Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 kwietnia 2025 04:37
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Sklep Medyczny Tomaszów Maz.

List otwarty Prezydenta Marcina Witko do radnych Rady Powiatu Tomaszowskiego

Marcin Witko zabrał głos w sprawie kontrowersyjnej Powiatowej Karty Praw Rodzin. Prezydent apeluje do radnych o jak najszybsze uchylenie uchwały

Chciałbym zwrócić Państwa uwagę na istotną kwestię dotyczącą naszej wspólnoty lokalnej, a mianowicie na uchwałę powiatową dotyczącą Samorządowej Karty Praw Rodzin. Stanowi ona barierę dla pozyskania środków zewnętrznych wspierających nasze społeczeństwo, zwłaszcza rodziny. Jestem głęboko przekonany, że nasze działania powinny być ukierunkowane na wsparcie dla rodzin. Stanowi ona fundament społeczeństwa, dlatego też w miejskim samorządzie podejmujemy szereg realnych działań wspierających jej rozwój: budujemy żłobki i dofinansowujemy w nich pobyt dzieci, mamy jedne z najtańszych w woj. łódzkim obiady w szkolnych stołówkach, stworzyliśmy Domy Dziennego Pobytu by opiekować się seniorami, mamy bezpłatną komunikację, kartę tomaszowianina, która oferuje szereg ulg, prowadzimy placówkę wsparcia dla dzieci i młodzieży MDM, budujemy mieszkania wspomagane i wiele innych.

Obowiązująca w samorządzie powiatowym uchwała jest przeszkodą, która zablokuje dostęp do istotnych środków nie tylko unijnych, ale także szykujących się niebawem funduszy szwajcarskich, luksemburskich czy norweskich. Jako Tomaszów Mazowiecki mamy już doświadczenie w ich pozyskiwaniu. W najbliższej perspektywie kluczowe będzie partnerstwo. Już dziś, w oparciu o nie, realizujemy szereg projektów i inwestycji. Bez niego, nie ma co startować w konkursach. A obowiązująca w powiecie uchwała go wyklucza – tym samym mieszkańców naszego powiatu i miasta pozbawi realnych środków. Nie starostę czy radnych, a mieszkańców naszego regionu: przedsiębiorców, osoby bezrobotne, seniorów czy rodziny. Zapisy wspomnianej uchwały zostały uznane przez unijnych urzędników za dyskryminujące. Polemika w tej kwestii nic nie wnosi, bo nie mamy żadnego wpływu na ocenę tej sytuacji.

Naszym zadaniem jest zrobić wszystko, aby móc uczestniczyć w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Samorząd miejski nie ma z tym na szczęście żadnych problemów. Uchwała została uchylona - było to niezbędne do pozyskania środków norweskich, dzięki którym rewitalizujemy park „Solidarność”, zazieleniamy plac Kościuszki, dostosowaliśmy Urząd do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych (winda). Co nie znaczy, że w jakikolwiek sposób ucierpiała na tym jakaś rodzina. Za chwilę rozpocznie się samorządowy wyścig o pieniądze na kolejne inwestycje.

Posłuchajcie podcastu 

Jako miasto mamy konkretne plany związane z tymi środkami - na inwestycje, które będą oddziaływały na mieszkańców Tomaszowa i powiatu tomaszowskiego. Pozyskanie ich, jak już wspomniałem, jest możliwe dzięki partnerstwu - ta uchwała wiąże nam ręce i nogi. Nie będziemy mogli nawet stanąć na starcie. Odbije się to na mieszkańcach całego powiatu, nie tylko miasta - dlatego tak ważne jest usunięcie wszystkich przeszkód na naszej wspólnej drodze. Nie może ideologia wygrywać ze zdrowym rozsądkiem. Obecna uchwała nie przynosi korzyści mieszkańcom, a jedynie stanowi barierę w dostępie do funduszy wspierających różnorodne inicjatywy, w tym te związane z rodziną.

Czy naprawdę chcemy, aby polityka zdominowała nasze lokalne samorządy? Czy nie warto poszukać rozwiązania, które pozwoli nam na skupienie się na rzeczywistym wsparciu dla mieszkańców naszego miasta i powiatu? Dlatego bardzo Państwa, jako reprezentantów naszej społeczności, proszę o rozważenie zmiany lub uchylenie obecnej uchwały, abyśmy mogli skorzystać z pełnego potencjału środków zewnętrznych. Razem możemy stworzyć otwarte i wspierające środowisko dla wszystkich mieszkańców. Zapewniam Państwa, że dobro rodziny jest kluczowym elementem podejmowanych przez nas działań i żadna uchwała lub jej brak, tego nie zmieni.

Z poważaniem,

Marcin Witko,

prezydent Tomaszowa Mazowieckiego

***

Zachęcamy też do podpisania internetowej petycji w tej sprawie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tomaszów 09.12.2023 19:08
Ci którzy głosują za przyjęciem to tak jak ci którzy głosowali w sejmie za wiatrakami:)!

Tomaszów 02.12.2023 22:38
Spokojnie panie prezydencie jak się nie uda przekonać tych wstrętnych pisiorow to się dogadamy z tymi co będą radzić i Siemens pokryje wszystkie straty:)

Jola z Opola 02.12.2023 16:48
podajcie pełną treść karty rodziny to tylko 2 i pół strony.

Jola z Opola 01.12.2023 19:58
czytam już trzeci artykuł w tym temacie i za boga nie mogę zrozumieć podstaw tego dylematu czy z tą kartą łatwiej uzyskać dofinansowanie z unii??? i na jakie cele???czy jest ona przeszkodą w uzyskaniu funduszy unijnych??? i co mają do tego fundusze norweskie ??? proszę mnie uświadomić??? chcę aby białe nazwać białym a czarne nazwać czarnym ! i co zyskujemy ?co daje nam? wyżej wymieniona karta? pozdrawiam

Archanioł G 02.12.2023 03:53
Pan prezydent odpowiedział na twoje pytania. Przeczytaj powyższy list otwarty. Nie rozumiem czego nie rozumiesz.

Olga 02.12.2023 22:20
Samorządowa Krata Praw rodzin została uznana za uchwałę dyskryminującą, dlatego dopóki ona obowiązuje, powiat nie może otrzymać środków z UE, Norwegii itd. Dyskryminujące uchwały blokują wypłatę Funduszy UE, bo wszystkie podmioty ubiegające się o unijne środki oraz wszystkie projekty zgłaszane przez te podmioty muszą być zgodne z zasadami obowiązującymi w obecnym okresie finansowania, czyli 2021-2027. Jednym z tych warunków jest zasada równości szans i niedyskryminacji oraz przestrzeganie zapisów Karty Praw Podstawowych. SKPR łamie te zasady. Obowiązek przestrzegania powyższych zasad nakłada na Polskę Umowa Partnerstwa, która jest podstawowym dokumentem określającym współpracę UE z Polską. To uzgodniona z Komisją Europejską strategia wykorzystania Funduszy Europejskich w danej perspektywie finansowej. Samorządowe Karty Praw Rodzin, dyskryminują poprzez wykluczenie niektórych grup społecznych (rodzin niepełnych, samodzielnych rodziców, osób pozostających w relacjach nieformalnych, rodzin patchworkowych, osób LGBT).

Opinie

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 331

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 331

Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 331 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 9 w kolorze buk oraz wieszak ubraniowy z lustrem.PB 331 to najpopularniejszy model łóżka w ofercie Elbur. Domowy charakter, praktyczne funkcje i sprawdzone rozwiązanie powodują, że jest stosowane z powodzeniem w placówkach opieki długoterminowej oraz w środowisku domowym. Ze względu na możliwość dopasowania koloru harmonijnie wpisuje się w każde otoczenie.Więcej informacjiKolory standardowe:C1 bukC2 buk jasnyKolory niestandardowe*:C4 nabuccoC5 klonC6 akacjaC7 dąb jasnyC8 orzechC153 dąb sonomaDETALE PRODUKTU:1. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka4. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu2. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji5. Solidne koło z hamulcem3. Leże z regulacją twardości6. Szeroka gama kolorystycznaOPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 40 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:215 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 22 cmCiężar całkowity:99,8 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJE ŁÓŻKA REHABILITACYJNEGO 
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama