Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 22 lutego 2025 22:55
Reklama
Reklama

Historyczne podsumowanie

Rok szkolny 2016/2017 to kolejny rok sukcesów uczniów Gimnazjum nr 7 na polu historii. Od lat uczniowie tej placówki osiągają wysokie pozycje w różnych konkursach historycznych. Ważne jest także, że w każdym konkursie bierze udział duża grupa uczniów zainteresowana tym przedmiotem.

Największym niewątpliwie sukcesem było wywalczenie tytułu laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego  z Historii przez dwóch uczniów: Przemysława Kocha ( klasa III e), którym opiekuje się pani Iwona Goździk oraz Antoniego Węglińskiego ( klasa II d ) ucznia pani Marii Śledzińskiej. Odebrali oni z rąk kuratora oświaty zaświadczenia zwalniające ich z części historycznej egzaminu gimnazjalnego.

 

Natomiast laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego. Od konfederacji barskiej do powstania styczniowego" zostali  Miłosz Biniek klasa II d, Dominika Hajkowska klasa I a ( uczniowie pani Marii śledzińskiej) i Przemysław Koch klasa III e (uczeń pani Iwony Goździk). Uczniowie ci otrzymują dodatkowe punkty w rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.

Z inicjatywy nauczycieli historii Gimnazjum nr 7 odbył się konkurs  miejski „Tadeusz Kościuszko i losy Rzeczypospolitej w II połowie XVIII wieku”
Wzięli w nim udział  uczniowie z tomaszowskich szkół gimnazjalnych, a  patronat objął Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko.


Inicjatywa konkursu związana był z przypadającą w tym roku dwusetną rocznicą śmierci Tadeusza Kościuszki oraz ustanowieniem przez Sejm RP roku 2017 rokiem kościuszkowskim. Celem konkursu było nie tylko poszerzanie wiedzy na temat Tadeusza Kościuszki, ale przede wszystkim integrowanie uczniów z tomaszowskich szkół gimnazjalnych i kształtowanie wśród nich postawy patriotycznej. Do konkursu przystąpili uczniowie ze wszystkich szkół gimnazjalnych, a ich zadaniem było rozwiązanie testu sprawdzającego wiedzę z historii Rzeczypospolitej oraz historii powszechnej XVIII wieku ze szczególnym uwzględnieniem biografii Tadeusza Kościuszki.


Laureatami konkursu zostali: I miejsce Maksymilian Zięba Gimnazjum nr 8, II miejsce Anna Ruszczyszyn Gimnazjum nr 6, III miejsce Tobiasz Tatar Gimnazjum nr 6, wyróżnienia uzyskali: Maciej Szwajkowski oraz Jakub Minkiewicz z Gimnazjum nr 3, a także Marcel Tomalski z Chrześcijańskiego Gimnazjum „Tomasz”. Nagrody zwycięzcom wręczała dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Halina Szczucińska. Po rozstrzygnięciu konkursu jego laureaci złożyli okolicznościową wiązankę kwiatów pod miejskim pomnikiem Tadeusza Kościuszki jako wyraz  wdzięczności za walkę o niepodległość naszej Ojczyzny.
Konkurs został przygotowany przez nauczycieli historii Gimnazjum nr 7: Iwonę Goździk, Marię Śledzińską i Radosława Pająka.

 

Także historia regionu tomaszowskiego jest bliska historykom z „7”.Wzięli udział w konkursie ,,NAJPIĘKNIEJSZY ZABYTEK TOMASZOWA MAZOWIECKIEGO I POWIATU", który odbywał się pod Patronatem Starosty Tomaszowskiego Pana Mirosława Kuklińskiego, Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego Pana Marcina Witko i Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego. Z Gimnazjum nr 7 nagrodzono Antoniego Węglińskiego z  klasy II d, który zwyciężył  w kategorii najlepsza prezentacja multimedialna
Natomiast w kategorii najlepsza praca plastyczna drugie miejsce zdobyła Julia Pinczewska z klasy III b, a  wyróżnienie zdobyła Weronika Olech z klasy I a. Opiekunami uczniów były panie Iwona Goździk i Maria Śledzińska.
          

Zorganizowano także VIII edycję Konkursu "Żołnierze Wolności" we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury im. rtm Witolda Pileckiego. Laureatami zostali uczniowie Gimnazjum nr 7: Aleksandra Królik klasa  I f, Jakub Kulbat klasa I c. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest pan Radosław Pająk.

 

Za sukces można też uznać systematyczny udział uczniów  Gimnazjum nr 7 w wykładach i lekcjach organizowanych przez Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego. Uczniowie wysłuchali wykładów o  Józefie Piłsudskim i jego czasach, o cmentarzach wojskowych powiatu tomaszowskiego, historii buta i historii ulic w Tomaszowie Mazowieckim. Wzięli także udział w lekcji muzealnej o interesującym tytule : „Kiedy biała dama idzie spać…czyli dzień powszedni w pałacowym salonie”. Władze muzeum złożyły opiekunom z Gimnazjum nr 7 podziękowanie za liczny udział uczniów tej placówki w przedsięwzięciach muzealnych.

 

[reklama2]                

 

W bieżącym roku szkolnym Gimnazjum nr 7 organizuje także projekt historyczny „Uczymy historii najnowszej”, którego zagadnienia wychodzą poza podstawę programową nauczania historii w gimnazjum, a partnerem w realizacji jest łódzki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej. W ramach tego projektu odbyły się spotkania  z pracownikami IPN na temat
- zbrodnia wołyńska
- stan wojenny
- stalinizm w Polsce w oparciu o film "Mała matura".

 

Koordynatorem projektu jest pan Radosław Pająk.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bbbbb 30.05.2017 21:36
Artykuł zawiera półprawdy i jest nieuczciwy. Sugeruje się tu, że uczniowie z Gimnazjum nr 7 są jedynymi laureatami konkursów wojewódzkich i ogólnopolskich. A to nie jest prawdą. Laureatów z Tomaszowa było więcej i też wypadałoby ich wymienić.

Opinie

Ekspert: media społecznościowe to szerokie audytorium, ale o sile przekazu decyduje algorytm

Media społecznościowe należą do prywatnych firm, które mogą wpływać na siłę przekazu, nad czym użytkownicy nie mają kontroli. Używanie ich przez polityków jako głównego kanału komunikacji z obywatelami może podważać zaufanie do mediów tradycyjnych – uważa politolog i medioznawca dr Wojciech Maguś z UMCS.Data dodania artykułu: 22.02.2025 10:22
Ekspert: media społecznościowe to szerokie audytorium, ale o sile przekazu decyduje algorytm

Grypa szaleje, a Polacy nie słuchają zaleceń. Eksperci alarmują. W lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń

Podczas przeziębienia lub grypy 40,1% Polaków mierzy temperaturę ciała dopiero po wystąpieniu objawów gorączkowych. 27,9% chorych robi to raz na dobę, a 21,3% – kilkakrotnie w ciągu 24 godzin. Do tego 77,5% rodaków nie notuje uzyskanych pomiarów. Zaledwie 7,4% badanych zapisuje je i 2,6% robi to dość sporadycznie. Eksperci komentujący wyniki raportu alarmują, że Polacy najwyraźniej nie słuchają zaleceń lekarzy. Z kolei GIS informuje, że tylko w styczniu br. zachorowało na grypę ponad 300 tys. osób, a w lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń. Od początku stycznia hospitalizowano z rozpoznaniem grypy i jej powikłań ok. 23 tys. pacjentów. Natomiast od września ub.r. zmarło z tego powodu ok. tysiąca osób. Jednak Polacy jakby nie do końca zdają sobie sprawę z powagi sytuacji.Data dodania artykułu: 21.02.2025 17:33
Grypa szaleje, a Polacy nie słuchają zaleceń. Eksperci alarmują. W lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń

MRPiPS: jest projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności

Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń - poinformowało w piątek ministerstwo rodziny. Resort dodał, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.Data dodania artykułu: 21.02.2025 17:21
MRPiPS: jest projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Czy tak powinno wyglądać Liceum

Czy tak powinno wyglądać Liceum

Od kilkunastu lat na oświatowej mapie powiatu tomaszowskiego funkcjonuje zespół szkół "katolickich". Jego integralną częścią jest też liceum. Szkoły prowadzi Katolickie Stowarzyszenie Oświatowe im. Św. Ojca Pio. Liceum nadano imię Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Zasłynęło jakiś czas temu, że żaden uczeń w nim nie zdał egzaminu maturalnego. Biorąc pod uwagę liczbę uczniów, może nie jest to nawet jakoś specjalnie problematyczne. Problemów należy szukać gdzieś indziej. Przyjrzeliśmy się dokumentom, które dotyczą funkcjonowania liceum w okresie minionych kilku lat. Wniosek nasuwa się jeden. To Liceum po prostu należy zlikwidować.
Kucharski szacuje: 2, 4 a może 10 milionów. To już prawdziwy kabaret.

Kucharski szacuje: 2, 4 a może 10 milionów. To już prawdziwy kabaret.

Internetowe szaleństwo trwa. Nagonka na prezydenta miasta i jego rodzinę, którą zainspirował (jak sam się przyznał na swoim profilu internetowym) radny Kazimierz Mordaka, rozkwita w najlepsze. Tomaszowski przedsiębiorca na swoim facebooku nie czuje zażenowania, za to przyciąga niemal wszystkich tomaszowskich hejterów. Każdego, kto ma inną opinię Pan Kazimierz Mordaka blokuje. Intencje są dosyć oczywiste. Piotr Kucharski jest w swoim żywiole. W każdym kolejnym wpisie "dokręca śrubę". W ciągu dwóch dni z domu letniskowego zrobił willę z podziemnym garażem. Jej wartość w szybkim czasie urosła już do 4 milionów złotych. Aż strach pomyśleć, co będzie dalej. Radny przysłał do nas też wniosek o sprostowanie naszego artykułu na temat wyjazdu do Wisły ludzi, których prześmiewczo określiliśmy mianem "Mordaka Patrol". Popatrzcie zresztą sami, czego domaga się Kucharski. Chciałbym też, jako redaktor naczelny portalu podkreślić, że nie mamy problemu z publikacją sprostowań. Ne mogą one jednak być oparte na czyimś widzimisię ale na udokumentowanych faktach.
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklama