[reklama2]
Głównym powodem likwidacji MDK jest fakt, że funkcjonuje on w oparciu o przepisy prawa oświatowego. Po reorganizacji będzie działał na podstawie przepisów ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
Zarząd Powiatu Tomaszowskiego, który przygotował oba projekty uchwał (likwidacyjny oraz powołujący do życia nową instytucję), wskazuje, że jako placówka wychowania pozaszkolnego - jest instytucją oświatową i może skupiać się jedynie na pracy z dziećmi i młodzieżą, bo takie cele stawia przed nim ustawodawstwo oświatowe i taka jest jego główna rola.
Oferta kulturalna dzięki utworzeniu Powiatowego Centrum Animacji Społecznej ma zostać wzbogacona poprzez wprowadzenie dodatkowych form pracy, nie tylko z młodzieżą, ale również dorosłymi, seniorami a zwłaszcza z osobami wykluczonymi. Ma ona też uzupełnić ofertę miejskich jednostek kulturalnych, funkcjonujących od nowego roku, jako Miejskie Centrum Kultury.
Nie bez znaczenia jest także czynnik ekonomiczny. Powiat szacuje, że przekształcenie przyniesie wymierne korzyści finansowe, ze względu na bardziej elastyczną i efektywną organizację pracy. Co to znaczy? Oznacza to, że dotąd instruktorzy zatrudniani byli na podstawie przepisów Karty Nauczyciela a więc obowiązywał ich 18 godzinny tydzień pracy. Obecnie zatrudniani będą w 40 - godzinnym wymiarze czasu pracy tygodniowego (lub w części tego wymiaru w zależności od rodzaju prowadzonych zajęć).
W ten sposób instruktorzy pracujący na 1/2 etatu będą musieli pracować zamiast 9, 20 godzin, przy tym samym (prawdopodobnie) poziomie wynagrodzenia. Ponadto nie będą mogli korzystać z dobrodziejstw wakacji, ferii zimowych i świątecznych, a przysługiwać im będzie urlop w zwykłym 26 - dniowym wymiarze.
Zarząd Powiatu zakłada, że działanie placówki opierać się będzie na bazie nauczycieli dotychczas zatrudnionych w MDK. Starosta M. Kukliński podkreśla, że nie ma zamiaru nikogo zwalniać. - Chcemy sytuację uporządkować i zorganizować ośrodek kultury z prawdziwego zdarzenia. Mam nadzieję, że wszyscy dotychczasowi pracownicy zostaną. Oczekujemy szerszej oferty zajęć, tak by nie koncentrowały się głównie na zajęciach sportowych - wyjaśnia starosta.
W uzasadnieniu uchwały likwidacyjnej czytamy, że Starostwo planuje prowadzenie kół i sekcji zainteresowań z wykorzystaniem bazy materialnej przekazanej z majątku MDK, a nowe Centrum Animacji Społecznej będzie miało większe możliwości osiągania dochodów np. z tytułu wynajmu pomieszczeń, organizacji różnego rodzaju imprez, koncertów itp.
CAS uzyska też możliwość korzystania nie tylko z dotacji, lecz również samodzielnego pozyskania środków na swoją działalność z innych źródeł np.: programów i grantów przygotowywanych dla instytucji kultury, projektów oświatowych, edukacyjnych, a także o charakterze społecznym, socjalnym itp. Ponadto będzie organizowała imprezy kulturalne w weekendy i wakacje bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.
Część pracowników jednak już dzisiaj twierdzi, że nie jest zainteresowana pracą w większym wymiarze godzin, przy tym samym wynagrodzeniu. - Tak jak nauczyciele nasza praca, to nie tylko prowadzone na miejscu zajęcia ale też godziny niezbędne do tego, by się do nich przygotować - mówią
Nowa instytucja kultury zmieni też swoją siedzibę. Na jej potrzeby zaadoptowana zostanie hala sportowa na terenie dawnej szkoły "Budowlanki". Więcej na ten temat wkrótce
Napisz komentarz
Komentarze