Jarosław Cielebon jest historykiem z zarówno wykształcenia, ukończył Uniwersytet Łódzki, Wydział Filozoficzno-Historyczny, jak i z zamiłowania. Prowadzi przy GOK-u w Ujeździe Klub Tropicieli Przeszłości, który skupia wielu mieszkańców Niewiadowa interesujących się historią, szczególnie tą lokalną.
Tym razem przez prawie dwie godziny opowiadał o osiedlu Niewiadów, poczynając od roku 1920, w którym władze podjęły decyzję o budowie Polskiego Zakładu Chemicznego "Nitrat" i dla którego pracowników rozpoczęto budowę bloków. Wspomniane zostały nazwy, jakie były w tym czasie używane, by ostatecznie osiedle nazwano mianem Niewiadów.
- Jestem rodowitym mieszkańcem osiedla Niewiadów. Tutaj się urodziłem, tutaj wychowałem. Pierwszym blokiem, w którym mieszkałem razem z rodziną był blok nr 16. Była to pierwsza klatka obok administracji osiedla. Były to bardzo miłe, fantastyczne czasy mojego dzieciństwa. Później przenieśliśmy się do nowo wybudowanych bloków. Obecnie mieszkamy w bloku nr 21, zaraz przy głównej drodze obok basenu. Dzisiaj mieliśmy okazję spojrzeć wstecz na historię naszej miejscowości. Z tego, co ja pamiętam z okresu dzieciństwa, to było fantastyczne miejsce do mieszkania, podobnie jest teraz. Kiedyś mieliśmy tu przedszkola, szkoły, dom kultury i basen. Można powiedzieć, że historia zatoczyła koło, ponieważ ta sytuacja ma miejsce również dzisiaj. Tym bardziej, że lada chwila zaczynamy budować basen - mówi wójt gminy Ujazd, Artur Pawlak.
- Dzisiejszy wykład jest efektem kilkuletniej pracy "Klubu Tropicieli Historii" w Gminnym Ośrodku Kultury w Ujeździe. Spotykam się ze starszymi mieszkańcami i z tymi młodszymi, którzy interesują się historią od 2014 roku dosyć regularnie. Badamy rożne tematy związane z historią osiedla Niewiadów, Ujazdu, najbliższej okolicy, natomiast praktycznie od dwóch lat, kroczek po kroczku opisujemy każdy z bloków, który jest na osiedlu. Nie skończyliśmy jeszcze tej pracy, natomiast to, co żebraliśmy pozwoliło nam na stworzenie prezentacji historycznej i wykładu, który miałem przyjemność prowadzić dziś. W najbliższą sobotę będzie jeszcze wycieczka, jakby dalszy ciąg tego dzisiejszego działania, wycieczka po osiedlu Niewiadów razem z mieszkańcami. Wszystkich serdecznie zapraszam. Myślę, że to będzie niezapomniane przeżycie dla tych, którzy tutaj mieszkali albo wielkie zaskoczenie dla tych, którzy Niewiadowa nie znają, a poznać powinni - powiedział Jarosław Cielebon.
Wykładowi towarzyszyła wystawa, której eksponaty, to mapy, dokumenty i zdjęcia prowadzącego, Jarosława Cielebona i dokumenty dotyczące Niewiadowa i znajdującego się tam dawniej zakładu "Predom-Prespol", które znajdują się w posiadaniu Archiwum Państwowego oddziału w Tomaszowie Mazowieckim. W spotkaniu udział wzięli też dr Andrzej Wróbel - dyrektor tomaszowskiego oddziału Archiwum Państwowego i Zofia Zielińska z Archiwum, kustosz prezentowanej wystawy.
Napisz komentarz
Komentarze