Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 4 listopada 2024 19:05
Reklama
Reklama

Życie uczy nas tego, że musimy walczyć

Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy to szkoła wokół której przez kilkadziesiąt lat jej istnienia nagromadziło się wiele niekorzystnych stereotypów. Blokują one rozwój placówki. Właśnie na ten temat rozmawiamy z Darią Dębiec oraz Izabelą Stańczyk, reprezentującymi Radę Rodziców Szkoły

Zaczniemy od pikniku? Nie, zaczniemy d tego, że szkoła, do której chodzą Wasze dzieci, jeszcze takich zwariowanych osób w Radzie Rodziców nie widziała.

 

Izabela Stańczyk: Podobno nie (śmiech)...

Daria Dębiec: To wynika z naszych osobowości oraz z tego, że odkąd mamy dzieci, życie uczy nas, że musimy o nie walczyć. To jest kolejny etap. Weszłyśmy do szkoły i walczymy o poprawę warunków dla naszych dzieci. Jesteśmy do tego zmuszone i przyzwyczajone.

Izabela Stańczyk: Dla nas to nic nowego. Od ich urodzenia o coś walczymy. Sprawia nam też satysfakcję, kiedy uda się coś poprawić.

 

I co poprawia się?

 

IS. Sporo udało nam się osiągnąć.

DD. Poprawia się z każdym miesiącem. Co najważniejsze, a było naszą największą bolączką od początku funkcjonowania w szkole, udało nam się nawiązać dialog z dyrekcją. Jesteśmy wreszcie traktowani jak partnerzy, a nie roszczeniowi rodzice, którzy czegoś tam chcą. Dyrekcja widzi, że się angażujemy. Na szkołę patrzymy też inaczej niż na początku. Widzimy więcej i z szerszej perspektywy. Zauważamy potrzeby szkoły i wiemy, że dyrekcja zgłasza te potrzeby do Starostwa.

 

Które w miarę możliwości stara się je zaspokajać.

 

DD. W ubiegłym roku wykreślono szkole 2 tysiące złotych na zakup mebli, które nie były wymieniane od kilkunastu lat.

 

Za to trafiły do Was pieniądze na pomoce dydaktyczne. Myślę, że gdybyście głośniej mówiły o tych meblach, to również nie byłoby problemu.

 

DD. Przecież mówiłyśmy i były one ujęte w planie finansowym ale zostały wykreślone. W tym roku też wybieramy się na komisję oświaty prosić o pieniądze na wymianę wykładzin.

 

Zapraszam na komisję zdrowia, rodziny i spraw społecznych.

 

DD. Też przyjdziemy. Zachowamy kolejność służbową, bo zarzuca się nam, że chcąc coś załatwić zaczynamy od góry. Chcemy postępować według takich zasad.

 

Mamy z SOSW się cywilizują. Koniec świata - powiedziałby pan Popiołek z serialu Dom.  To już nic z Was nie będzie.

 

DD. Mamy jasno określony cel i będziemy go realizować. Jeśli uda nam się go osiągnąć na najniższym szczeblu, to nie ma powodu, by zawracać głowę innym osobom. Jak się nie uda będziemy szli dalej. nie wykluczamy, że z naszymi problemami pójdziemy wyżej niż Starostwo.

IS. Jesteśmy zdeterminowane i będziemy zabiegać o poprawę warunków nauczania dla naszych dzieci. Warto jednak podkreślić, że po nagłaśnianiu sytuacji w Ośrodku, bardzo pomogły nam osoby z zewnątrz, nie związane z nami bezpośrednio, ale wykazujące pewien poziom empatii. mieliśmy sponsora, dzięki któremu odnowiliśmy salę integracji sensorycznej, pana Mariusza Strzępka. Pan radny Paweł Łuczak podarował nam meble do doposażenia jednej z klas. Teraz przy organizacji pikniku spotykamy się z pozytywnym odzewem od wielu tomaszowskich firm. Bez nich nie udałoby nam się imprezy zorganizować.

 

Czyli dobra promocja działa.

 

DD. Nasze działania powodują też to, że zaczynają angażować się również inni rodzice. Ktoś wspiera finansowo piknik, ktoś inny kupił gadżety. Wywołujemy reakcję łańcuchową. Rodzice sami zgłaszają się, że chcą pomóc. Aktywniej zaczynają działać też nauczyciele.  Przychodzą z kolejnymi pomysłami. Piknik, który organizujemy, to praca bardzo wielu osób.

 

Mam wrażenie, że stanowicie żywe zaprzeczenie stereotypu mówiącego, że rodzice dzieci ze Szkoły przy Majowej, to jakaś patologia i osoby kompletnie dysfunkcyjne. One funkcjonują od lat w świadomości wielu tomaszowian.

 

IS. Zdarzają się przypadki dysfunkcyjnych rodziców, jednak takie same spotykamy w masowych szkołach. Są też rodzice, którzy kończyli tę szkołę. Nieprawdą jednak jest, że stanowią jakąś większość.

DD. Dysfunkcje w naszej szkole są obecne. Wynikają one z niepełnosprawności. Oczywistym jest przecież, że dzieci niepełnosprawne stają sie kiedyś dorosłe i mają swoje własne dzieci. Tym bardziej wszyscy powinniśmy się skupić i zapewnić wszelką możliwą pomoc. Dotyczy to zarówno władz, jak i pozostałych rodziców. Każdy z nas boryka się ze swoimi problemami. Warto czasem zadać sobie pytanie: czym jest normalna rodzina. Co w ogóle jest normą? Co jest patologią?

 

Chyba nie da się w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na te pytania.

 

IS. U nas w szkole rodzice objęci są różnymi programami. W szkołach masowych istnieją takie same problemy jak w naszej szkole. Tyle, że są one ukryte. Nikt o niczym nie wiem. O naszych uczniach wszystko wiadomo, bo są przebadani i zdiagnozowani...

 

I wspierani....

 

DD. Z tym wspieraniem różnie bywa. Niektórzy nie chcą korzystać ze wsparcia. Nikogo do korzystania z pomocy nie można zmusić.

 

Teraz wymyśliłyście nowy pomysł na promocję szkoły

 

DD. Tak. Będzie to Piknik Rodzinny pn. "Odczarować Majową". Hasło wymyślili nauczyciele. Walczymy w ten sposób ze stereotypami, o których mówimy.

IS. Chcemy pokazać, że u nas jest fajnie, że nasze dzieci też są fajne. Potrafią normalnie funkcjonować i normalnie się bawić. Potrzebują  nieco więcej czasu, by się niektórych rzeczy nauczyć. Na Pikniku będzie można zobaczyć jak są uzdolnione artystycznie.

 

Łączycie Piknik z Dniem Otwartych Drzwi?

 

DD. Szkoła będzie otwarta. Jest możliwość zwiedzania placówki. Nauczyciele i dyrekcja będą w dyspozycji osób zainteresowanych. Będzie możliwość porozmawiania z terapeutami. Rodzice chcący zapisać dziecko do szkoły znajdą odpowiedź na każde nurtujące ich pytanie.

 

Co jeszcze?

 

DD. Zachęcamy do wspólnej zabawy. Będzie masa różnych atrakcji. Będą występy: Aster, Zumba, wokaliści z MDK. Będą rugbiści, a także pokaz ratownictwa medycznego. Będą też strażacy, WOPR i policjanci z psem tropiącym. Wśród atrakcji znajdą się też dmuchańce. nie zabraknie grilla i słodyczy.

IS. Imprezę poprowadzi pan Tomasz Zdonek razem z jedną z nauczycielek, panią Marzanną Sławińską.

DD. Punktem kulminacyjnym będzie "rytuał" odczarowywania Majowej, poprzedzony krótką inscenizacją. Wezmą w nim udział rodzice, nauczyciele i władze powiatu.

 

No to na bogato...

 

IS. Nikt nie wyjdzie głodny, a będzie też loteria fantowa, gdzie każdy los wygrywa a główną nagrodą będzie rower ufundowany przez radnych z Komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego. Będzie licytacja prac plastycznych i przedstawimy nową maskotkę Ośrodka.

DD. O wdzięcznym imieniu Majka.  Dyskotekę poprowadzi DJ z radia Fama. Zaprosiliśmy wszystkie szkoły z terenu powiatu tomaszowskiego.

 

O której start imprezy?

 

DD. O 14 i potrwa co najmniej do godziny 18. Serdecznie wszystkich zapraszamy. 

 

Dziękuję za rozmowę


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Anna Pinczewska emerytowana nauczycielka OSW 05.06.2016 00:57
Kochane dzieciaki, rodzice, nauczyciele! Gratuluję pomysłu na reklamę dla szkoły a przede wszystkim na pokazanie naszej placówki jako jedynej w swoim rodzaju.Napisałam ,,naszej,, ponieważ byłam nauczycielką w tej szkole i wiem jak niesprawiedliwie traktuje się tę placówkę.Myślę,że to się zmieni dopiero wtedy kiedy na WAŻNYM STOŁKU zasiądzie rodzic dziecka z dysfunkcjami Z przykrością również stwierdzam, że w wielu szkłach tzw.NORMALNYCH/?/od wielu,wielu lat straszy się słabych lub sprawiających trudności wychowawcze uczniów że ,,skończą na Majowej,,Sama często muszę uświadamiać swoje koleżanki ze szkól masowych bo tak naprawdę nie mają pojęcia o specyfice pracy w OSW. Swoją drogą może warto zaprosić na jakieś warsztaciki nie dyrektorów, pedagogów itd ale nauczycieli??? Jestem pełna uznania dla rodziców, którzy walczą o warunki w jakich uczą się ich pociechy,ale ciągle nie mogę zrozumieć dlaczego to ONI MUSZĄ? Zmieniły się władze i znowu nic? Buziaczki dla uczniów, serdeczności dla rodziców a dla moich koleżanek i kolegów życzenia....WYTRWAJCIE!!!!

Panna z odzysku senator 30.05.2016 22:20
Ostatnio obcięto finanse i połowa nauczycieli jest tylko na pół etatu, a w przyszłym roku będą oni do zwolnienia. A jeszcze niedawno była tam klasa LO. lol, cha, cha, cha .....

Starostwo tomaszowskie też ograbia szkołę 30.05.2016 14:39
Subwencje oświatowe na dzieci niepełnosprawne są kilkakrotnie wyższe niż na dzieci zdrowe. Uczniowie jednak mają z tego niewiele, bo pieniądze giną w ogólnych workach samorządów. MEN obiecuje to zmienić, ale radykalnych kroków nie podejmuje. W 2014 roku w przypadku uczniów z ciężką niepełnosprawnością intelektualną, niepełnosprawnościami sprzężonymi i autyzmem subwencja wynosi 50 tys. zł rocznie. Na zdrowe dziecko - tylko 5 tys. zł. Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,76842,167...z4A8sP8X6H

Reklama
Polecane
Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla LegiiSzkoda straconych punktów
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama