Zaczniemy od pikniku? Nie, zaczniemy d tego, że szkoła, do której chodzą Wasze dzieci, jeszcze takich zwariowanych osób w Radzie Rodziców nie widziała.
Izabela Stańczyk: Podobno nie (śmiech)...
Daria Dębiec: To wynika z naszych osobowości oraz z tego, że odkąd mamy dzieci, życie uczy nas, że musimy o nie walczyć. To jest kolejny etap. Weszłyśmy do szkoły i walczymy o poprawę warunków dla naszych dzieci. Jesteśmy do tego zmuszone i przyzwyczajone.
Izabela Stańczyk: Dla nas to nic nowego. Od ich urodzenia o coś walczymy. Sprawia nam też satysfakcję, kiedy uda się coś poprawić.
I co poprawia się?
IS. Sporo udało nam się osiągnąć.
DD. Poprawia się z każdym miesiącem. Co najważniejsze, a było naszą największą bolączką od początku funkcjonowania w szkole, udało nam się nawiązać dialog z dyrekcją. Jesteśmy wreszcie traktowani jak partnerzy, a nie roszczeniowi rodzice, którzy czegoś tam chcą. Dyrekcja widzi, że się angażujemy. Na szkołę patrzymy też inaczej niż na początku. Widzimy więcej i z szerszej perspektywy. Zauważamy potrzeby szkoły i wiemy, że dyrekcja zgłasza te potrzeby do Starostwa.
Które w miarę możliwości stara się je zaspokajać.
DD. W ubiegłym roku wykreślono szkole 2 tysiące złotych na zakup mebli, które nie były wymieniane od kilkunastu lat.
Za to trafiły do Was pieniądze na pomoce dydaktyczne. Myślę, że gdybyście głośniej mówiły o tych meblach, to również nie byłoby problemu.
DD. Przecież mówiłyśmy i były one ujęte w planie finansowym ale zostały wykreślone. W tym roku też wybieramy się na komisję oświaty prosić o pieniądze na wymianę wykładzin.
Zapraszam na komisję zdrowia, rodziny i spraw społecznych.
DD. Też przyjdziemy. Zachowamy kolejność służbową, bo zarzuca się nam, że chcąc coś załatwić zaczynamy od góry. Chcemy postępować według takich zasad.
Mamy z SOSW się cywilizują. Koniec świata - powiedziałby pan Popiołek z serialu Dom. To już nic z Was nie będzie.
DD. Mamy jasno określony cel i będziemy go realizować. Jeśli uda nam się go osiągnąć na najniższym szczeblu, to nie ma powodu, by zawracać głowę innym osobom. Jak się nie uda będziemy szli dalej. nie wykluczamy, że z naszymi problemami pójdziemy wyżej niż Starostwo.
IS. Jesteśmy zdeterminowane i będziemy zabiegać o poprawę warunków nauczania dla naszych dzieci. Warto jednak podkreślić, że po nagłaśnianiu sytuacji w Ośrodku, bardzo pomogły nam osoby z zewnątrz, nie związane z nami bezpośrednio, ale wykazujące pewien poziom empatii. mieliśmy sponsora, dzięki któremu odnowiliśmy salę integracji sensorycznej, pana Mariusza Strzępka. Pan radny Paweł Łuczak podarował nam meble do doposażenia jednej z klas. Teraz przy organizacji pikniku spotykamy się z pozytywnym odzewem od wielu tomaszowskich firm. Bez nich nie udałoby nam się imprezy zorganizować.
Czyli dobra promocja działa.
DD. Nasze działania powodują też to, że zaczynają angażować się również inni rodzice. Ktoś wspiera finansowo piknik, ktoś inny kupił gadżety. Wywołujemy reakcję łańcuchową. Rodzice sami zgłaszają się, że chcą pomóc. Aktywniej zaczynają działać też nauczyciele. Przychodzą z kolejnymi pomysłami. Piknik, który organizujemy, to praca bardzo wielu osób.
Mam wrażenie, że stanowicie żywe zaprzeczenie stereotypu mówiącego, że rodzice dzieci ze Szkoły przy Majowej, to jakaś patologia i osoby kompletnie dysfunkcyjne. One funkcjonują od lat w świadomości wielu tomaszowian.
IS. Zdarzają się przypadki dysfunkcyjnych rodziców, jednak takie same spotykamy w masowych szkołach. Są też rodzice, którzy kończyli tę szkołę. Nieprawdą jednak jest, że stanowią jakąś większość.
DD. Dysfunkcje w naszej szkole są obecne. Wynikają one z niepełnosprawności. Oczywistym jest przecież, że dzieci niepełnosprawne stają sie kiedyś dorosłe i mają swoje własne dzieci. Tym bardziej wszyscy powinniśmy się skupić i zapewnić wszelką możliwą pomoc. Dotyczy to zarówno władz, jak i pozostałych rodziców. Każdy z nas boryka się ze swoimi problemami. Warto czasem zadać sobie pytanie: czym jest normalna rodzina. Co w ogóle jest normą? Co jest patologią?
Chyba nie da się w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na te pytania.
IS. U nas w szkole rodzice objęci są różnymi programami. W szkołach masowych istnieją takie same problemy jak w naszej szkole. Tyle, że są one ukryte. Nikt o niczym nie wiem. O naszych uczniach wszystko wiadomo, bo są przebadani i zdiagnozowani...
I wspierani....
DD. Z tym wspieraniem różnie bywa. Niektórzy nie chcą korzystać ze wsparcia. Nikogo do korzystania z pomocy nie można zmusić.
Teraz wymyśliłyście nowy pomysł na promocję szkoły
DD. Tak. Będzie to Piknik Rodzinny pn. "Odczarować Majową". Hasło wymyślili nauczyciele. Walczymy w ten sposób ze stereotypami, o których mówimy.
IS. Chcemy pokazać, że u nas jest fajnie, że nasze dzieci też są fajne. Potrafią normalnie funkcjonować i normalnie się bawić. Potrzebują nieco więcej czasu, by się niektórych rzeczy nauczyć. Na Pikniku będzie można zobaczyć jak są uzdolnione artystycznie.
Łączycie Piknik z Dniem Otwartych Drzwi?
DD. Szkoła będzie otwarta. Jest możliwość zwiedzania placówki. Nauczyciele i dyrekcja będą w dyspozycji osób zainteresowanych. Będzie możliwość porozmawiania z terapeutami. Rodzice chcący zapisać dziecko do szkoły znajdą odpowiedź na każde nurtujące ich pytanie.
Co jeszcze?
DD. Zachęcamy do wspólnej zabawy. Będzie masa różnych atrakcji. Będą występy: Aster, Zumba, wokaliści z MDK. Będą rugbiści, a także pokaz ratownictwa medycznego. Będą też strażacy, WOPR i policjanci z psem tropiącym. Wśród atrakcji znajdą się też dmuchańce. nie zabraknie grilla i słodyczy.
IS. Imprezę poprowadzi pan Tomasz Zdonek razem z jedną z nauczycielek, panią Marzanną Sławińską.
DD. Punktem kulminacyjnym będzie "rytuał" odczarowywania Majowej, poprzedzony krótką inscenizacją. Wezmą w nim udział rodzice, nauczyciele i władze powiatu.
No to na bogato...
IS. Nikt nie wyjdzie głodny, a będzie też loteria fantowa, gdzie każdy los wygrywa a główną nagrodą będzie rower ufundowany przez radnych z Komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego. Będzie licytacja prac plastycznych i przedstawimy nową maskotkę Ośrodka.
DD. O wdzięcznym imieniu Majka. Dyskotekę poprowadzi DJ z radia Fama. Zaprosiliśmy wszystkie szkoły z terenu powiatu tomaszowskiego.
O której start imprezy?
DD. O 14 i potrwa co najmniej do godziny 18. Serdecznie wszystkich zapraszamy.
Napisz komentarz
Komentarze