Prelekcja wzbogacona był licznymi zdjęciami i dokumentami. Szczególnie ciekawe były losy reprezentantów Polski z lat 80- tych: Marka Leśniaka, Jacka Jareckiego, Grzegorza Więzika, Andrzeja Rudego.
Na przykładzie życia sportowców młodzież dowiedziała się, jak absurdalne i trudne były realia codzienności w PRL- u i w jaki sposób ich losy były przedstawiane przez propagandę. Temat prelekcji nie był przypadkowy. Za kilka dnia rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej i uwaga nie tylko kibiców skierowana jest na naszych piłkarzy. Warto więc dowiedzieć się, jak trudno było wyjechać do zachodniego klubu w latach 70- tych i 80- tych i z jakimi trudnościami zmagali się uciekinierzy.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie ZSP nr 8 oraz Gimnazjum nr 7 wraz z nauczycielami historii.
Po prelekcji nastąpiło podsumowanie Powiatowego Konkursu Literackiego z Języka Angielskiego i Języka Niemieckiego „I & Du”. W konkursie z języka angielskiego nagrody przyznano Mateuszowi Błaszczykowi z Gimnazjum w Komorowie (wyróżnienie a kategorii opis- kartka z pamiętnika), Zuzannie Szydłowskiej z Gimnazjum nr w (wyróżnienie w kategorii opowiadanie), Hubertowi Borzucie z Gimnazjum nr 8 (wyróżnienie w kategorii opis osoby, która cię inspiruje).
Ponadto jury konkursu postanowiło wyróżnić jedną pracę w języku angielskim pod względem poprawności, bogactwa językowego oraz talentu literackiego. Była to praca Moniki Staroń z Gimnazjum w Popielawach.
Z kolei w konkursie z języka niemieckiego nagrody przyznano Karolinie Miller z Gimnazjum w Komorowie (wyróżnienie a kategorii opowiadanie) oraz Adriannie Adamiec (wyróżnienie w kategorii kartka z pamiętnika). Organizatorkami konkursów były instruktorki z „emdeku”: Arleta Klatka- język angielski, Ewelina Rybińska- język niemiecki.
Napisz komentarz
Komentarze