Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 grudnia 2024 01:52
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Odsłonięcie Tablicy Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dziś 28 lutego 2016r. odbyła się uroczystość odsłonięcia Tablicy Pamięci Poświęconej Żołnierzom Wyklętym w ramach ogólnopolskich obchodów ku czci „Żołnierzy Wyklętych” objętych PATRONATEM NARODOWYM przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej p.Andrzeja Dudę oraz pod Patronatem Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego p.Marcina Witko.

Uroczystość została zorganizowana przez Społeczny Komitet Ufundowania Tablicy Pamięci Żołnierzom Wyklętym, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów” oraz Urząd Miasta Tomaszowa Mazowieckiego.


Stawili się przedstawiciele władz lokalnych, związkowych, stowarzyszeń oraz mieszkańcy naszego miasta. Szczególnymi gośćmi byli potomkowie, krewni i znajomi Tomaszowskich Żołnierzy Niezłomnych:
ppor. Tadeusza Bartosiaka ps.„Wilk” (KWP), por. Aleksandra Wojtalczyka ps. „Parys” (KWP), por. Wacława Szewczyka ps. „Orkan” (WiN,KWP), Henryka Sadlika ps. „Szuch” (KWP), por. Michała Bierzyńskiego ps. „Sęp” (NSZ/NZW), mjr. Jana M. Czarneckiego ps."Pirat", st. sierż. Bolesława Rybaka ps. "Żbik" i sierż. Stanisława Jaworskiego ps. "Upiór" (KWP). Niestety ze względu na stan zdrowia nie mogła uczestniczyć w dzisiejszej uroczystości p.Teresa Plich i p.Jerzy Wiliński z młodzieżowych organizacji antykomunistycznych działających na terenie Tomaszowa Maz. w latach 1949-1953.


Po odczytaniu Listu Prezydenta RP p.Andrzeja Dudy prowadzący uroczystość przybliżył rys historyczny dotyczący Żołnierzy Wyklętych. Przedstawił również przebieg realizacji Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej mającej na celu usunięcie komunistycznych "pamiątek" i ufundowanie tablicy poświęconej Żołnierzom Wyklętym. Tablicę symbolicznie odsłonili Prezydent Miasta p.Marcin Witko i przedstawiciele potomków Żołnierzy Wyklętych: p.Gabriela Sadlik, p.Adam Bartosiak oraz znany reżyser p.Jan Jakub Kolski.


Poświęcenia tablicy dokonał Ks.Prałat Edward Wieczorek i Ks.Prałat Henryk Kowaliński. Następnie zgromadzeni złożyli kwiaty i zapalili znicze.


W trakcie uroczystości wiersz „O Żołnierzu Wyklętym” autorstwa Antoniego Makarskiego ps. „Żbik” odczytała Kaja Zdonek, a modlitwę "Żołnierzy NSZ" Kamila Kamocka z MDK. Na koniec Prezydent Miasta p.Marcin Witko podziękował organizatorom za tę inicjatywę, a prowadzący podziękował wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie. Projekt tablicy wspaniale zrealizował p.Mieczysław Woźniak, a wykonała ją firma „Pro-Odlew” p.Wojciecha Jaworskiego. Współorganizacja dzisiejszej uroczystości: Młodzieżowy Dom Kultury, 25 BKPow, Jednostka Strzeleckiej 1002, SRH „Tobie Ojczyzno”.

Korzystając z uprzejmości portalu nasztomaszow.pl chcieliśmy jeszcze raz podziękować fundatorom, którymi byli: p.Radosław Pająk, p.Aleksander Góralczyk, p.Dariusz Jachimowski, p.Ryszard Michalak, p.Mariusz Banaszczak, Wojtuś Dębicki, p.Wiktor Przybysz, p.Anna Malinowska, p.Bożena Popiołek, Rodzina Bryks, p.Piotr Stańdo, p.Joanna Choromańska, p.Ireneusz Stropa, p.Jarosław Kluzek, p.Włodzimierz i Ewa Grzeszczak, p.Elżbieta Cichoń, p.Bartłomiej Bujnowski, p.Andrzej Pluta, p.Jolanta Ostrowska, p.Sylwester Bernacki, por.Oktawiusz Rudnicki ps.„Sęp”, p.Paweł Filipek, Jakub Cichoń, Ks.Prałat Henryk Kowaliński i Parafianie Kościoła p.w. Św. Jadwigi Królowej Polski, Klub Gazety Polskiej Tomaszów Maz., Narodowy Tomaszów Mazowiecki, SRH „Batalion Tomaszów”.


Dziękujemy za pomoc Panu Prezydentowi Miasta Marcinowi Witko, Zastępcom Prezydenta Miasta p.Zofii Szymańskiej i p.Tomaszowi Jurkowi, Przewodniczącemu Rady Miasta p.Krzysztofowi Kuchcie, Radnym Miejskim oraz pracownikom Urzędu Miasta, z którymi doskonale nam się współpracowało: p.Bogusławie Smejdzie, p.Piotrowi Zwardoniowi i p.Piotrowi Rajskiemu.


Szczególne podziękowania należą się p.Piotrowi Gajdzie z Wydziału Promocji i Kultury, który koordynował przebieg wszystkich działań związanych z realizacją naszego wniosku.


Dziękujemy p.Jarosławowi Pązikowi za pomoc w dotarciu do rodzin Tomaszowskich Żołnierzy Wyklętych.


Dziękujemy za możliwość przeprowadzenia akcji informacyjnej: Ks. Pawłowi Dziedziczakowi, Ks.Prałatowi Henrykowi Kowalińskiemu, Ks. Zygmuntowi Niteckiemu i Ks.Prałatowi Edwardowi Wieczorkowi oraz uczennicom kl.II B z ZSP nr 8 przy ul.Nadrzecznej za akcję ulotkową oraz Dyrekcji I LO za "prąd";).


Dziękujemy niezależnym lokalnym mediom, które wspierały naszą inicjatywę,a były to: portal nasztomaszów.pl i p.Mariusz Strzępek oraz tomaszowska redakcja Dziennika Łódzkiego, portal naszemiasto.pl i Radio Fama.


Na koniec chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy od początku zaakceptowali ten pomysł i całym sercem zaangażowali się w to przedsięwzięcie, serdeczne podziękowania dla: Jacka Kalinowskiego-Prezesa SRH „Batalion Tomaszów”, Marcina Mizerskiego, Kamila Borkowskiego, Adama Burakowskiego, Piotra Kwapisza, Mateusza Sęka, Pawła Grada i Mariusza Banaszczaka. Dziękujemy również Naszym rodzinom za Cierpliwość i Zrozumienie przez ostatnie półtora roku;)!


Piotr Dębicki, Bartłomiej Cichoń, Piotr Grałek

Zdjęcia: Dariusz Jachimowski

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

04.03.2016 17:24
О чем ты говоришь о вещах. Читайте нашу историю Google Львова.

04.03.2016 17:06
Spis tortur stosowany wobec polaków. http://prawy.pl/3467-lista-135...przez-upa/

04.03.2016 16:53
Obysmy jak najszybciej odebrali co nasze , LITWE , Ukrainę , Białoruś ... były czasy kiedy Polska była od Morza Bałtyckiego do Morza Czerwonego i wtedy bylismy POTĘGĄ w Europie ...

AK-47 04.03.2016 16:40
Polak go założył. Był i będzie nasz! Na wieki wieków! I nie jestem wiatrówką tylko porządnym karabinem szturmowym!

sto 04.03.2016 16:11
Nigdy więcej, sowiecka wiatrówko, Львів nie będzie wasz (katodziwaków)!!!

Wreszcie 03.03.2016 00:39
http://www.radiomaryja.pl/info...zez-senat/

AK-47 01.03.2016 21:22
Jak wrócimy do Lwowa.......

ŻOŁNIERZOM NIEZŁOMNYM 01.03.2016 18:34
w hołdzie ich pamięci -pokolenia!! https://www.youtube.com/watch?...hbM_P4pfps ps. Ludzie!przetrzyjcie oczy co to ma być? zgadzam się w pełni z opiniami wpis nr1 i nr6..Zakładam również dobre intencje i ograniczone możliwości finansowe działających przy powstaniu tej tablicy,ale wygląda to żałośnie.Macie tam paru dobrych artystów ,którzy z pewnością charytatywnie by pomogli ,gdyby konsultacje w tej sprawie były im wiadome ,a nawet było zapytać jakiejś babusi od kapliczek przydrożnych ,to z pewnością efekt byłby bardziej wymowny:nieskalany i czysty.Ktoś musiał to zaakceptowac,a ,,patrzałek,,chyba było wiele -jeśli to od mieszkańców to nie sądzę by wielu się spodobała taka koncepcja ?Nie wiem też z czego ten odlew tablicy ,ale sprawia wrażenie,że z gipsu i pomalowany czymś o dziwnym kolorze,ponadto gryzie się to ewidentnie z tłem brudnego betonu i niewyczyszczonych ,brakujących momentami kamieni.Sam kształt tego kamiennego ,,tworu,,i cokolik to jakiś dziwny komunistyczny wynalazek symbolizujący wizje jego,, architekta,, chyba po głebszej musztardówce z zawartością Vistuli ,a do tego wokół może na wiosnę pojawi się trawa i uszlachetni odrobine to miejsce ale o nią też trzeba należycie zadbać..I jeszcze jeden fakt-uporaliście się z kilkumetrową gwiazdą na placu,a z tym nie daliście rady?naprawdę tylko chodzi o kasę?-Wstyd,że ludzie nie zauważają tak istotnych rzeczy i fundują NASZYM NIEZŁOMNYM coś takiego.Same kwiaty i bialo-czerwona nie udekorują tego co ma się w głowach i sercach np.gdybyśmy chcieli podarować królowej prezent to chyba staralibyśmy kupując nawet w sklepie po 5zł opakować go w papier bynajmniej nie z pierwszego śniadania?? Także jeśli się coś robi to porządnie https://www.youtube.com/watch?...8m5WYJLaOg

Panrysiul 01.03.2016 17:33
Ja proponuję również uczcić 5143 osoby cywilne w tym 187 dzieci w wieku do lat 14 zamordowane przez wyklętych. I w tej liczbie nie ma przedstawicieli UB, SB, milicji, ORMO czy żołnierzy.

AK-47 01.03.2016 17:58
Zaraz po tym jak znajdziemy wszystkie miejsca pochówku żołnierzy wyklętych i osądzimy komunistów za to co zrobili......

01.03.2016 21:09
AK-47 a kiedy wezmiemy się za rozliczenia za Wołyń tam zginęło około 70 tys ludności cywilnej ...

kiki 01.03.2016 15:54
Przy kinie Mazowsze była cukiernia Schabowej. Potem tam Trela reperował parosolki. A było to na przeciwko sklepu Wedel na Jerozolimskiej. Obok cukierni buł żelazny sklep Muszyńskiego ze Wschodniej.

młody historyk 01.03.2016 19:09
To wszystko by się zgadzało Cukiernia była przeniesiona z Jerozolimskiej do piwnicy domu po UB na Antoniego i ta piwnica zawsze kojarzyła się z cukiernią. A co było tam wcześniej? czy miejsce każni stalinowskiej na Polakach? tym zajmie się IPN i o tym jeszcze usłyszymy.

kiki 02.03.2016 21:11
Poczytaj katalog "Śladami zbrodni" wydany przez IPN. Jest tam opisana i udokumentowana tomaszowska katownia UB.

Nie 01.03.2016 15:17
karm trolla, bo szkoda klawiatury. Przebieg całej procedury jest na portalu.

ona 01.03.2016 13:49
m.in.o twoją-to ,że mozesz siedzieć teraz przed kompem i pisac swobodnie te bzdury!

sto 01.03.2016 11:58
Teraz Żołnierzami Wyklętymi są żołnierze GL, AL i LWP. Wieczna Chwała Wszystkim bohaterom walczącym o wolność Polski!!!

AK-47 01.03.2016 14:21
GL-AL to pospolici bandyci. Mordercy Żydów, współpracownicy gestapo a nie żołnierze. Więc jeśli są bohaterami to sowietów a nie Polaków. Z LWP jest trochę inaczej. Kadra dowódcza w większości to agentura i sowieci poprzebierani w polskie mundury.

tomaszowiak 01.03.2016 08:45
Powinniśmy jeszcze uczcić tablicą pamiątkową Miejsce Każni UB znajdujące się do 1953 roku, w posesji róg Sw. Antoniego-Kawki. http://www.slady.ipn.gov.pl/sz...1,dok.html

Maniek 01.03.2016 10:17
na co tam tablica przecież tam nie mordowano żołnierzy wyklętych

25a 01.03.2016 14:03
Teraz tam są komorki tbs zadbal o miejsce kazni niema starych wydrapanych inicjalow jako lepek widzialem je potem bylo mieszkanie a teraz nic juz z tego niezostalo

młoda babcia 01.03.2016 14:11
Co pan pleciesz jakie miejsce każni? tam zawsze była Cukiernia u Schabowej. Chodziłyśmy tam po szkole na pyszne ciacha.

01.03.2016 14:51
Babciu może faktycznie jesteś za młoda, albo to są oznaki sklerozy. Pani Schabowa najpierw miała cukiernię w centrum miasta, bodajże na ul.Jerozolimskiej, ale tam nie wytrzymywała konkurencji p.Dreznera, który miał najlepsze lody i wypieki w Tomaszowie, a dopiero w latach 60-tych przeniosła się do tej piwnicy na ul.Św.Antoniego.

29.02.2016 23:06
Cieszy mnie ból tylnej części ciała wśród dogorywających komuchów/lewaków ;) Jakież do dla Was musi być uwłaczające, że po mieście widać coraz więcej osób z Pileckim na koszulkach, a nie czerwonym zbrodniarzem Che Geuvara... Wyklętych pamiętamy, komunistom żyć nie damy!

Opinie
Reklama
Reklama
Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Helios zaprasza na Maraton Sylwestrowy  Jak co roku kino Helios zaprasza na nietuzinkowego sylwestra w filmowych klimatach. Tym razem oprócz gwiazd kina, będą nas bawić również giganci muzyki. W zależności od zestawu na który się zdecydujemy, na wielkim ekranie zobaczymy Nicole Kidman, Antonio Banderas’a, a potem jeszcze Celeste Dalla Porta i Gary’ego Oldman’a lub Robbie’go Williams’a we własnej osobie oraz Boba Dylana, zagranego przez Timothée Chalamet’aW zestawie pierwszym, na początek w doskonały nastrój wprowadzi nas ROBBIE WILLIAMS, czyli prawdziwa „sceniczna małpa”. Ten film to porywający, niebanalny portret zwykłego brytyjskiego chłopaka, który podbił świat rozrywki najpierw w zespole Take That, a potem w karierze solowej. Po przerwie na powitanie Nowego Roku, jego miejsce zajmie Timothée Chalamet, który wcielił się w rolę wielkiego Boba Dylana! Gwarantujemy, że nie zabraknie doskonałej muzyki, wspaniałych emocji, zabawy i dobrego smaku, a to wszystko w niepowtarzalnej kinowej atmosferze. swoich pasażerów do ich domu…Z kolei w zmysłowym zestawie drugim gwarantujemy zabawę w towarzystwie zniewalająco pięknych kobiet i nie mniej przystojnych mężczyzn, ich nieposkromionych żądz i romansów. Na początek Nicole Kidman w filmie „BABYGIRL”, a po przerwie na noworoczny toast, również przedpremierowo film mistrza Paolo Sorrentino, „BOGINI PARTENOPE”. Będzie energetycznie, romantycznie, ale przede wszystkim bardzo zmysłowo... Wszystko to w niepowtarzalnej kinowej atmosferzeCałość dopełni skromny sylwestrowy poczęstunek przygotowany przez Puchatek obiady na dowóz oraz lampka szampana o północy.Bilety na Sylwestrową odsłonę cyklu Nocne Maratony Filmowe dostępne są na stronie: www.helios.pl, w kasach kin Helios w całej Polsce oraz w aplikacji mobilnej. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a także – zaoszczędzić. Do zobaczenia na nocnych seansach!Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama