Największym niewątpliwie sukcesem było wywalczenie tytułu laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii przez dwóch uczniów: Przemysława Kocha ( klasa III e), którym opiekuje się pani Iwona Goździk oraz Antoniego Węglińskiego ( klasa II d ) ucznia pani Marii Śledzińskiej. Odebrali oni z rąk kuratora oświaty zaświadczenia zwalniające ich z części historycznej egzaminu gimnazjalnego.
Natomiast laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego. Od konfederacji barskiej do powstania styczniowego" zostali Miłosz Biniek klasa II d, Dominika Hajkowska klasa I a ( uczniowie pani Marii śledzińskiej) i Przemysław Koch klasa III e (uczeń pani Iwony Goździk). Uczniowie ci otrzymują dodatkowe punkty w rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.
Z inicjatywy nauczycieli historii Gimnazjum nr 7 odbył się konkurs miejski „Tadeusz Kościuszko i losy Rzeczypospolitej w II połowie XVIII wieku”
Wzięli w nim udział uczniowie z tomaszowskich szkół gimnazjalnych, a patronat objął Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko.
Inicjatywa konkursu związana był z przypadającą w tym roku dwusetną rocznicą śmierci Tadeusza Kościuszki oraz ustanowieniem przez Sejm RP roku 2017 rokiem kościuszkowskim. Celem konkursu było nie tylko poszerzanie wiedzy na temat Tadeusza Kościuszki, ale przede wszystkim integrowanie uczniów z tomaszowskich szkół gimnazjalnych i kształtowanie wśród nich postawy patriotycznej. Do konkursu przystąpili uczniowie ze wszystkich szkół gimnazjalnych, a ich zadaniem było rozwiązanie testu sprawdzającego wiedzę z historii Rzeczypospolitej oraz historii powszechnej XVIII wieku ze szczególnym uwzględnieniem biografii Tadeusza Kościuszki.
Laureatami konkursu zostali: I miejsce Maksymilian Zięba Gimnazjum nr 8, II miejsce Anna Ruszczyszyn Gimnazjum nr 6, III miejsce Tobiasz Tatar Gimnazjum nr 6, wyróżnienia uzyskali: Maciej Szwajkowski oraz Jakub Minkiewicz z Gimnazjum nr 3, a także Marcel Tomalski z Chrześcijańskiego Gimnazjum „Tomasz”. Nagrody zwycięzcom wręczała dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Halina Szczucińska. Po rozstrzygnięciu konkursu jego laureaci złożyli okolicznościową wiązankę kwiatów pod miejskim pomnikiem Tadeusza Kościuszki jako wyraz wdzięczności za walkę o niepodległość naszej Ojczyzny.
Konkurs został przygotowany przez nauczycieli historii Gimnazjum nr 7: Iwonę Goździk, Marię Śledzińską i Radosława Pająka.
Także historia regionu tomaszowskiego jest bliska historykom z „7”.Wzięli udział w konkursie ,,NAJPIĘKNIEJSZY ZABYTEK TOMASZOWA MAZOWIECKIEGO I POWIATU", który odbywał się pod Patronatem Starosty Tomaszowskiego Pana Mirosława Kuklińskiego, Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego Pana Marcina Witko i Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego. Z Gimnazjum nr 7 nagrodzono Antoniego Węglińskiego z klasy II d, który zwyciężył w kategorii najlepsza prezentacja multimedialna
Natomiast w kategorii najlepsza praca plastyczna drugie miejsce zdobyła Julia Pinczewska z klasy III b, a wyróżnienie zdobyła Weronika Olech z klasy I a. Opiekunami uczniów były panie Iwona Goździk i Maria Śledzińska.
Zorganizowano także VIII edycję Konkursu "Żołnierze Wolności" we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury im. rtm Witolda Pileckiego. Laureatami zostali uczniowie Gimnazjum nr 7: Aleksandra Królik klasa I f, Jakub Kulbat klasa I c. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest pan Radosław Pająk.
Za sukces można też uznać systematyczny udział uczniów Gimnazjum nr 7 w wykładach i lekcjach organizowanych przez Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego. Uczniowie wysłuchali wykładów o Józefie Piłsudskim i jego czasach, o cmentarzach wojskowych powiatu tomaszowskiego, historii buta i historii ulic w Tomaszowie Mazowieckim. Wzięli także udział w lekcji muzealnej o interesującym tytule : „Kiedy biała dama idzie spać…czyli dzień powszedni w pałacowym salonie”. Władze muzeum złożyły opiekunom z Gimnazjum nr 7 podziękowanie za liczny udział uczniów tej placówki w przedsięwzięciach muzealnych.
[reklama2]
W bieżącym roku szkolnym Gimnazjum nr 7 organizuje także projekt historyczny „Uczymy historii najnowszej”, którego zagadnienia wychodzą poza podstawę programową nauczania historii w gimnazjum, a partnerem w realizacji jest łódzki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej. W ramach tego projektu odbyły się spotkania z pracownikami IPN na temat
- zbrodnia wołyńska
- stan wojenny
- stalinizm w Polsce w oparciu o film "Mała matura".
Koordynatorem projektu jest pan Radosław Pająk.
Napisz komentarz
Komentarze