Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 kwietnia 2025 09:10
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Życie społeczne Żydów w Tomaszowie. Refleksje.

Wielokulturowy Tomaszów w okresie poprzedzającym II Wojnę Światową to nie żaden mit, a rzeczywistość. Społeczność żydowska liczyła ponad 12 tysięcy mieszkańców. Czy była to silna i skonsolidowana grupa etniczna? Tak ją w 1936 roku widział doktor J. Hirschsprung. Mocno podzieloną i rozbitą w "drzazgi"

Społeczeństwo żydowskie Tomaszowa cechuje zupełna dezorganizacja, całkowita dezorientacja i kompletna dezolacja. Zatraciło ono w ostatnich czasach wszelką żywotność swych najprymitywniejszych interesów. Podobnie jak ustrój ludzki dla utrzymania bytu wymaga pewnych niezbędnych substancyj pokarmowych, tak też organizm społeczny potrzebuje dla .swych funkcyj życiowych pewnych składników odżywczych. Co dla ciała ludzkiego stanowi wartość witaminy, to dla konstrukcji organizmu społecznego i oznacza jego ideologia. Brak tych czynników stwarza fatalne skutki.

Reklama

Społeczeństwo żydowskie Tomaszowa nie stawia żadnych postulatów i nie ma żadnych problemów; nie ma żadnych wymagań. Gdyby urządzono ankietę na temat postulatów żydowskich, to zastałaby nas ona zupełnie nieprzygotowanych. Żydostwo nasze ani politycznie, ani gospodarczo nie jest zorganizowane, nie ma swoich wytycznych, ani żądań, a jedynie o losach jego decyduje przypadkowość.

Jak wyglądają obecnie poważne ugrupowania naszego miasta? Part ja ogólnych syjonistów dziś sygnalizuje swe istnienie jedynie urządzaniem żałobnych uroczystości ku uczczeniu wielkich ludzi żydostwa. Indolencja tej organizacji objawiła się najlepiej przy ostatnich wyborach do Rady Miejskiej, w czasie których lista kandydatów syjonistycznych została całkowicie anulowana.

Rewizjoniści? Gdzież ich ideologia? Ta grupa młodych Zapaleńców, wysuwając ideologię na czoło swych żądań, demaskując ״kłamstwo“, sama wykazała szczyt obłudy, dyskredytując credo polityczne poważnego ugrupowania. Weszła w kombinacje wyborcze, wybierając przedstawicieli, którzy ׳przestarzałą i zmaterializowaną mentalnością bronić mają wzniosłej nowoczesnej ich ideologii. 

Myślą, że dla istnienia organizacji wystarczy istnienie pieczątki, przechowywanej w kieszeni sekretarza, który w razie potrzeby zaprasza jeszcze dwóch członków, i ci trzej szczęśliwi posiadacze pieczątki swemi podpisami decydować mają o losach danego ugrupowania. Czy świstek papieru, na którym przyłożona jest pieczątka z podpisami, stanowi o woli ogółu? Czy dokonane wybory i ich wynik odtwarzają właściwe życie danej jednostki społecznej? 

Z chaosu i nieporządku wyskoczyć muszą paradoksalne przypadki i niezrozumiałe niespodzianki.

Społeczeństwo żydowskie jest rozbite na drzazgi. Do czego doprowadzi takie rozdrobnienie i rozluźnienie jedności myślowej? Jaki skutek owego partykularyzmu i wygaśnięcia wspólnoty duchowej? Bezustanne i ciągłe prześladowania, traktowanie ogółu ludności żydowskiej jako quantite negligeable. ignorowanie wszelkich dążności, mających swe źródło w prawie i w słuszności.

Wiemy dobrze, że byt ideałów naszych zależy w zupełności od naszego sposobu myślenia i działania. Istnieją one o tyle, o ile ich pragniemy. Pragniemy zaś ich o tyle, o ile dla nich pracujemy.

Przyszłość naszego bytu należy do pracy.

Artkuł pochodzi z pisma Tomaszów. Ilustrowany Miesięcznik Społeczno Literacki. 1936


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ajdejano 24.11.2023 22:26
"Ktoś" dobrze zapłacił za umieszczenie tej retrospekcji z okresu II Rzeczpospolitej w dzisiejszym, tomaszowskim medium..... To ubolewanie żydowskiego autora o braku jedności Żydów w Tomaszowie przed wojną - to pytam: komu to dzisiaj ma służyć?! A może my - Polacy, w naszej pisowskiej beztrosce, być może nie wiemy, że w naszym grajdole znów jest już kilka tysięcy tych, których w XIV wieku (niestety) zaprosił do Polski król Kazimierz Wielki, po ich wypędzeniu z Hiszpanii??? Nie chcę rozwijać tematu, bo wiem, że tego, co napisałem powyżej, Admin i tak nie zamieści.

Reklama
CZEKISTO nie siej wrogiej propagandy. 25.11.2023 14:01
Ci, których zaprosił Kazimierz Wielki do Polski już dawno nie żyją. Obecnie żyjący na terenie Polski Żydzi, to potomkowie tych pierwszych osadników. Pierwsi żydzi przybyli do Polski nie XIV w. tylko w 1096r. i nie przybyli do nas z Hiszpanii tylko z Czech w wyniku pogromu tej nacji w Pradze. Potem zaczęli w XI w. za panowania Henryka Pobożnego osiedlać się przybyli z zachodu Europy. Dowodem na ten fakt jest tzw. Statut Kaliski z 1264 r., który regulował status mieszkańców żydowskich. Kazimierz Wielki urodził się dopiero w 1310 r. Kazimierz Wielki miał z kochanką Esterą, która była żydówką 3 synów i pod jej naciskiem ułatwił Żydom osiedlanie się na terenie Polski nadając im przywileje, które zapewniały pełną swobodę egzystencji. Co zaś chodzi o wygnanie żydów z Hiszpanii, to 31.III.1492 r. Izabella I Kastylijska i Ferdynand II Aragoński Edyktem z Alhambry nakazali opuścić żydom tereny Hiszpanii. Nadmieniam, że Kazimierz Wielki zmarł w 1370 r. więc siłą rzeczy nie mógł zaprosić Żydów do osiedlania się na ziemiach polskich.

Opinie

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama