W ostatnim czasie w przestrzeni publicznej pojawiały się głosy o potrzebie zmian w programie 800 plus, która wynika m.in. z procedury nadmiernego deficytu uruchomionej przez Komisję Europejską.
Ministerstwo rodziny przekazało w czwartek PAP, że obecnie "nie są prowadzone, ani nie są planowane żadne zmiany w realizacji rządowego programu +Rodzina 800 plus+".
Resort zaznaczył ponadto, że zmiany zasad przysługiwania świadczeń wychowawczych wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
One jednak - jak wskazało MRPiPS - dotyczą wyłącznie obywateli Ukrainy przybywających na terytorium Polski w związku z toczącymi się działaniami wojennymi.
"Realizacja obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki przez dziecko jako warunek uzyskania świadczenia wychowawczego nie dotyczy obywateli polskich" - podkreślił resort.
Przypomniał, że program 800 plus to wsparcie rodzin w częściowym pokryciu wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych.
W ramach programu "Rodzina 800 plus" rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuje świadczenie wychowawcze na dziecko w wieku do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Od 1 stycznia 2024 r. wysokość świadczenia wychowawczego wynosi 800 zł miesięcznie na dziecko. (PAP)
Napisz komentarz
Komentarze