem, które w ogniu wieków zwyciężyło, zatem miejmy nadzieję nadal...

Żydzi już od dawna przestali być niewolnikami, przestali być ״moszkami“.

Tam, gdzie żyjemy, chcemy być pożytecznymi członkami społeczeństwa. Ludzie dobrej woli o tem wiedzą, a ze złośliwymi podżegaczami i szerzycielami nienawiści rasowych walczyć będziemy.

Na zakończenie naszej rozmowy, Z. Segałowicz wyraził wielkie uznanie dla naszej nowej placówki prasowej i życzył nam w gorących słowach dalszego pomyślnego rozwoju i owocnej pracy.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

Ekspert: media społecznościowe to szerokie audytorium, ale o sile przekazu decyduje algorytm

Media społecznościowe należą do prywatnych firm, które mogą wpływać na siłę przekazu, nad czym użytkownicy nie mają kontroli. Używanie ich przez polityków jako głównego kanału komunikacji z obywatelami może podważać zaufanie do mediów tradycyjnych – uważa politolog i medioznawca dr Wojciech Maguś z UMCS.Data dodania artykułu: 22.02.2025 10:22
Ekspert: media społecznościowe to szerokie audytorium, ale o sile przekazu decyduje algorytm

Grypa szaleje, a Polacy nie słuchają zaleceń. Eksperci alarmują. W lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń

Podczas przeziębienia lub grypy 40,1% Polaków mierzy temperaturę ciała dopiero po wystąpieniu objawów gorączkowych. 27,9% chorych robi to raz na dobę, a 21,3% – kilkakrotnie w ciągu 24 godzin. Do tego 77,5% rodaków nie notuje uzyskanych pomiarów. Zaledwie 7,4% badanych zapisuje je i 2,6% robi to dość sporadycznie. Eksperci komentujący wyniki raportu alarmują, że Polacy najwyraźniej nie słuchają zaleceń lekarzy. Z kolei GIS informuje, że tylko w styczniu br. zachorowało na grypę ponad 300 tys. osób, a w lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń. Od początku stycznia hospitalizowano z rozpoznaniem grypy i jej powikłań ok. 23 tys. pacjentów. Natomiast od września ub.r. zmarło z tego powodu ok. tysiąca osób. Jednak Polacy jakby nie do końca zdają sobie sprawę z powagi sytuacji.Data dodania artykułu: 21.02.2025 17:33
Grypa szaleje, a Polacy nie słuchają zaleceń. Eksperci alarmują. W lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń

MRPiPS: jest projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności

Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń - poinformowało w piątek ministerstwo rodziny. Resort dodał, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.Data dodania artykułu: 21.02.2025 17:21
MRPiPS: jest projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Czy tak powinno wyglądać Liceum

Czy tak powinno wyglądać Liceum

Od kilkunastu lat na oświatowej mapie powiatu tomaszowskiego funkcjonuje zespół szkół "katolickich". Jego integralną częścią jest też liceum. Szkoły prowadzi Katolickie Stowarzyszenie Oświatowe im. Św. Ojca Pio. Liceum nadano imię Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Zasłynęło jakiś czas temu, że żaden uczeń w nim nie zdał egzaminu maturalnego. Biorąc pod uwagę liczbę uczniów, może nie jest to nawet jakoś specjalnie problematyczne. Problemów należy szukać gdzieś indziej. Przyjrzeliśmy się dokumentom, które dotyczą funkcjonowania liceum w okresie minionych kilku lat. Wniosek nasuwa się jeden. To Liceum po prostu należy zlikwidować.
Kucharski szacuje: 2, 4 a może 10 milionów. To już prawdziwy kabaret.

Kucharski szacuje: 2, 4 a może 10 milionów. To już prawdziwy kabaret.

Internetowe szaleństwo trwa. Nagonka na prezydenta miasta i jego rodzinę, którą zainspirował (jak sam się przyznał na swoim profilu internetowym) radny Kazimierz Mordaka, rozkwita w najlepsze. Tomaszowski przedsiębiorca na swoim facebooku nie czuje zażenowania, za to przyciąga niemal wszystkich tomaszowskich hejterów. Każdego, kto ma inną opinię Pan Kazimierz Mordaka blokuje. Intencje są dosyć oczywiste. Piotr Kucharski jest w swoim żywiole. W każdym kolejnym wpisie "dokręca śrubę". W ciągu dwóch dni z domu letniskowego zrobił willę z podziemnym garażem. Jej wartość w szybkim czasie urosła już do 4 milionów złotych. Aż strach pomyśleć, co będzie dalej. Radny przysłał do nas też wniosek o sprostowanie naszego artykułu na temat wyjazdu do Wisły ludzi, których prześmiewczo określiliśmy mianem "Mordaka Patrol". Popatrzcie zresztą sami, czego domaga się Kucharski. Chciałbym też, jako redaktor naczelny portalu podkreślić, że nie mamy problemu z publikacją sprostowań. Ne mogą one jednak być oparte na czyimś widzimisię ale na udokumentowanych faktach.
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 533DB

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 533DB

Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisCzy łóżko rehabilitacyjne można otrzymać od nas niemal za darmo? Tak. Pomożemy załatwić wszelkie formalności  Na zdjęciu: Obudowa PB 533 DB w kolorze orzech, z dwoma wkładami PB 521 wraz z okrągłymi podstawami łóżka.Obudowa PB 533 DB wraz z wkładami PB 521, to nasza propozycja rozwiązania umożliwiającego korzystanie z łóżka przez oboje partnerów przy zachowaniu wszystkich jego istotnych funkcji. To jedyne w swoim rodzaju łóżko umożliwia stałe wsparcie i obecność opiekuna/partnera, co stanowi istotny czynnik w rekonwalescencji i opiece nad chorym.Więcej informacji Kolory standardowe: Kolory niestandardowe*:DETALE PRODUKTU:1. Aplikacje z drewna bukowego4. Indywidualne sterowanie leżami2. Możliwość konfiguracji z barierką składaną5. Podwójny system podnoszenia3. Różne wymiary leża 6. Okrągłe podstawy łóżkaOPCJE:zmiana długości i szerokości leża • zmiana kolorystyki • możliwość zastosowania okrągłych podstaw kółPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze330 kgMaksymalna waga użytkownika2 × 140 kgRegulacja wysokości leża:od 39 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:206 × 165 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama