O niecały kilometr od Tomaszowa Mazowieckiego, a o trzysta metrów od Pilicy, na terytorium wsi Ludwików, znajdują się przepiękne Źródła Niebieskie, nazwane tak od barwy wody, która z nich tryska.
Śród łąk szmaragdowych kobierca widnieje lazurowa powierzchnia stawu. Przeglądają się w niej nadbrzeżne wysmukłe olchy. W stawie tym biją źródła błękitne.
Z zachodniej strony stawu jest kładka, z której widzieć można z bliska najsilniejsze z tych źródeł. W blasku złocistych promieni słońca, na szarej powierzchni stawu, źródło tworzy plamę niebieską, a raczej nieforemne, jakby wklęsłe, o dwumetrowej średnicy koło błękitne.
Jasna, szafirowa barwa koła odcina się wyraźnie od ciemniejszego tła wód stawu. Bliżej ku środkowi tło szafirowe pokryta się centkami wszystkich barw tęczy.
Barwne, o dwucentymetrowej średnicy krążki, każdy innego koloru, ukazują się na mgnienie i natychmiast znikają, aby znowu się ukazać. W głębi, w środku tej plamy szafirowej, w słońca opalach skąpana złoci się maleńka fontanna z piasku, bijąc do wysokości dziesięciu centymetrów.
Gdy słońce skryje się za chmurami, nie drgają już płatki tęczowe, widać tylko na dnie stawu plamy błękitne, a w głębi żółtą fontannę piasku. Kamień rzucony w wodę w pobliżu źródła, gdy opadnie na dno, przybiera barwę błękitna. Woda źródlana jest tak przejrzysta, że chociaż źródło wytryska na głębokości czterech metrów od powierzchni stawu, zdaje się, iż można ręką dostać do dna. Woda w stawie jest bardzo zimna. Butelka, napełniona wodą ze źródła i zakorkowana, pęka.
W chłodnych i szybkich nurtach stawu żyją srebrzyste pstrągi.
W pobliżu wschodniego brzegu stawu znajdują się dwa inne źródła, z których bije woda błękitna. A nieco dalej jeszcze kilka mniejszych
Woda ze stawu odpływa strumykiem, zwanym strugą źródlaną, do Pilicy. Staw źródlany położony jest bardzo malowniczo: nad brzegiem mały gaik olszyny, śród szmaragdowych łąk sina wstęga Pilicy, a za nią panorama Tomaszowa Mazowieckiego z górującą nad domami gotycką wieżą ewangelickiego kościoła.
Tekst pochodzi z periodyku "Tomaszów. Ilustrowany Miesięcznik Społeczno - Literacki". Lipiec 1936
Napisz komentarz
Komentarze