Przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie i wykonanie na zasadach "projektuj i buduj" kubaturowego obiektu sportowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Dokumentacja projektowa obejmować ma pełne opracowanie architektoniczno-urbanistyczne wraz z konstrukcjami, instalacjami, zagospodarowaniem terenu i innymi niezbędnymi ze względu na zakres zamówienia opracowaniami.
Zakres prac projektowych i budowlanych obejmuje w szczególności: przebudowę istniejącego toru łyżwiarskiego, rozbiórkę baraku administracyjno – hotelowego, tzw. zwyżki sędziowskiej oraz portierni. W ich miejsce powstanie hala, w której zlokalizowany będzie przebudowany tor łyżwiarski wraz z pomieszczeniami wskazanymi w koncepcji opracowanej przez zamawiającego z wykorzystaniem istniejącej maszynowni instalacji schładzającej lód zlokalizowanej w istniejącym budynku).
Zamówienie obejmuje remont elementów budowlanych maszynowni, adaptację stacji TRAFO, przebudowę istniejącej instalacji rozprowadzenia i rozdziału chłodu, wykonanie nowej nawierzchni toru, zagospodarowanie terenu (przebudowa i rozbudowa układu komunikacyjnego, zieleń, elementy małej architektury).
Zaprojektowany i wykonany obiekt ma służyć do przeprowadzania zawodów sportowych łyżwiarstwa szybkiego oraz do celów treningowych i szkoleniowych w łyżwiarstwie szybkim.
Obiekt przewidziany jest do organizowania zawodów sportowych łyżwiarstwa szybkiego rangi krajowej i międzynarodowej (Mistrzostwa Polski, Puchar Świata, Mistrzostwa Europy i Świata).
Dodatkowo w okresie zimowym w projektowanym obiekcie organizowane będą ślizgawki ogólnodostępne również na zlokalizowanym w wewnętrznej części obiektu łyżwiarskiego oraz inne imprezy sportowe związane z łyżwiarstwem.
Obiekt ma być również wykorzystywany w sezonie letnim, kiedy ślizgawkę zastąpi tor wrotkarski.
Założeniem jest, aby niezależnie od pory roku obiekt był użytkowany do celów rekreacyjnych przez mieszkańców i turystów. Mają w nim być również organizowane imprezy i zawody sportowe (siatkówka, piłka ręczna, koszykówka, badminton, tenis ziemny), a także koncerty muzyczne i wystawy.
Realizacja inwestycji zakłada pozostawienie toru łyżwiarskiego w obecnym miejscu oraz wykorzystanie istniejącej maszynowni instalacji schładzającej tor lodowy. Przebudowany tor łyżwiarski stanowić będzie podstawowy element obiektu kubaturowego, w którym powinny znaleźć się również: lodowisko wewnętrzne, boisko wewnętrzne wielofunkcyjne i korty tenisowe trybuny stałe i trybuny rozkładane zespoły szatniowe – składające się z szatni, węzła sanitarnego oraz pomieszczenia trenera, wykorzystywane na co dzień przez lokalne kluby sportowe.
Szacunkowa wartość zmówienia wskazana w ogłoszeniu przetargowym bez VAT wynosi 28,45 miliona złotych i nie będzie finansowane ze środków pochodzących z Unii Europejskiej. Projekt budowlany wraz z uzyskaniem prawomocnego pozwolenia na budowę wykonawca musi wykonać do dnia 28.07.2016 r. Termin rozpoczęcia zamówienia określony został na dzień 29.04.2016 r. Czy uda się tych terminów dotrzymać? Trzy miesiące wydają się stosunkowo krótkim okresem czasu. Chyba, że ktoś projekt taki ma już gotowy i leży sobie po prostu u niego w szufladzie.
Władze miasta zakładają też, że przy finansowaniu inwestycji nie będą korzystać z środków UE. Samodzielne sfinansowanie może okazać się jednak ponad możliwości samorządowego budżetu. Można więc domniemywać, że Tomaszów ma przyobiecane pieniądze z innych źródeł, najprawdopodobniej Ministerstwa Sportu.
Inwestycja zapowiada się ciekawie, chociaż problemem może być utrzymanie obiektu. Koszty już dzisiaj są niebagatelne a po zakończeniu inwestycji mogą sięgnąć nawet kilku milionów rocznie. Póki co nikt żadnych kalkulacji nie przedstawił ani zapewne nawet nie zrobił.
Sensownym rozwiązaniem byłoby przejęcie całości przez COS. W takim przypadku nie tylko miasto nie byłoby obciążone kosztami utrzymania, ale również uzyskiwałoby dochody z tytułu podatku od nieruchomości.
Napisz komentarz
Komentarze