Podatki od nieruchomości
Każdy właściciel nieruchomości musi płacić podatki. Podstawowym podatkiem jest podatek od nieruchomości, czyli obowiązkowa opłata na rzecz gminy od posiadania nieruchomości - mieszkania, domu, działki, czy też lokalu użytkowego. Wysokość takiego podatku zależy od powierzchni nieruchomości oraz stawek ustalonych odgórnie przez gminę. W przypadku działek i gruntów stawka zależy także od rodzaju ich użytkowania (np. działka rolnicza lub budowlana).
Podatek należy uiścić także w przypadku zakupu lub sprzedaży mieszkania. Przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym jest to podatek VAT, który wynosi zazwyczaj 8%. Kupując mieszkanie od osoby prywatnej na rynku wtórnym, musisz zapłacić podatek PCC w wysokości 2% od wartości zakupionej nieruchomości. Podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości jest regulowany przez przepisy dotyczące PIT. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: https://dobraaukcja.pl/ile-podatku-od-sprzedazy-mieszkania/.
Koszty związane z budową domu
Budowa domu to złożony proces, który wiąże się z wieloma formalnościami oraz kosztami. Pierwszym z nich jest zazwyczaj zakup działki budowlanej. Koszt zakupu działki może zależeć od lokalizacji, powierzchni, uzbrojenia oraz przeznaczenia gruntu. Przed jej zakupem warto także sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego, który określa, co można wybudować na danym terenie.
Kolejnym etapem budowy domu jest jego projekt, który może być indywidualny lub gotowy. Niezbędna jest także mapa geodezyjna potrzebna do uzyskania pozwolenia na budowę. Złożenie wniosku o pozwolenie na budowę wymaga kompletnego projektu budowlanego. Warto jednak wiedzieć o takiej możliwości jak dom na zgłoszenie do ilu metrów. W niektórych bowiem przypadkach nie potrzeba pozwolenia na budowę - wystarczy jej zgłoszenie.
Nieruchomości, a stałe opłaty
Każdego właściciela obowiązują także stałe comiesięczne opłaty, które wiążą się z posiadaniem nieruchomości. W przypadku mieszkań w budynkach wielorodzinnych jest to przede wszystkim czynsz administracyjny do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Czynsz obejmuje zazwyczaj fundusz remontowy, opłaty za utrzymanie części wspólnych, wynagrodzenie dla zarządcy nieruchomości oraz zaliczki na wodę, ogrzewanie, a także wywóz śmieci.
Opłaty stałe to także opłaty za media, takie jak prąd, gaz, woda oraz ścieki. Są one zależne od indywidualnego zużycia. Opłaty stałe obejmują także ogrzewanie, które może być wliczone w czynsz lub indywidualne - na przykład gazowe lub elektryczne. Do stałych opłat można także zakwalifikować rachunki za internet i telefon oraz opłatę za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w przypadku domów jednorodzinnych.
Napisz komentarz
Komentarze